Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογική αναμόρφωση - λογιστικές διαφορές


Recommended Posts

Ακόμα εχω ερωτήματα και περιμένω

1. έβαλα το δικό μου ΑΦΜ και όνομα και ΑΦΜ εκεί που λέει "λογιστής" αλλα δεν ξέρω αν είναι σωστό.

2. Στην καρτέλλα με τους φόρους αν έχω δώσει π.χ. 1000 ευρώ ΦΠΑ βάζω αποδοθέντα 1000 και οφειλόμενα 1000 ή αποδοθέντα 1000 και οφειλόμενα 0.

3. εκει που λέει λοιποί φόροι πρέπει να βάλω οτι αλλο έχω δώσει σαν φόρο; π.χ. το ΕΤΑΚ;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με αυτήν την ριμάδα αναμόρφωση θα πέσει πολύ γέλιο. Αν δεν βρούμε κανένα πρότυπο, να δούμε ακριβώς τι θέλουν και πως το θέλουν, όλοι εμείς που δεν έχουμε λογιστή (και ούτε σκοπεύουμε να προσλάβουμε) θα αυτοσχεδιάσουμε και θα βάλει ότι θέλει ο καθένας.

 

Εύλογες οι απορίες σου dchatz...

για το 1) αυτό σκοπεύω να κάνω και εγώ...

για το 2) έλα ντε... τι θέλει να πει ο ποιητής;

για το 3) δεν νομίζω να μπλέκουμε τόσο.

 

Το θέμα είναι ότι σε εμένα ήρθε η επιστροφή, θα έρθουν τώρα και τα χαράτσια, μπορεί να μου πει κάποιος ποιος θα ασχοληθεί με την αναμόρφωση; Εδώ ο κόσμος καίγεται, θα ασχοληθεί ο επαγγελματίας; ο λογιστής; ο εφοριακός; ο ελεκτής; το κράτος; Ποιος;

Link to comment
Share on other sites

Ρωτώντας ένα λογιστή μου είπε:

ΜΑΛΛΟΝ οι απαντήσεις είναι οι εξής γιατι και οι λογιστές χαμένα τα έχουν, θυμάστε πόσο χαμένα τα είχαμε εμείς με την τακτοποίηση; ε κάτι τέτοιο.

Λοιπόν για το αν απαιτείται ΑΦΜ λογιστή ή όχι δεν ξέρει.

Στα οφειλόμενα βάζουμε "0" αν εχουμε αποδώσει ολους τους φόρους.

Στα λοιπά βάζουμε πράγματα του στυλ: Αν έχουμε ακίνητο δικό μας ως επαγγελματική στέγη και βάλαμε το ΕΤΑΚ του στα επαγγελματικά έξοδα τότε πρεπει να μπει και εκεί. Δλδ μπαίνουν μόνο φόροι που αφορούν επαγγελματικά θέματα.

 

Παρεπιπτόντως, είδατε οτι στο ποσοστό της εισφοράς αλληλεγγύης βάλανε ως εισόδημα και ποσοστό αυτού και αυτά που δώσαμε στο ΤΣΜΕΔΕ; Καλα κρασιά ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες, αλλά αν λες, ότι ακόμα και οι λογιστές δεν τα έχουν ξεκαθαρίσει, τότε ενισχύεται αυτό που είπα... "θα πέσει πολύ γέλιο"

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι φαίνεται, θα συμπληρώσω ότι με αφορά στους πίνακες ΙΙ κ ΙΙΙ και τα υπόλοιπα θα τ αφήσω κενά, λόγω άγνοιας...το θέμα είναι να γίνει αποδεκτό το αρχείο...

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα εχω ερωτήματα και περιμένω

1. έβαλα το δικό μου ΑΦΜ και όνομα και ΑΦΜ εκεί που λέει "λογιστής" αλλα δεν ξέρω αν είναι σωστό.

 

Είτε θα κάνω το ίδιο με εσένα, ή θα το αφήσω κενό. Το έστειλες το αρχείο και έγινε αποδεκτό; Αυτό έχει σημασία!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έκανα εγώ, ΑΦΜ και όνομα δικό μου. Μια χαρά έγινε δεκτό...

 

Συμπληρώνω... ότι αν το αφήσεις κενό δεν το κάνει δεκτό, άρα η εισαγωγή των στοιχείων του επιχειρηματία είναι η μόνη λύση (εκτός φυσικά την εισαγωγή των στοιχείων του λογιστή, αν υπάρχει).

Link to comment
Share on other sites

Ημουν ετοιμος να το στείλω, αλλά μπάινοντας στην εφαρμογή, μπορώ να επιλέξω μονάχα το ετος 2011. Ισχύει αυτό η ειναι πατατα του συστήματος? Τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Το λέει... στο FAQ της δήλωσης, ότι πρόκειτε για οικονομικό έτος άρα σωστά μπαίνει το 2011 που αναφέρεται στην χρήση του 2010.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω συνάδελφε. Μας εχουν μπερδέψει με το ομοιομορφο φορματ τους.... στις συγκεντρωτικές, 2011 σημαινει 2011.....εδώ 2011 σημαίνει 2010..... 3 πουλακια κάθονται

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.