Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής ΚΕΝΑΚ Ηλ. Μηχ.


Recommended Posts

Είμαι ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Α.Τ.Ε.Ι και έκανα ΚΕΝΑΚ για μια κατοικία και όλες της Η/Μ μελέτες δηλ. ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΣ-ΑΠΩΛΕΙΕΣ- ΔΙΣΩΛΗΝΙΟ -ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΑ .

Ο πολεοδόμος Η/Μ από Πανεπιστήμιο μου λέει ότι δεν έχω δικαίωμα υπογραφής πλην των ηλεκτρολογικών , αλλά έχω όλα τα Π.Δ που απαιτούνται και ξεκάθαρα σε μερικά και όχι τόσο σε αλλά λένε ότι έχω τα δικαιώματα για να υπογράψω τις ανωτέρω μελέτες.

Επειδή η συνέχεια θα δοθεί στα δικαστήρια , ξέρει κανείς εάν υπάρχει δεδικασμένο ή με βεβαιότητα να μου πει ότι δεν έχω το δικαίωμα υπογραφής και από πού αντλεί αυτό το συμπέρασμα! Να σημειώσω ότι ο λέβητας είναι 20,000 Btu/h .

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 112
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχει παρόμοια δίκη που κέρδισε συνάδελφος δομικός επειδή οι μελέτες που κατέθεσε ήταν τεχνικά άρτιες. Περισσότερες λεπτομέρειες από το Σύλλογο Μηχανικών Ανώτατης Τεχνολογικής Εκπαίδευσης.

Link to comment
Share on other sites

Ο πολεοδόμος Η/Μ από Πανεπιστήμιο μου λέει ότι δεν έχω δικαίωμα υπογραφής πλην των ηλεκτρολογικών

 

Μια χαρά στα είπε ο πολεοδόμος. Μέχρι να βγούν τα νέα ΠΔ για τα ΕΔ που θα χετε, αυτή είναι η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΗ

 

Εάν ο κάθε ένας Μηχανικός ΤΕ πηγαίνει στα δικαστήρια για το τι μπορεί να υπογράψει και τι όχι .Εάν τα δικαστήρια υποθέσουμε ότι τους δικαιώνουν και υπογράφουν μετά και αυτοί με τα ίδια δικαιώματα που έχουν οι Μηχανικοί ΠΕ .

 

Τότε γιατί υπάρχουν οι φωνές των Μηχανικών ΤΕ για τα δικαιώματα από την στιγμή που ο κάθε ένας χώρια στα δικαστήρια δικαιώνεται ?

 

Εάν λοιπόν δικαιώνεται ο κάθε ένας χώρια από τα δικαστήρια με βάση τα Π.Δ που αναφέρει τότε τι συζητάμε τόσο καιρό για αυτά τα δικαιώματα από την στιγμή που υποθετικά πάντοτες τα παίρνουν από τα δικαστήρια ?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν ένας κομμωτής καταθέσει άρτιες τεχνικές μελέτες τις οποίες ο ίδιος έκανε, έκατσε και έμαθε από χόμπι, μπορεί να υπογράψει ; Σαφώς και έχει ο Ηλεκτρολόγος Τ.Ε. μόνο στα ηλεκτρολογικά "δικαίωμα υπογραφής". (έως τώρα)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει Mike να συμφωνήσω για το μόνο στα ηλεκτρολογικά καθώς και εγώ είμαι υπερ του ο καθένας στο αντικείμενό του και οτι αυτού του είδους οι λογικές είναι που χαλάνε την ισορροπία της αγοράς. Αλλά ρε αδελφέ αυτή η παρομοίωση με το κομμωτή έλεος δηλαδή σπάει κόκκαλα και έχει καταντήσει αηδία.Να είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί σε αυτά που λέμε δεν κάνει κακό σε κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν στην παρομοιωση χρησιμοποιουσε γιατρο θα αλλαζε κατι? Η ουσια ειναι οτι η νομοθεσια οριζει τα δικαιωματα για εκπονηση μελετης και κριτηριο δεν ειναι η ορθοτητα της.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με αυτό το σκεπτικό αν ο ηλεκτρολόγος ΤΕ έχει τα ίδια Ε.Δ με τον ηλεκτρολόγο ΠΕ, ποια η διαφορά του να πας πολυτεχνείο (5έτη) με ΤΕΙ (4έτη). Να τα διαλύσουμε όλα στο τέλος τότε και να κάνουμε ένα πανεπηστήμιο για να μην φωνάζει κανένας. Μέχρι τότε...τα πράγματα έχουν όπως τα είπαν οι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Απορία: αν υπάρχει δεδικασμένο που δικαιώνει τους μηχανικούς ΤΕΙ όσο αφορά τα ΕΔ που διεκδικούν, γιατί δεν παίρνουν αυτό το δεδικασμένο και δεν πάνε να το τρίψουν στην μούρη των υπουργών Παιδείας, Ανάπτυξης, ΥΠΕΚΑ κτλ, ώστε να βγει το ΠΔ που τους δίνει όλα τα ΕΔ?

 

Μήπως τελικά τα ΕΔ δεν είναι στραγγάλια?

 

Συμφωνώ με τον ikaros13, αν όλοι έχουν όλα τα ΕΔ, ποιός ο λόγος ύπαρξης των Πολυτεχνείων? Και μη πείτε για έρευνα κτλ, γιατί και οι μηχανικοί ΤΕΙ κάνουν master και phd...

Link to comment
Share on other sites

Ο πολεοδόμος Η/Μ από Πανεπιστήμιο μου λέει ότι δεν έχω δικαίωμα υπογραφής πλην των ηλεκτρολογικών , αλλά έχω όλα τα Π.Δ που απαιτούνται και ξεκάθαρα σε μερικά και όχι τόσο σε αλλά λένε ότι έχω τα δικαιώματα για να υπογράψω τις ανωτέρω μελέτες.

Αν έχεις τέτοιο δικαίωμα, μπορείς να του δείξεις τα Π.Δ.

 

Επειδή η συνέχεια θα δοθεί στα δικαστήρια , ξέρει κανείς εάν υπάρχει δεδικασμένο ή με βεβαιότητα να μου πει ότι δεν έχω το δικαίωμα υπογραφής και από πού αντλεί αυτό το συμπέρασμα!

 

Θα σου απαντήσω, όπως ακριβώς συνηθίζεται σε όλα τα επαγγελματικά fora.Να ρωτήσεις δικηγόρο.Είναι ο μόνος κατάλληλος να σου απαντήσει, αφού λάβει υπόψη του όλα τα δεδομένα και μετά από επισταμένη έρευνα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.