Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογική αναμόρφωση - λογιστικές διαφορές


Recommended Posts

Από την στιγμή που πέρασες στα βιβλία σου έξοδα αυτοκινήτου και τηλεφώνου, τότε αφορά και εσένα σαν ελεύθερο επαγγελματία.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που πέρασες στα βιβλία σου έξοδα αυτοκινήτου και τηλεφώνου, τότε αφορά και εσένα σαν ελεύθερο επαγγελματία.

 

Σίγουρο αυτό; Γιατί σε προηγούμενα πόστς ορισμένοι αναφέορυν οτι τους συμπληρώνουμε ΜΟΝΟ εάν είναι εταρικό τηλέφωνο/αυτοκίνητο..

 

Επίσης μια άλλη απορία. Στο πεδίο "Φορολογικό Έτος" τι βάζουμε; 2010 ή 2011;

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρο αυτό; Γιατί σε προηγούμενα πόστς ορισμένοι αναφέορυν οτι τους συμπληρώνουμε ΜΟΝΟ εάν είναι εταρικό τηλέφωνο/αυτοκίνητο..

 

Επίσης μια άλλη απορία. Στο πεδίο "Φορολογικό Έτος" τι βάζουμε; 2010 ή 2011;

 

Πως μπορώ να αλλάξω το έτος που αφορά στη δήλωση;

 

Καλείτε το πρόγραμμα e3addendum.

 

Άνοιγμα του αρχείου (όπως το έχετε ονομάσει κατά την αρχική δημιουργία).

Εμφανίζονται τα αρχικά με το " Έτος που αφορά τη δήλωση" και εφόσον έχετε λάθος έτος σας δίνει τη δυνατότητα να το διορθώσετε. Σημειώνεται ότι επειδή το έντυπο ανήκει στην κατηγορία "Λοιπές δηλώσεις Εισοδήματος" πρέπει να έχει το Οικονομικό Έτος και όχι το Έτος Χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Στην κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης στον πίνακα Ι στο Α/Α 11 υπάρχει η αναμόρφωση δαπανών λόγω ύπαρξης αφορολήτων εσόδων (παρ 8-). Ρωτάω όποιον ξέρει αν εχω λάβει επιχορήγηση νέων επιστημόνων από οαεδ 10000 ευρώ μέσα στο οικονομικό έτος (η οποία είναι αφορολόγητη) θα πρέπει να δηλωθεί στη λογιστική αναμόρφωση? να μου ανεβάσει δλδ το εισοδημά μου κατα 10000 ευρώ? Μα έτσι θα φορολογηθεί τελικά!!! Είναι κάτι που δεν καταλαβαίνω εγώ? Αναμένω γνώμες!

Link to comment
Share on other sites

Για να συνοψίσουμε επειδή πλησιάζει και η ν-οστη λήξη της προθεσμίας υποβολής, να ρωτήσω το εξής. Έστω ότι:

 

1) έχουμε παρακρατήσει από άλλον ελεύθερο επαγγελματία Μηχανικό φόρο 20%

2) έχουμε πληρώσει ΦΠΑ με έκτακτες ή περιοδικές όσο φαίνεται στο 701 της εκκαθαριστικής ΦΠΑ

3) έχουμε αποδώσει ΦΕΜ όσο φαίνεται στον Πίνακα 8 (8.1) του Ε1

 

Τότε στην κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης:

 

1) Πίνακας IV ελευθέρια επαγγέλματα

2) Πίνακας IV ΦΠΑ

3) Πίνακας IV λοιποί (μη παρακρατηθέντες) φόροι

 

και αν είμαστε εντάξει στις πληρωμές μας προκύπτοντες = αποδοθέντες και (α-β) = 0

 

???

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα, αν δεν έχουμε δαπάνες προς αναμόρφωση (όχι κινητό, όχι βενζίνες καταχωρημένες), έχουμε υποχρέωση υποβολής της κατάστασης?

Link to comment
Share on other sites

Για να συνοψίσουμε επειδή πλησιάζει και η ν-οστη λήξη της προθεσμίας υποβολής, να ρωτήσω το εξής. Έστω ότι:

 

1) έχουμε παρακρατήσει από άλλον ελεύθερο επαγγελματία Μηχανικό φόρο 20%

2) έχουμε πληρώσει ΦΠΑ με έκτακτες ή περιοδικές όσο φαίνεται στο 701 της εκκαθαριστικής ΦΠΑ

3) έχουμε αποδώσει ΦΕΜ όσο φαίνεται στον Πίνακα 8 (8.1) του Ε1

 

Τότε στην κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης:

 

1) Πίνακας IV ελευθέρια επαγγέλματα

2) Πίνακας IV ΦΠΑ

3) Πίνακας IV λοιποί (μη παρακρατηθέντες) φόροι

 

και αν είμαστε εντάξει στις πληρωμές μας προκύπτοντες = αποδοθέντες και (α-β) = 0

 

???

 

 

σωστός και συνεχίζω

 

στον Ι δεν πειραζουμε τιποτα για αρχη

 

στον ΙΙ βαζουμε τα ποσα για το αυτοκινητο ολοκληρα (συμπεριλαμβανομενου ΦΠΑ) η διαφορα θα πρεπει να ειναι ισο με το 567 του Ε3

 

στον ΙΙΙ βαζουμε τα ποσα τηλεφωνου χωρις το ΦΠΑ

 

-γενικα χρησιμοποιουμε τα ποσα ετσι οπως τα γραφουμε στο εξόδων-

 

και για τον ΙΙΙ τα εγραψε cv94013

 

 

επειτα οταν θα πας να σωσεις το προγραμματακι θα σου πει οτι εχεις λαθη

επειδη τα ποσα δεν συμφωνουν με τον πινακα Ι και σε συγκεκριμενα κελια

 

το διορθωνεις και αποθηκευεις και στελνεις

 

και στο οικονομικο ετος γραφεις 2011

αλλα τα νουμερα αφορουν τις οικονομικες κινησεις για το 2010

 

αυτα εν συντομια και συνοψιζοντας το thread

 

αν εχω καπου λαθος ας με διορθωσετε

Edited by st2
Link to comment
Share on other sites

τηλεφωνικά μου είπαν ότι η υποβολή πήρε παράταση μέχρι 30/06/12, αλλά δεν έχει βγει ακόμα η σχετική ΠΟΛ. αν θέλει κάποιος να το τσεκάρει τηλ: 210-4802552 (έχει γύρω στα 5 λεπτά αναμονή)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.