Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογική αναμόρφωση - λογιστικές διαφορές


Recommended Posts

Κάτι έχει ακουστεί για παράταση μέχρι τις 28-02-2012, αλλά δεν είναι σίγουρο ακόμα.

 

Αυτό που με μπερδεύει είναι το σημείο "4" της παραπάνω ΠΟΛ. 1235:

 

 

4. Στην στήλη του ΦΠΑ αναγράφονται τα ποσά που καταβλήθηκαν με έκτακτη δήλωση ΦΠΑ από μη ενταγμένους στο ΦΠΑ μόνο όταν πρόκειται για επιτηδευματίες.

 

 

Δηλαδή δεν θα αναγράφουμε το συνολικό ΦΠΑ που φαίνεται στην εκκαθαριστική μας δήλωση???

 

 

Γνωρίζει κανείς για το θέμα του ΦΠΑ στη δήλωση αυτή???

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα λίγη βοήθεια παρακαλώ,

πελάτης ο οποίος μου έχει υπογράψει τις συμβάσεις, αιτήσεις , υπ.δηλ., όλα όσα απαιτούνται για το Ν.4014/11 έχει μάλιστα πληρώσει και τα παράβολα,

αρνείται να πληρώσει την δική μου αμοιβή, λέγοντας μου ότι δεν είναι δυνατόν να πληρώσει προκαταβολή κλπ... και αυτό γιατί υπάρχουν άλλοι συνάδελφοι....

Εγώ τι κάνω πως συμπεριφέρομαι;

Για να μην έχω και πρόβλημα αφού όσο δεν περνάω το δικό α/α το σύστημα είναι στην αρχική υπαγωγή..

Ευχαριστώ

Να σημειώσω ότι όλα τα χαρτιά τα έχω εγώ.

Δεν υπάρχει πρόβλημα, πες του πως όσο δεν πληρώνει προκαταβολή δεν προχωράς

κάποια στιγμή θα σε πληρώσει

Link to comment
Share on other sites

όσοι είχαμε κάνει τη δήλωση με την παλιά εφαρμογή και την είχαμε υποβάλει, πρέπει να την ξανακάνουμε με τη νεα εφαρμογή?

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω ηλεκτρονικα την υποβολή και μου βγάζει μύνημα ότι δεν έγκυρο το αρχείο xml.Η προθεσμία είναι ως τα σημερα.

Γιατί μπορεί να συμβαίνει ? επειδή βάζω τον εαυτό μου λογιστή ?

είχε κάποιος παρόμοιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

..... και μου βγάζει μύνημα ότι δεν έγκυρο το αρχείο xml.Η προθεσμία είναι ως τα σημερα.

Γιατί μπορεί να συμβαίνει ? επειδή βάζω τον εαυτό μου λογιστή ? είχε κάποιος παρόμοιο πρόβλημα?

 

Οχι συνάδελφε γιατί και γω πριν μια ώρα υπέβαλα το αρχείο xml, με λογιστή εμένα και το δέχτηκε κανονικά

 

Τώρα, ή κάπου πρέπει να κάνεις λάθος στα δεδομένα που εισάγεις στο αρχείο xml ή όταν υπέβαλες την φορολογική δήλωση του 2010 την υπέγραψε λογιστής και όχι εσύ.

 

Στη 2η περίπτωση, πρέπει να βάλεις τα στοιχεία του λογιστή σου και οχι τα δικά σου

Link to comment
Share on other sites

Πήρε παράταση μέχρι τις 15 Φεβρουαρίου 2012 (όπως και το Ε9):

 

http://www.minfin.gr/portal/el/resource/contentObject/id/f1223733-9c5d-4557-ab4c-1b7a6e27a38f

 

 

Τελευταία στιγμή μας το λένε.....

Link to comment
Share on other sites

Πήρε παράταση και θέλει επαναδημιουργία με τη νέα έκδοση της εφαρμογής όπως λέει η myri. Αλλά στείλτε το επιτέλους αυτό το πράγμα να τελειώνετε! Δεν είναι και τίποτα δύσκολο! Φτάνουμε στο 2012 και ακόμα καθόμαστε και ασχολούμαστε με τη μαλ**** για το 2010 επιτέλους...

Link to comment
Share on other sites

πως δεν είναι και τίποτα το δύσκολο. αν κάποιους περνούσε όλο το κινητό (που όλοι όλο το περνούσαν) τώρα πρέπει να βάλεις το 40% (ή όσο είναι). και μετά τι? τροποποιητικές φπα του 2010?

Link to comment
Share on other sites

πως δεν είναι και τίποτα το δύσκολο. αν κάποιους περνούσε όλο το κινητό (που όλοι όλο το περνούσαν) τώρα πρέπει να βάλεις το 40% (ή όσο είναι). και μετά τι? τροποποιητικές φπα του 2010?

 

1.ο ΦΠΑ του κινητού εκπίπτει 100%. Το καθαρό ποσό του λογαριασμού το γράφεις όλο στα βιβλία αλλά εκπίπτει το 50% που το γράφεις στον κωδ.566 του Ε3 (μαζί με οτι άλλο δεν εκπιπτει). Οπότε δεν νομίζω οτι θες τροποποιητικές φπα. Τώρα για το Ε3 λογικά χρειάζεται, αλλά πάρε και τη συμβουλή κάποιου ειδικού.

 

2. επανέρχομαι σε αυτό που είχα ρωτήσει πιο πριν.

Σύμφωνα με την πολ1235: " Οι φορολογούμενοι που έχουν ήδη υποβάλει την παραπάνω κατάσταση δεν απαιτείται να την υποβάλουν εκ νέου και ως εκ τούτου η δήλωσή που έχουν ήδη υποβάλει θεωρείται οριστικοποιημένη. Εάν όμως υπάρχουν συμπληρωματικά στοιχεία ή διορθώσεις θα υποβληθεί νέα κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης την οποία και θα οριστικοποιούν. Με την υποβολή της νέας κατάστασης η παλαιά υποβληθείσα κατάσταση θα θεωρείται αυτομάτως άκυρη."

 

Τι θεωρούνται συμπληρωματικά στοιχεία ή διορθώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.