Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογική αναμόρφωση - λογιστικές διαφορές


Recommended Posts

Ισχύει αυτό που λέει ή θα τρέχω?

 

Θα τρέχεις. Πρόκειται για έναν ακόμα άσχετο... Το όριο των 50.000 ευρώ τζίρου, αφορά την υποχρέωση υπογραφής της φορολογικής δήλωσης από λογιστή. Αναμόρφωση πρέπει πλέον να κάνουν όλοι ανεξαρτήτως τζίρου και αν δεν είχαν υποχρέωση υπογραφής λογιστή στη δήλωσή τους, απλά δεν έχουν τέτοια υποχρέωση ούτε στη δήλωση αναμόρφωσης και μπορούν να την υπογράψουν οι ίδιοι. Πρέπει να κάνουμε όλοι όμως τέτοια δήλωση.

 

Υ.Γ. Με την ευκαιρία, σήμερα διάβαζα μια είδηση κάπου, ότι έπιασαν κάποιους λογιστές που είχαν πάρει πιστοποιήσεις με ...πλαστά πτυχία οικονομικών σπουδών (αν και δε νομίζω να παίζει ρόλο η ύπαρξη πτυχίου στο να κάτσει να διαβάσει κάποιος τη φορολογική νομοθεσία για να ξεστραβωθεί και να μη λέει τέτοιες βλακείες τουλάχιστον στους πελάτες του...). Είναι εντελώς εκτός ελέγχου η κατάσταση στον κλάδο τους τελικά...

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

ακόμη και στις μηδενικές δηλώσεις πρέπει να καταθεσεις αναμόρφωση

---

ο λογιστής σουτάρισμα

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Κοντεύει να με τρελάνει! Του πάω τους νόμους και με βγάζει τρελή!Εννοείται οτι θα τον σουτάρω.

Μια απορία έχω. Η προθεσμία μεχρι 15/2 έχει να κάνει με λογιστική αναμόρφωση για τα εισοδήματα του 2010. Σωστά?

Και συμπληρώνεται βάσει Ε3. Εαν αυτός (που υποπτεύομαι ότι έτσι είναι) έχει κάνει λάθος στο Ε3 εχω κανένα περιθώριο διόρθωσης?

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να αντιγράψεις ό,τι γραφει το Ε3, διότι αν γίνει διασταυρωση, με αυτό θα τσεκάρουν.

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εαν είναι λάθος, τώρα πια δεν με παίρνει να αλλάξω τίποτα?

Το αντίστοιχο του 2011 πότε πρέπει να το καταθέσουμε?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εαν είναι λάθος, τώρα πια δεν με παίρνει να αλλάξω τίποτα?

 

Κάνεις τροποποιητική νομίζω (με πρόστιμο ενδεχομένως). Τώρα το αν αξίζει...

 

Το αντίστοιχο του 2011 πότε πρέπει να το καταθέσουμε?

 

Ίσως και ...ποτέ. Ο ΚΒΣ έχει καταργηθεί έδώ και 3-4 μήνες. Ισχύει απλά μέχρι να ρυθμιστεί το νέο καθεστώς που θα ισχύει. Αν δε βαρέσουμε διάλυση ως κράτος βέβαια και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά στον πίνακα IV για το ΦΠΑ ,προκύπτοντες φόροι(α) και αποδοθέντες φόροι(β) βάζουμε τον κωδικό 701 της εκκαθαριστικής?Οπότε διαφορά α-β=0,00?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τα φεμ που μπαινουν ρε παιδια εν τελη? εγω που εχω παρακρατηση φορου 20% απο μια εταιρια που εκανα καποιες τοπογραφικες εργασιες και το απεδωσαν εκεινοι θα το βαλω?

Link to comment
Share on other sites

αν ανοιξες χαρτιά το 2011 πρέπει να κάνεις κάτι όσον αφορά την αναμόρφωση που δεν έχω καταλάβει και τι είναι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.