Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία αμοιβών στην έκδοση ΠΕΑ


jmoirots

Recommended Posts

Ξαναλέω δεν είμαι δικηγόρος, αλλά εγώ το καταλαβαίνω ως εξής: στο άρθρο 1 μιλάει για "ελάχιστες" αμοιβές, ενώ μετά για "νόμιμες".

Το ότι αυτές οι δύο συμπίπτουν δεν το λέει πουθενά.

Αν το πάμε και με τη λογική, γιατί να κάνεις σύμβαση για κάτι που ορίζει ο νόμος?

Βέβαια λογική και Ελληνικό κράτος τα έχουν σπάσει προ πολλού :sad:

Παρακάτω το διορθώνει.

N3919/11

5. Οι αναφερόμενες στο π.δ. 696/1974 «ελάχιστες αμοιβές» ή «αμοιβές» νοούνται εφεξής ως νόμιμες αμοιβές κατά την έννοια της παραγράφου 1 του άρθρου 1 του ίδιου διατάγματος όπως αντικαθίσταται με την παράγραφο 8

.....

8. Η παρ. 1 του άρθρου 1 του π.δ. 696/1974 αντικαθίσταται ως εξής:

«1. Οι καθοριζόμενες με το διάταγμα αυτό αμοιβές αποτελούν τις νόμιμες αμοιβές, οι οποίες ισχύουν για την περίπτωση που δεν προκύπτει έγκυρη έγγραφη συμφωνία αμοιβής, για την εκπόνηση μελετών και τη διενέργεια επιβλέψεων − παραλαβών και εκτιμήσεων Συγκοινωνιακών, Υδραυλικών και Κτιριακών Έργων ως και Τοπογραφικών Κτηματογραφικών και Χαρτογραφικών Εργασιών, κατά τις κατωτέρω κατηγορίες ή διακρίσεις αυτών.»

 

Για εμένα το μοναδικό ερώτημα που μένει αναπάντητο είναι τι θα συμβεί αν δεν κάνουμε συμβάσεις.

Και επειδή δεν θέλω να μπλέκω με την εφορία (είναι ένα από τα 2 που δεν θέλω να μπλέκω) κάνω παντού συμβάσεις.

Η επιλογή τελικά είναι του καθενός και αναφέρω όσα ανάφερα, για να ενημερώσω όσους δεν το ψάχνουν και απλά ακούνε γνώμες.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει βάση αυτής της σύμβασης να βγάλει η εταιρία αριθμό μητρώου. Μόνο τότε μπορεί να κόψει παραστατικό αυτή. Ο κωδικός θα είναι ίδιος με τον δικό σου, αλλά θα προστεθεί και η εταιρία στο μητρώο.

 

Σε περίπτωση μισθωτής εργασίας τι γίνεται? Το ίδιο ισχύει? Ξέρει κανείς? Δηλαδή είμαι ενεργειακή επιθεωρήτρια και είμαι μισθωτή σε μία εταιρία. Δεν έχω έναρξη στην εφορία. Πως μπορώ να κάνω ΠΕΑ για την εταιρία?

Link to comment
Share on other sites

.....................Δηλαδή είμαι ενεργειακή επιθεωρήτρια ...................... Δεν έχω έναρξη στην εφορία.

Πως μπορώ να κάνω ΠΕΑ για την εταιρία?

 

Εφόσον δεν έχεις κάνει έναρξη στην εφορία πώς θα κόψεις απόδειξη (είτε σε εταιρία είτε σε ιδιώτη);

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν έχεις κάνει έναρξη στην εφορία πώς θα κόψεις απόδειξη (είτε σε εταιρία είτε σε ιδιώτη);

 

Μα δεν θα κόψω εγώ απόδειξη. Είμαι μισθωτή στην εταιρία οπότε η εταιρία θα κόβει απόδειξη για ΠΕΑ σε δικούς της πελάτες. Το θέμα είναι αν θα πρέπει να κάνουμε κάποιες διαδικασίες όσο αφορά το μητρώο όπως έγραψε ο tsx.

Επειδή παίρνω στο ΥΠΕΚΑ κ δεν απαντάνε είπα μήπως έχει τύχει σε κανέναν.

Edited by *olga*
Link to comment
Share on other sites

Οι εισφορές στο ΤΕΕ υπολογίζονται ακόμα με τις νόμιμες;

Σε φίλο που έχουμε μεγαλώσει μαζί και ο πατέρας του μου έχει δώσει πολλές δουλειές, έκοψα μια τυπική απόδειξη χωρίς να του πάρω χρήματα για να είμαι καλυμμένος σε τυχόν έλεγχο.

Νόμιζα πως τώρα που καταργηθήκανε οι νόμιμες αμοιβές οι εισφορές θα πηγαίνουν με την συμφωνηθήσα αλλά τελικά αντί να είναι το 2% της αμοιβής για το ΠΕΑ ήταν ~6.5%. Είναι λογικό ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.