Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογική αναμόρφωση - λογιστικές διαφορές


Recommended Posts

Έναν συνάδελφο σου που ρώτησα είχε αυτήν την άποψη (και πολύ άλλοι απλώς δεν ήξεραν)... "Α!!! φίλε μου από την στιγμή που βάζεις τηλέφωνα και αυτοκίνητο, πρέπει να πληρώσεις και λογιστή".

 

Πέρα από το παράλογο του ζητήματος για τους φορολογούμενους (εμάς), αυτός δηλαδή ο "ξύπνιος" δέχεται να υπογράψει δήλωση αναμόρφωσης για της οποίας τα στοιχεία από τα οποία προέκυψε δεν έχει άμεση γνώση και δεν τα έχει διαχειριστεί; Δε γίνονται αυτά τα πράγματα! Τη δήλωση αυτή θα την παίρνουν υπογεγραμμένη από εμάς τους ίδιους, για όσο εμείς οι ίδιοι νομιμοποιούμαστε να διαχειριζόμαστε τα φορολογικά μας. Όταν και αν δε, αποφασίσουν να επιβάλλουν κάτι διαφορετικό για το σύνολο των υποχρεώσεων αυτών θα κινηθούμε ανάλογα. Δεν είναι δυνατό για υποχρέωση μου προς το κράτος να εξαναγκάζομαι στη συνδρομή επαγγελματία, έχω-δεν έχω/θέλω-δε θέλω να τον πληρώσω. Και για να προλάβω κάποιους, δεν είναι συγκρίσιμο αυτό με την υποχρέωση συνδρομής μηχανικού σε όποιες περιπτώσεις απαιτείται αυτό. Το πρώτο όπως είπα είναι υποχρέωση και αφορά την άσκηση βασικού δικαιώματος όπως αυτό στην εργασία, το δεύτερο είναι επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το θέμα ξεκαθάρισε επίσημα (βγήκε κάποια διευκρίνηση - οδηγία) κλπ;

Βέβαια προσωπικά δεν με πολυνοιάζει γιατί όπως έγραψα, ήδη την έχω υποβάλει, απλώς μπορεί να ενδιαφέρει τους υπόλοιπους φίλους.

 

 

Δε χρειάζεται να βγεί καμία διευκρίνηση-οδηγία. Αυτά που ήδη υπάρχουν αρκούν.

Link to comment
Share on other sites

Thanks SOTHRIS,

γιατί το helpdesk του taxisnet απαντάει μπούρδες (με παρέπεμψαν στις FAQ, όπου φυσικά ήξερα ότι δεν υπήρχε η ανάλογη διευκρίνιση - δεν είμαστε και ηλίθιοι).

Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει παράταση η δήλωση, θα πάρει ξέρουμε?

 

Αν θα πάρει παράταση σίγουρα θα το ξέρουμε (λέγετε ότι πάμε για υποβολή εντός του μηνός ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ).

Link to comment
Share on other sites

Για να μην τρέχω στις 30/9 σε περίπτωση μη παράτασης, θα ήθελα να επιβεβαιώσω αυτά που κατάλαβα διαβάζοντας το παρόν thread.

 

Δεν έχω αυτοκίνητο, δεν έχω κινητό, δεν έκανα αυτοπεραίωση, δεν έχω αναμόρφωση.

 

Κατά το 2010, είχα ΦΕΜ τα οποία πληρώθηκαν, είχα ΦΠΑ το οποίο πληρώθηκε (το τελευταίο τρίμηνο ήμουν χρεωστικός και το πλήρωσα κανονικά) και μου έκοψε ένας συνάδελφος ένα δελτίο παροχής υπηρεσιών στο οποίο έκανα κανονικά παρακράτηση 20% την οποία απέδωσα κανονικά.

 

Με βάση τα παραπάνω καταλαβαίνω ότι πρέπει να συμπληρώσω μόνο τον πίνακα IV.

 

Σε αυτόν, θα γράψω :

 

Στα ελευθέρια επαγγέλματα τον φόρο που παρακράτησα από το δελτίο του συναδέλφου στα αποδοθέντα και στα οφειλόμενα μηδέν.

 

Στο ΦΠΑ το συνολικό ΦΠΑ που πλήρωσα (όπως φαίνεται και στην εκκαθαριστική) στα αποδοθέντα και στα οφειλόμενα μηδέν.

 

Στους λοιπούς φόρους (τελευταία γραμμή του πίνακα) τα ΦΕΜ που πλήρωσα στα αποδοθέντα και στα οφειλόμενα μηδέν.

 

Σαν υπεύθυνο λογιστή θα βάλω τον εαυτό μου.

 

Οι στήλες του Πίνακα IV με ένδειξη "κωδικός" μένουν κενές; Δεν με αφήνει να συμπληρώσω κάτι.

 

Είμαι σωστός έτσι όπως κατάλαβα ότι πρέπει να τα κάνω;

Link to comment
Share on other sites

 

Οι στήλες του Πίνακα IV με ένδειξη "κωδικός" μένουν κενές; Δεν με αφήνει να συμπληρώσω κάτι.

 

Είμαι σωστός έτσι όπως κατάλαβα ότι πρέπει να τα κάνω;

 

Ναι, μένουν κενές.

Σωστός φαίνεσαι απλώς υπάρχει ένα μεγάλο ερώτημα.

Πρέπει να υποβάλεις (έστω μόνο τον πίνακα IV) και εσύ, αφού δεν έκανες αναμόρφωση; Σε αυτό δεν μπορώ να σου απαντήσω και μακάρι να μπορεί κάποιος να δώσει ξεκάθαρη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Οι στήλες του Πίνακα IV με ένδειξη "κωδικός" μένουν κενές; Δεν με αφήνει να συμπληρώσω κάτι.

 

 

Oι κωδικοί αυτοί είναι για την εφορία . Εσύ δεν συπληρώνεις τίποτε.

Link to comment
Share on other sites

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/8407

 

Σύμφωνα με πηγή του υπουργείου οικονομικών, θα δοθεί παράταση για 15/12/2011

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.