Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής ΚΕΝΑΚ Ηλ. Μηχ.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 112
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Lazarosk τα πράγματα είναι απλά! Λές αρλούμπες! Αν δεν μπορείς να κατανοήσεις έννοιες οπως σταδιακή εκχώρηση δικαιωμάτων βάσει σπουδών και εμπειρίας καθώς και μια αναπροσαρμογή των δικαιωμάτων στη σημερινή πραγματικότητα με Π.Δ. που να απευθύνονται σε μηχανικούς ΤΕΙ και όχι άλλων σχολών οπως συμβαίνει σήμερα τοτε δεν είσαι άξιος να φέρεις τον τίτλο του μηχανικού. Επίσης ο τρόπος με τον οποίο ασχολείσαι με τα θέματα αυτά φανερώνει για μένα εμπάθεια και λέγε οτι θές. Τώρα αν θεωρείς πως το να φτάσει ενας δομικός π.χ. να υπογράφει αυτόνομα το 1/10 των τύπων κτιρίων που υπογράφει ο πολιτικός μηχανικός και μέσα στα επόμενα 20 χρόνια δουλειάς να πιάσει τα 8/10 (στα οικοδομικά πάντα) υπερβολικό τότε τι να σου πώ εκεί στη Βουλγαρία απότυχαν τελείως και ο ΔΟΑΤΑΠ έκανε ενα ακόμα μεγάλο λάθος. Πάντως οτι και να λές εγώ ακόμα είμαι περήφανος που τελείωσα Ελλάδα και άμα θες να κάνουμε και μια στατιστική με την αντίδραση του κόσμου ανάμεσα σε εναν απόφοιτο ΤΕΙ Πειραιά και έναν Σόφιας. Οπότε ασε μας ήσυχους διότι δεν μας αφοράς!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

stayros

 

Για αυτά που με ρωτάς καλύτερα να ενημερωθείς από το επιμελητήριο σου .

Υπάρχουν περιορισμοί και το γνωρίζετε πολύ καλά .

Διαφορετικά το δικαστήριο δεν θα αναφερόταν ότι δεν μπορεί να υπογράψει την συγκεκριμένη μελέτη εάν δεν βασιζόταν κάπου αυτή του η αναφορά.

Διαφορετικά δεν θα υπήρχε η διαφορά μεταξύ ορόφων υπογραφής από ΠΕ σε ΤΕ.

Και αυτό λοιπόν που ανάφερε το δικαστήριο πηγάζει από τους περιορισμούς που όρισε η ίδια η πολιτεία για σας λόγο του νομικού κενού των Π.Δ που επικαλεστήκατε.

 

Άρα λοιπόν εάν δεν υπάρχουν περιορισμοί και δεν ξέρετε τι υπογράφεται τότε γιατί συζητάμε τόσο καιρό και φωνάζετε ότι τα δικαιώματα μας και ότι έχει κολλήσει η υπόθεση στο ΣΤΕ και όλα αυτά που κατά καιρούς λέτε εάν δεν γνωρίζεται τι ακριβώς υπογράφετε ?

Ακόμα και στην παρούσα ενότητα γνωρίζετε πολύ καλά μέχρι τι υπογράφετε και εάν δεν γνωρίζεται όπως ανάφερε και άλλος συνάδελφος έπρεπε να σας ενημερώσει το επιμελητήριο σας για τους περιορισμούς που όρισε η ίδια η πολιτεία .

 

Apostol

 

Πιστεύω έχεις βγει εκτός θέματος διότι το θέμα μας δεν είναι η Βουλγαρία .

 

Πέρα από αυτό χρησιμοποιείτε την ίδια λογική του φταίνε όλοι οι άλλοι και όχι εσείς .Αφήσαμε λοιπόν το ΤΕΕ και την Πολεοδομία και πιάσαμε σήμερα το ΔΟΑΤΑΠ .

Πάντοτε όλοι οι άλλοι είναι λάθος και μόνο εσείς είσαστε σωστοί .

Στο τέλος συνοψίζεται στο ότι για όλα αυτά φταίει το Κράτος .

 

Με απλά λόγια ξανά λέω ότι η Πολιτεία για τα δικαιώματα που ζητάτε όρισε τις Κατατακτήριες εξετάσεις. Εάν λοιπόν δεν θέλετε να ασχοληθείτε με αυτές για αυτά που ζητάτε μπορείτε μια ζωή να κυνηγάτε την υπόθεση δικαστικά .

