Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογική αναμόρφωση - λογιστικές διαφορές


Recommended Posts

Το σύνολο των δαπανών μπαίνει στις διάφορες κατηγορίες του πίνακα δ, το σύνολο σωστά μεταφέρεται στον κωδικό 558 και μετά προστίθενται οι μη εκπιπτώμενες. Δηλαδή αν έχουμε έσοδα 10.000 και έξοδα 1000 από τα οποία τα 500 είναι μη εκπιπτώμενα. Τότε λέμε 10000 - 1000 = 9000 και 9000 + 500 = 9500.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που όλα τα χρόνια στις δηλώσεις έβαζα το 50% του κινητού μου, τι να βάλω τώρα στην αναμόρφωση? Και απο εδώ και πέρα, τι θα πρέπει να κάνω? Να περνάω ολόκληρο το ποσό του κινητού και να αφαιρώ το 50% απο την αναμόρφωση???

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθεις τη φόρμουλα στο Ε3

 

Ωραία,τι εισάγω σ΄αυτην την φόρμουλα?

Σου υπενθυμίζω ότι ήδη έχω βάλει το 50% του κινητού μου στις περιοδικές και κατ επέκταση στη δήλωση εισοδήματος.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά χρειάζονται τροποποιητικές και στις περιοδικές σου και στην εκκαθαριστική ΦΠΑ... Μεγάλο σφάλμα είναι αυτό υπό την έννοια ότι διορθώνεται με κόπο (αν "χαρίζεις" λεφτά βέβαια δεν έχει πρόβλημα η εφορία). Δεν ήξερες τουλάχιστον ότι ο ΦΠΑ του κινητού εκπίπτει ολόκληρος ώστε να συμπεράνεις ότι έπρεπε και ως δαπάνη το καθαρό ποσό του λογαριασμού να το βάζεις στις περιοδικές;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία,τι εισάγω σ΄αυτην την φόρμουλα?

Σου υπενθυμίζω ότι ήδη έχω βάλει το 50% του κινητού μου στις περιοδικές και κατ επέκταση στη δήλωση εισοδήματος.

 

Από την στιγμή που ακολούθησες αυτή την οδό, μιας και δε ειναι σημαντικό σφάλμα ( υπό την έννοια πως τελικά πλήρωσες και παραπάνω φόρο), εγ'ώ θα έλεγα γι να μην μπλέξεις με 152 τροποποιητικές δηλώσεις, να κανεις την πάπια και στην αναμορφωση κινητού να μην βάλεις τπτ (αφού ουσιαστικά την έκανες στα βιβλία σου).

 

Ε, από φέτος φρόντισε να τα γράφεις σωστα.... αν ερθουν για ελεγχο, σιγουρα θα μας βρουν χειρότερα....

Edited by zefuros
Link to comment
Share on other sites

Ωραία,τι εισάγω σ΄αυτην την φόρμουλα?

Σου υπενθυμίζω ότι ήδη έχω βάλει το 50% του κινητού μου στις περιοδικές και κατ επέκταση στη δήλωση εισοδήματος.

1121 το ποσό δαπάνης, 1122 ποσα νουμερα εχεις, 1123 ποσοι απασχολούνται. Απο κατω εχει και τον τυπο.

 

Αν εχεις μονο ενα νουμερο, συμπληρώνεις τη γραμμή με το 1125 οπου ισχύει ο πιο απλός τυπος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σε όλους.

 

Ανακινώ και πάλι το θέμα μιας και ακόμα υπάρχουν διαφωνίες αλλά και με δεδομένο οτι το σύστημα φορολογικής αναμόρφωσης ΓΓΠΣ είναι ακόμα ανοικτό.

Τελικά στον πίνακα IV:

1) Για τη φορολογική αναμόρφωση του 2012 (για το 2011) σε ότι αφορά τον Πιν. ΙV και το ΦΠΑ, αν η εκκαθαριστική είναι πιστωτική λόγω συμψηφισμού με έξοδα (δηλ. υπήρχαν έσοδα τα οποία αφαιρούνταν κάθε τρίμηνο από το πιστωτικό ΦΠΑ προηγούμενης περιόδου), τι θέτουμε τελικά; Κανονικά το ΦΠΑ που αποδόθηκε (εστω κι αν δεν πληρώθηκε μέσω εντολής αφού συμψηφίστηκε);

 

2) οι κρατήσεις ΤΕΕ, ΕΜΠ, ΤΣΜΕΔΕ μπαίνουν στο πεδίο παρακρατηθέντων φόρων πό ελ. επ. 58 ΚΦΕ? Και τα χαρτόσημά τους παρακάτω;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους.

 

Ανακινώ και πάλι το θέμα μιας και ακόμα υπάρχουν διαφωνίες αλλά και με δεδομένο οτι το σύστημα φορολογικής αναμόρφωσης ΓΓΠΣ είναι ακόμα ανοικτό.

Τελικά στον πίνακα IV:

1) Για τη φορολογική αναμόρφωση του 2012 (για το 2011) σε ότι αφορά τον Πιν. ΙV και το ΦΠΑ, αν η εκκαθαριστική είναι πιστωτική λόγω συμψηφισμού με έξοδα (δηλ. υπήρχαν έσοδα τα οποία αφαιρούνταν κάθε τρίμηνο από το πιστωτικό ΦΠΑ προηγούμενης περιόδου), τι θέτουμε τελικά; Κανονικά το ΦΠΑ που αποδόθηκε (εστω κι αν δεν πληρώθηκε μέσω εντολής αφού συμψηφίστηκε);

 

2) οι κρατήσεις ΤΕΕ, ΕΜΠ, ΤΣΜΕΔΕ μπαίνουν στο πεδίο παρακρατηθέντων φόρων πό ελ. επ. 58 ΚΦΕ? Και τα χαρτόσημά τους παρακάτω;

 

Ευχαριστώ

 

 

Aρχίζω ανάποδα

 

2) Οι κρατήσεις αυτές αποτελούν δαπάνες για το σκέλος των εξόδων στο τηρούμενο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ και δεν είναι παρακρατημένοι φόροι του άρθρου 58 ν 2238/1994.

1) Μπορεί η εκκθαθαριστική δήλωση να είναι πιστωτική τελικά, αλλά πιθανόν να υπάρχουν και χρεωστικά τρίμηνα. Αν όλα τα τρίμηνα είναι πιστωτικά (και με την προυπόθεση ότι ορθώς είναι πιστωτικά ) δεν αναγράφεις τίποτε. Αν κάποια είναι χρεωστικά και υπό την προυπόθεση ότι η απόδοση είναι σωστή αναγράφεις το χρεωστικό που πληρώθηκε ΄.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη καλως ήλθες και πάλι.

πιστεύω οτι όλοι οι συνάδελφοι περίμεναν την επιστροφή σου για μας βοηθήσεις και πάλι με την επειρία σου και τις αστείρευτες γνώσεις σου.

Νάσαι πάντα καλά

 

ΥΓ. μόνο και μόνο για την επιστροφή σου, σου δίνω +1 βαθμό !!! (δεν ξέρω αν μπορώ παραπάνω, πάντως αξίζεις για +1000)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.