Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογική αναμόρφωση - λογιστικές διαφορές


Recommended Posts

Τα φεμ που μπαινουν ρε παιδια εν τελη? εγω που εχω παρακρατηση φορου 20% απο μια εταιρια που εκανα καποιες τοπογραφικες εργασιες και το απεδωσαν εκεινοι θα το βαλω? αν ναι που?

 

Καλη εβδομαδα σε ολους, αν και απο χθες τα πραγματα μαλλον θα αλλαξουν κατα πολυ....

Link to comment
Share on other sites

αν ανοιξες χαρτιά το 2011 πρέπει να κάνεις κάτι όσον αφορά την αναμόρφωση που δεν έχω καταλάβει και τι είναι?

 

Όχι. Αυτή η δήλωση που συζητάμε τώρα με την προθεσμία που υπάρχει φέτος, ισχύει για εισοδήματα του 2010. Από του χρόνου εσύ.

 

Τα φεμ που μπαινουν ρε παιδια εν τελη? εγω που εχω παρακρατηση φορου 20% απο μια εταιρια που εκανα καποιες τοπογραφικες εργασιες και το απεδωσαν εκεινοι θα το βαλω? αν ναι που?

 

Ο ΦΕΜ δηλώνεται στον πίνακα IV και στα πεδία "Λοιποί "μη παρακρατηθέντες" φόροι" στο τέλος του. Την παρακράτηση του 20% που σου έκανε η εταιρεία δεν τη δηλώνεις πουθενά. Τη δηλώνει η εταιρεία που την έκανε στη δική της αντίστοιχη δήλωση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα,εχω καρτοκινητο και εδω και χρονια δεν βαζω τα εξοδα αυτοκινητου,γιατι παντα υπηρχε μπερδεμα,τι γραφω στη φορολογικη αναμορφωση και που;μονο τα φεμ;

Link to comment
Share on other sites

Παρατείνεται μέχρι τις 10 Απριλίου 2012 η προθεσμία υποχρεωτικής υποβολής μέσω διαδικτύου της κατάστασης φορολογικής αναμόρφωσης.

Η απόφαση ελήφθη από τον αναπληρωτή υπουργό Οικονομικών για τη διευκόλυνση των φορολογούμενων.

 

http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=2136265

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα,εχω καρτοκινητο και εδω και χρονια δεν βαζω τα εξοδα αυτοκινητου,γιατι παντα υπηρχε μπερδεμα,τι γραφω στη φορολογικη αναμορφωση και που;μονο τα φεμ;

 

Το καρτοκινητό μπορούσες να το περνάς στις δαπάνες σου. Προφανώς αν δεν το έκανες (στο βιβλίο σου και στις περιοδικές ως τώρα) δεν το κάνεις και στη δήλωση αναμόρφωσης. Τέλος πάντων αν δεν έχεις άλλες δαπάνες προς αναμόρφωση, βάζεις τον ΦΕΜ και τον ΦΠΑ των αποδείξεων που πληρώθηκες και απέδωσες.

Link to comment
Share on other sites

ο ΦΕΜ δεν είναι στο άρθρο 58 αλλά στο άρθρο 52.

Οπότε γιατί να τον βάλει;

 

 

υγ. όπως καταλάβατε, έμαθα περι αναμόρφωσης αφού την κάναμε το απόγευμα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και απο μένα..θα ήθελα να ρωτήσω κάτι γιατί μπερδεύτηκα.Για μία ατομική επιχείρηση με βιβλία β κατηγορίας που στους κωδικούς του Ε3 σχετικούς με δαπάνες που δεν εκπίπτουν δεν δηλώθηκε τίποτα (αφού δεν είχαμε έξοδα που δεν εκπίπτουν) και επιπλέον το αποτέλεσμα της εκκαθαριστικής ΦΠΑ για τη χρήση 2010 ήταν πιστωτικό, τι ακριβώς πρέπει να δηλώσουμε στην κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης?Μόνο στην καρτέλα IV τους παρακρατηθέντες από τους πελάτες φόρους, τον ΦΠΑ και το χαρτόσημο που μας παρακράτησαν?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα

Μπαίνω στο gsis και μου βγάζει μόνο για το 2011. Που είναι η φορ. αναμόρφωση του 2010 που είναι υποχρεωτική;;

 

Επιπλέον: το 2010 έχω στο βιβλίο περασμένα μόνο έξοδα ΔΕΚΟ τα οποία στο τέλος μειώνω συνολικά κατά 50%. Δεν αφαιρώ καθόλου ΦΠΑ κατά την διάρκεια του 2010. Έχω μηδενική αναμόρφωση;

 

...και επιπλέον: με υποχρεώνει να εισάγω λογιστή με το ΑΦΜ του! Εφόσον δεν είναι υποχρεωτικό να έχω λογιστή τι παίζει?

Edited by 993cc
Link to comment
Share on other sites

http://www.express.g...0330583050.php3

εδω γραφει εως 30 Απριλιου.

τσεκαρετε το ομως για σιγουρια....

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πράγματι, έχει πάρει παράταση

 

http://www.gsis.gr/on_line_ypiresies/epixiriseis/30.3.2012.pdf

 

Μια ερώτηση: Τους πίνακες για κινητά και αυτοκίνητα τους συμπληρώνουμε και οι ελεύθεροι επαγγεματίες για το προσωπικό κινητό τηλέφωνο και το προσωπικό αυτοκίνητό μας ή αφορούν μόνο εταιρείες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.