Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία αμοιβών στην έκδοση ΠΕΑ


jmoirots

Recommended Posts

Στην καρτέλα εισαγωγή εργασίων επιλέγω μελέτη --> μελέτη ενεργειακής απόδοσης<5000

Στην επεξεργασία εργασιών για να βγάλει αμοιβή ζητάει προυπολογισμό έργου ( είναι τσεκαρισμένο στο οποίο δεν μπο΄ρώ να επέμβω τύπος προυπολογισμού : με βάση τον αναλυτικο προυπολογισμό του έργου). Τι πρέπει να γράψω?

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε γιατί εγώ κατάλαβα ότι περνάς στις αμοιβές ενεργειακή επιθεώρηση και όχι ΜΕΑ....Δεν έχω κάνει και δεν μπορώ να σε βοηθήσω....

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ

Για την έκδοση ΠΕΑ ισχύουν τα παρακάτω:

1. έχει καταργηθεί η αμοιβή ΤΕΕ. Σωστά;

 

Σωστά, απάντησε ο panos-vicious.

 

Να συμπληρώσω κάτι στην ερώτηση:

 

Για τα ΠΕΑ, που συνήθως τα πληρωνόμαστε χέρι με χέρι, σταματάμε επιτέλους και επίσημα την συμπλήρωση του εντύπου της Εθνικής; Τι νόημα έχει, αφού δεν καταθέτουμε πια το 2% ;

 

Εγώ προσωπικά έχω σταματήσει τις επισκέψεις στην ΕΤΕ. Παλαιότερα πήγαινα μόνο για το 2% υπέρ ΤΕΕ (αμοιβή έβαζα 0) και για τον «κωδικό 12» (ΤΣΜΕΔΕ+ΕΜΠ), αλλά το σταμάτησα κι αυτό…

 

Ρωτάω γιατί δεν ξέρω μήπως τα βρούμε μπροστά μας κάποια στιγμή…

Edited by vagom
Link to comment
Share on other sites

ΤΣΜΕΔΕ - ΕΜΠ για ΠΕΑ δεν υπήρχε ποτέ. ΤΕΕ καταργήθηκε ΑΡΑ πράτεις άριστα αυτή τη στιγμή (εννοείται οτι κόβεις ΑΠΥ με τη συνφωνηθείσα αμοιβή)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ορθό είναι ΤΣΜΕΔΕ/ΕΜΠ δεν πληρώναμε ποτέ, όχι δεν υπήρχε....

Υπήρχε αλλά δεν το πληρώναμε αφού δεν μας έλεγχε κανένας...

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.