Link to comment
Share on other sites

lazarosk, με όλο το σεβασμό αλλά το συντακτικό σου είναι έτσι ώστε και να παρερμηνεύονται αυτά που λες ή στην καλυτερη περίπτωση απλά να μπερδεύουν τους άλλους.

 

Τέλος, On topic: Ο συνάδελφος έπρεπε να ήξερε εξ αρχής ότι δεν έχει δικαιώμα υπογραφής μηχανολογικών μελετών, ανεξαρτήτων οροφών κτλ. Έχει δικαίωμα υπογραφής μόνο ηλεκτρολογικών μελετών και αυτό με όριο.

 

Το βασικό επιχείρημα όλων των αποφοίτων ΤΕΙ είναι ότι θέλουν ΕΔ απεριόριστα στην ειδικοτητά τους: δλδ ο Ηλεκτρολόγος ΤΕ απεριόριστα Ηλεκτρολογικά ΕΔ, ο μηχανολόγος ΤΕ απεριόριστα μηχανολογικά ΕΔ κτλ.

 

Παρ' όλο αυτά, κάποιοι παροτρύνουν τον συνάδελφο να πάει τον Πολεοδόμο στα δικαστήρια γτ δεν πέρασε μηχανολογικές μελέτες από ηλεκτρολόγο ΤΕ. Αυτό δεν είναι αντίφαση?

 

Δεν έχω δίκιο λοιπόν όταν λέω ότι χάνετε το δίκιο σας με αυτές τις συμπεριφορές? Φάσκετε και αντιφάσκετε. Και αυτά μαθαίνονται στην πιάτσα ξέρετε. Και έχω δίκιο λοιπόν όταν λέω ότι κάποιοι ΤΕ θέλουν να γίνουν ντε και καλά ΠΕ, χωρίς να το υποστηρίξουν αυτό. Συνεχίστε λοιπον να αντιφάσκετε, να χάνετε το δίκιο σας... Και όσο το κάνετε αυτό, ΕΔ δε θα δείτε, γτ πολύ απλά ποιός θα σας πάρει σοβαρά όταν έχετε τέτοιες αντιφατικές συμπεριφορές?

 

Χαμενοί λοιπόν θα είστε όσο σκέφτεστε έτσι. Και που και που έχει δίκιο και ένας μηχανικός ΠΕ, όσο και αν αυτό δε σας βολεύει.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως την μελέτη ΚΕΝΑΚ μπορείς να την υπογράψεις.

Για τα άλλα δεν ξέρω, είναι αλλουνού χωράφια.

Link to comment
Share on other sites

Με απλά λόγια ξανά λέω ότι η Πολιτεία για τα δικαιώματα που ζητάτε όρισε τις Κατατακτήριες εξετάσεις. Εάν λοιπόν δεν θέλετε να ασχοληθείτε με αυτές για αυτά που ζητάτε μπορείτε μια ζωή να κυνηγάτε την υπόθεση δικαστικά .

 

Υπάρχει και άλλος τρόπος! Σπουδές στο εξωτερικό.

Ε δεν άντεξα και το έγραψα.

 

Στο είχα γράψει και σε άλλο post παλιότερα -το θέμα μετά κλειδώθηκε-

αυτά που λες ας τα λένε οι απόφοιτοι ελληνικών ΑΕΙ που έδωσαν πανελλήνιες εξετάσεις -στο ελληνικό Υπ. Παιδείας- και πέρασαν σε πολυτεχνείο, όχι εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό επιχείρημα όλων των αποφοίτων ΤΕΙ είναι ότι θέλουν ΕΔ απεριόριστα στην ειδικοτητά τους: δλδ ο Ηλεκτρολόγος ΤΕ απεριόριστα Ηλεκτρολογικά ΕΔ, ο μηχανολόγος ΤΕ απεριόριστα μηχανολογικά ΕΔ κτλ.

 

Και σε ρωτάω το ίδιο ακριβώς δεν γίνετε και επί της ουσίας και στα Πολυτεχνεία ?

Ο κάθε ένας ασχολείται με την κατεύθυνση του .

Από που λοιπόν να ξεχωρίζει μετά ο Μηχανικός ΠΕ από τον Μηχανικό ΤΕ ?

