Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία αμοιβών στην έκδοση ΠΕΑ


jmoirots

Recommended Posts

Δεν καταλαβαίνω αυτές τις έγγραφες συμφωνίες....Δεν απελευθερώθηκαν οι αμοιβές? Τι συμφωνητικά και σαχλαμάρες...Και στην τελική ποιος θα το ελέγξει και γιατί?

Αφού το περνάς στις αμοιβές, το γράφεις στην ΑΠΥ, τι άλλο...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνουν να βρούνε τον ηλίθιο που θα κάνει συμφωνητικό για 10 και θα κόψει για 5.

 

Σε άλλη ευρωπαϊκή χώρα ίσως υπάρχει κάποιος κρετίνος που δεν θα βάλει 5 από την αρχή σε συμφωνητικό άσχετα αν θα πάρει 10.

 

Στην Ελλάδα δεν νομίζω ότι μπορεί να βρεθεί κανένας. Μπορεί να μας κατηγορήσει κάποιος για οτιδήποτε... αλλά για ηλιθιότητα όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει ποτέ συμφωνητικό......Και στην τελική άμα κόψεις πχ 100+ΦΠΑ και πάρεις στο χέρι 200 (πάντα σε συννενόηση με τον πελάτη), ποιος το ελέγχει?

Link to comment
Share on other sites

Οι πελάτες είναι λογικά θα παρακαλάνε για μειωμένη τιμή συμφωνητικού. Δεν μου έχει τύχει, μη παρεξηγηθούμε. Η απλή λογική το λέει.

 

Σκέψου τώρα σε οικ. άδεια 30.000 +ΦΠΑ να ξέρει ότι με 10.000 απόδειξη, θα πληρώσει λιγότερα 20.000Χ0,23= 4.600 ΦΠΑ.

 

Το μόνο θέμα είναι το μαύρο χρήμα και πως θα κρύψει ή θα το πλύνει κάποιος. Αλλά σε μια χώρα με δεκαετίες περαιώσεων και χάους ποιος θα βγάλει άκρη;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Απορω πως, μετα απο τοσες συζητησεις επι συζητησεων για το θεμα, καποιοι συναδελφοι μιλανε ακομα για κρατησεις υπερ ΤΣΜΕΔΕ και ΦΕΜ...

Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

ΤΣΜΕΔΕ και γω καταλήγω πως από τη στιγμή που δεν το καταθέτω σε επίσημη αρχή δεν απαιτείται . Το ΦΕΜ όμως ? Το πληρώνετε τελικά και αν ναι πόσο 10% ? Και κάτι τελευταίο μπορώ να εκδόσω το ΠΕΑ και μετά να πάω να πληρώσω στην ΕΤΕ?

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε το φορολογικο νομο στον οποιο υποκειμεθα...

Το ΠΕΑ δεν ειναι ουτε μελετη, ουτε επιβλεψη, ουτε κατασκευη που να υποκειται σε ελεγχο απο δημοσια αρχη...

Προσωπικα δεν το θεωρω καν μελετη...

Αν το ΠΕΑ ειναι μελετη, τοτε η ΜΕΑ τι ειναι? Μελετη κι αυτη?

Και λογιστες που ρωτησα το ιδιο μου ειπανε, ενω και μετα απο συζητησεις επι συζητησεων τοσο σε αυτο το φορουμ οσο και σε αλλα αναφορικα με ΦΕΜ για ΠΕΑ, καταληξαμε στο συμπερασμα πως δεν ειναι απαραιτητο....

Τωρα ο καθενας τι λεει ειναι αλλο θεμα...

Μεγαλα παιδια ειμαστε, ο καθενας αναλαμβανει τις ευθυνες των πραξεων του.

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi,

Ο σύμβουλος του Τ.Ε.Ε. στην Θεσσαλονίκη για τα λογιστικά -αυτός που είναι κάθε Πέμπτη στο κτήριο του ΤΕΕ στην παραλία και απαντά σε απορίες συναδέλφων- ισχυρίζεται εντελώς το αντίθετο.

Το Π.Ε.Α. θεωρείται μελέτη η οποία υποβάλλεται σε δημόσια αρχή (Buildingcert, ΥΠΕΚΑ) για να λάβει κωδικό γνησιότητας. Δεν απαιτείται να ελεγχθεί, ο νόμος λέει να υποβληθεί.

Ακόμη όμως και το ότι υποβάλλεται στην Δ.Ο.Υ. όταν αφορά ενοικίαση ή στον συμβολαιογράφο όταν αφορά πώληση, θεωρείται ότι υποβάλλεται σε δημόσια αρχή, ερμηνεύοντας διασταλτικά τον νόμο.

Μάλιστα σε προσωπική συζήτηση μαζί του, μου είπε ότι ήδη το ΤΣΜΕΔΕ κάνει κινήσεις για να απαιτήσει τα χρωστούμενα.

Κατόπιν τούτου, εγώ προσωπικά πληρώνω και ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ και ΦΕΜ 10%.

Όπως λες όμως και εσύ μεγάλα παιδιά είμαστε οπότε...

Edited by emnikol
Link to comment
Share on other sites

Να τονισω μοναχα, σαν κατι τελευταιο, οτι ΠΟΤΕ ως τωρα δεν κατεβληθη ΦΕΜ και πληρωθηκε εισφορα υπερ ΤΕΕ κ ΤΣΜΕΔΕ χωρις να ζητηθει αυτο απο δημοσια αρχη η να απαιτηθει εγγραφως...

Να πιασουμε 3843? 4014? εκδοση οικοδομικων αδειων? ελεγχο φορολογικων?

Ποτε καποιος μηχανικος πληρωσε κρατησεις και ΦΕΜ χωρις να του το ζητησει κανενας, ετσι αυτοβουλως?

30 χρονια μηχανικο πατερα εχω (αντε ας ποθμε εγω ειμαι νεος ακομα) και κατι τετοιο ποτε δε συνεβη...

Τεσπα, αποψη μου παντα

Ας φροντισει πρωτιστος το ΤΕΕ και το ΤΣΜΕΔΕ να ενεργησουν προς το συμφερον του κλαδου πρωτα, προασπιζοντας τα δικαιωματα και τα συμφεροντα μας, να βγαλουν καμια σωστη και σαφη οδηγια να ξερουμε για το που βαδιζουμε κι υστερα ας κανουν και ελεγχους να δουν ποιοι "παρανομησαν"

Εδω οι ελεγχοι στα ΠΕΑ και ειναι δειγματοληπτικοι και αν, θα κατσει τωρα το ΤΕΕ και το ΤΣΜΕΔΕ ποσο μαλλον να ελεγξουν για το ποιος πληρωσε εισφορες...?

Ημαρτον Παναγια μου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.