Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία αμοιβών στην έκδοση ΠΕΑ


jmoirots

Recommended Posts

Μόνο και μόνο για να ανεβάζεις συμφωνητικά....Εγώ μέχρι στιγμής δεν έχω κάνει και δεν με βλέπω να κάνω...Ούτε ΤΕΕ κρατήσεις ισχύουν ούτε τίποτα. Μια σαχλαμάρα και μισή...

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς? Ποια συμφωνητικά?

Μιλάω για το site του ΥΠΕΚΑ που πλέον θέλει υποχρεωτικά αριθμό συστήματος αμοιβών ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται σε κάθε εργασία μηχανικού πρέπει να κάνεις συμφωνητικό με τον πελάτη...κάτι σαν συμβόλαιο πόσο θα του κοστίσει κτλ...Νομίζουν έτσι οι φωστήρες ότι θα πιάσουν αυτούς που άλλα δηλώνουν, άλλα κόβουν ΑΠΥ κτλ κτλ..Παρτ' το αυγό και κούρευτο...

Φυσικά είναι ιδέα των φωστήρων του ΤΕΕ να πουν ότι προσφέρουν στον τόπο...Από κει και πέρα....free will

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνητικό κάνω... αυτό που ρωτάω είναι το εξής:

 

1. Στο ΥΠΕΚΑ πλέον θέλει αριθμό αμοιβών του ΤΕΕ

2. Στο ΤΕΕ όταν δηλώνεις βγάζει αμοιβή για το ΤΕΕ κλπ...

3. Χρειάζονται και καταθέσεις? Η απλά το ορίζεις, το κλείνεις και όλα καλά?

Link to comment
Share on other sites

Ναι θέλει Α/Α. Τον παίρνεις από το σύστημα αμοιβών. Εκεί υπάρχει κατηγορία στο έργο σου να ανεβάζεις σκαναρισμένο το συμφωνητικό...Αυτό και μόνο.

Οι κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ δεν ισχύουν πλέον, οπότε και η εντολή πληρωμής σου είναι άχρηστη.... Ολα γίνονται για το συμφωνητικό και κατ'επέκταση για το Α/Α....

Link to comment
Share on other sites

Ναι θέλει Α/Α. Τον παίρνεις από το σύστημα αμοιβών. Εκεί υπάρχει κατηγορία στο έργο σου να ανεβάζεις σκαναρισμένο το συμφωνητικό...Αυτό και μόνο.

Οι κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ δεν ισχύουν πλέον, οπότε και η εντολή πληρωμής σου είναι άχρηστη.... Ολα γίνονται για το συμφωνητικό και κατ'επέκταση για το Α/Α....

Ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση!!

 

ΥΓ. ουάου!!!!!! (για το ΤΕΕ) :mrgreen:

Edited by GregDel
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημέρα

μου έχει προκύψει το εξής ζήτημα:

στην εταιρία που εργάζομαι (ως συνεργάτης), θέλουν να βγάλω ένα Π.Ε.Α για λογαριασμό της εταιρίας

γίνεται να κόψει το αφεντικό μου απευθείας τιμολόγιο στον πελάτη ?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει βάση αυτής της σύμβασης να βγάλει η εταιρία αριθμό μητρώου. Μόνο τότε μπορεί να κόψει παραστατικό αυτή. Ο κωδικός θα είναι ίδιος με τον δικό σου, αλλά θα προστεθεί και η εταιρία στο μητρώο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.