Για ποιο λόγο να υπάρχουν τα ΑΕΙ τότε ?

 

Κλείνοντας θα σου αναφέρω πως αυτό που ζητάνε ούτε οι καθηγητές τους δεν το θέλουν .

Ξέρεις πόσους καθηγητές των ΤΕΙ ρώτησα για αυτό το θέμα ?

Ξέρεις ποια ήταν η απάντηση τους ?

Η απάντηση τους ήταν "Να το ξεχάσουν" .

Δεν το λέω λοιπόν εγώ αλλά οι ίδιοι τους οι καθηγητές , και για να το λένε οι ίδιοι τους οι καθηγητές άρα αυτοί κάτι περισσότερο ξέρουν από εμάς.

 

engineer_thess

 

Και όπως σου έχω αναφέρει και έξω δίνουν εξετάσεις .

 

Μπορεί λοιπόν εσύ να τα θεωρείς κατώτερα τα ιδρύματα του εξωτερικού αλλά και σε αυτά τα ιδρύματα με τον ίδιο βαθμό πρόσβασης που πέρασες εσύ στην Ελλάδα πέρασαν κάποιοι άλλοι έξω .

Έκτος και του βαθμού πρόσβασης έχει και τον ίδιο βαθμό δυσκολίας με τα αντίστοιχα τα δικά μας.

Link to comment
Share on other sites

lazare στο είπαν και άλλοι λες ΑΡΛΟΥΜΠΕΣ. Μιλάς για ανύπαρκτα ΠΔ και ΕΔ που με βάσει αυτών να υπάρχουν περιορισμοί και άλλα ασυνάρτητα. Κατάλαβε το πως εδώ δεν είναι η κυρά Κούλα να τους λες ότι σου κατέβει και να το καταπίνουμε αμάσητο. Έχεις πιαστεί άπειρες φορές να λες ακατανόητα πράγματα. Και στο είπα και παλαιότερα. Το πόσο κανείς υπολογίζει αυτά που λες βασίζεται στο κατα πόσον μπορείς να τα αποδείξεις. Και εγώ σου ζήτησα να το αποδείξεις. Μπορείς; ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ (αφού είναι αρλούμπες...)

 

Όσο για τους καθηγητές ΤΕΙ που ξέρεις μάλλον τους γνώρισες εκεί που διάβασες και τα ΠΔ με τα ΕΔ των μηχανικών τε. Στον ύπνο σου δηλαδή...

 

@spgirl. Ψυκτικες οικιακές εγκαταστάσεις ακόμα και χωρίς ΕΔ μπορεί να υπογράφει. Μιλάμε για τα split units που μπορεί ο κάθε τυχαίος ψυκτικός και ο ξάδελφος του να βάζει. Δε λέμε για το νέο σύστημα ψύξης της Φουκασιμα. Όσο για την θέρμανση, όλοι είπαμε πως ήταν λάθος του.

Link to comment
Share on other sites

stayros

 

Το θέμα είναι ότι εγώ τεκμηριώνω αυτά που λέω και δεν ισοπεδώνω την πραγματικότητα .

Όλοι δηλαδή σύμφωνα με εσένα λένε αρλούμπες .

Προφανώς και το δικαστήριο που ανάφερε ότι δεν μπορεί να υπογράψει τέτοιες μελέτες έλεγε αρλούμπες εφόσον σύμφωνα με εσάς δεν υπάρχουν περιορισμοί.

 

Αν εγώ έχω πιαστεί σε αυτά που λέω να σου θυμίσω τα δικά σου ?

Κοίτα λοιπόν εσύ τι ακριβώς λες και άσε με εμένα όπως θεωρείς να πιάνομαι .

Δυστυχώς για τους καθηγητές δεν ήταν καθόλου στον ύπνο μου εκεί ίσως να έβλεπα την ολική ισοπέδωση που θέλετε να αντιπαραβάλετε .

 

Αλλά για όλα αυτά είπαμε μας φταίνε οι άλλοι οι οποίοι λένε αρλούμπες .

Μας φταίνε οι συντεχνίες του ΤΕΕ , ο άτιμος υπάλληλος της Πολεοδομίας , το ΔΟΑΤΑΠ και οι αναγνωρίσεις του , Το ΣΤΕ που δεν εκδικάζει , τα Κολλέγια και πολλά αλλά και για όλα αυτά το άτιμο το Κράτος .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.