Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ισόγειο Γκαράζ σε εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Υπαρχουν περιοχες εκτος σχεδιου οπου απο τοπικα διαταγματα προσμετρωνται στον ΣΔ και τα γκαραζ , ακομα και τα υπογεια (πχ Μεσογεια στην Αττικη). Μηπως εισαι τετοια περιπτωση ?

 

.... θα μου την ζητήσουν προκαταβολικά απαραιτήτως για να μου υπογράψουν τον έλεγχο των αρχιτεκτονικών?

 

Oχι , θα στο βαλει ως παρατηρηση προ τελικης υπογραφης.

 

Η δικη μου αποψη ειναι οτι εφοσον χρειαζεται ΕΠΑΕ , παντα η πραξη γκαραζ μετα , ακομα και αν προκειται για υπαιθρια θεση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

συμφωνα με την νομοθεσια οι στεγασμενοι χωροι γκαραζ των κατοικιων σε περιοχη δομησης εκτος σχεδιου δεν προσμετρωνται στη δομηση, αλλα μονο στην καλυψη και στον συντελεστη ογκου .......................

 

το ερωτημα ομως ειναι αν σε εκτος σχεδιου δομηση εχουμε οχι μια αλλα π.χ. δυο κατοικιες των 100 τ.μ. η καθε μια, επιτρεπεται να εχουμε αντιστοιχα και δυο ξεχωριστους στεγασμενους χωρους γκαραζ των κατοκιων - ας πουμε 25 τ.μ. ο καθε ενας ;;;;;;;;

(εφοσον παντα δεν εχουμε υπερβει την καλυψη και τον συντελεστη ογκου - και φυσικα χωρις διασπαση των κτιριων αλλα να ειναι κολλημενα μεταξυ τους)

 

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, ss_sk

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέπεται (εφόσον ισχύουν τα της παρένθεσης - όμως τα γκαράζ μπορούν να είναι και χωριστοί όγκοι).

Link to comment
Share on other sites

μήπως προσβάλλεις αυτόν που ήδη απάντησε και μάλιστα άμεσα;;;;

 

μήπως δεν είπες ούτε ένα ευχαριστώ;;;

 

μήπως θες και εσύ να απαντήσεις σε κάποια ερώτηση του forum;;;;;

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα ενα μεγαλο ευχαριστω - και κυριως στον ss sk που οντως απαντησε αμεσα .................

απλα το συγκεκριμενο ερωτημα μου προξενουσε πολλη μεγαλη απορεια και για αυτο ζητησα επιβεβαιωση .................

Link to comment
Share on other sites

σύμφωνοι,αλλά όλοι όσοι ρωτούν έχουν μεγάλ απορία

 

& επειδή μιλάμε μέσω μηνυμάτων που είναι πιο απρόσωπα καλό θα ήταν να είμαστε όλοι μας προσεκτικοί για να μη δημιουργούνται παρεξηγήσεις :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν παρεξηγήθηκα (έχω σοβαρότερα πράγματα να με τσατίζουν!).

 

Στην πολεοδομία Κυκλάδων μου το έχουν περάσει πάμπολλες φορές οπότε είναι ''δοκιμασμένο''.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.