Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής ΚΕΝΑΚ Ηλ. Μηχ.


Recommended Posts

...

Τώρα εάν οι περιορισμοί που επικαλούμαστε εμείς και που έχει ορίσει η πολιτεία λόγο του νομικού κενού που εσείς αναφέρετε και που υπάρχει στο επάγγελμα σας ...

 

Για πες ποιοι είναι αυτοί οι "εμείς" που επικαλείσε; Πες ποιοι έχουν υποστηρίξει την ιδέα ότι "η πολιτεία έχει ορίσει περιορισμούς λόγο νομικού κενού";

 

Αφού εδώ είναι forum και το έχουν πει γραπτώς, δεν υπάρχει πρόβλημα να αναφέρεις τα nickname τους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 112
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για να σας λύσω όλες τις απορίες !

 

Λοιπόν τα παραπάνω Π.Δ. που ανέφερα εξαιρώντας την πυροπροστασία, αναφέρονται σε εγκαταστάτες και όχι σε μελέτη-επίβλεψη ! Μπορεί καποιός εύκολα να τα βρει στο elinyae !!

 

Η αλήθεια (η οποία είναι πάντα πικρή) είναι ότι ο μόνος λόγος για τον οποίο δεν δίνονται όλα αυτά τα χρόνια επιπλέον δικαιώματα στους Πτυχιούχους μηχανικούς στην Ελλάδα είναι η υπερπληθώρα μηχανικών ώστε να μην γίνει μοίρασμα της πίττας ! Όλα τα άλλα είναι απλά για να βρισκόμαστε σε δουλεία !

Βέβαια, σε αυτό δεν φταίνε οι πτυχιούχοι μηχανικοί !!

Φταίνε όλοι οι άλλοι εκτός απο αυτούς! Φταίει η πολιτεία που γέμισε την χώρα με σχολές μηχανικών και επιτρέπει μεθοδεύσεις κάτω από το τραπέζι - φταίει ο θεσμός των πανελληνίων (όποιος φοιτήσει σε συγκεκριμμένα ακριβά φροντιστήρια γράφει σχεδόν άριστα, χωρίς βέβαια να βάζω στο ίδιο σακούλι τους αληθινά καλούς μαθητές), και πολλά άλλα τα οποία λίγο πολύ είναι γνώστα ! Σας ευχαριστώ που αναφερθήκατε στο όνομα μου με το πρόθεμα κος, τουλάχιστον δείχνει ένα επίπεδο μιας και προσωπικά δεν μου αρέσει να κρύβομαι πίσω από ένα nickname !!

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, σε αυτό δεν φταίνε οι πτυχιούχοι μηχανικοί !!

Φταίνε όλοι οι άλλοι εκτός απο αυτούς! Φταίει η πολιτεία που γέμισε την χώρα με σχολές μηχανικών και επιτρέπει μεθοδεύσεις κάτω από το τραπέζι - φταίει ο θεσμός των πανελληνίων (όποιος φοιτήσει σε συγκεκριμμένα ακριβά φροντιστήρια γράφει σχεδόν άριστα, χωρίς βέβαια να βάζω στο ίδιο σακούλι τους αληθινά καλούς μαθητές), και πολλά άλλα τα οποία λίγο πολύ είναι γνώστα ! Σας ευχαριστώ που αναφερθήκατε στο όνομα μου με το πρόθεμα κος, τουλάχιστον δείχνει ένα επίπεδο μιας και προσωπικά δεν μου αρέσει να κρύβομαι πίσω από ένα nickname !!

 

Αγαπητέ κύριε Σπύρου (γιατί όταν κάποιος κάνει Nickname το ονοματεπωνυμό του, οφείλουν οι υπόλοιποι να τον αποκαλούν κύριο), εγώ θα εστιαστώ σε αυτη σας την τοποθέτηση, γιατί ουσιαστικά δεν εκφράζει την δικιά μου γνώμη. Δε αντιλέγω ότι η πίτα είναι μικρή και κανείς δε θέλει να τα βάλει με παλαιωμένους νόμους, αλλά το να ρίχνεις συνεχώς ένα "ανάθεμα" δεν αλλάζει κάτι.

Σε παλιότερο Thread είχα μιλήσει και για την προσωπική ευθύνη του καθενός μας: όταν συμπληρώναμε όλοι μας μηχανογραφικά, ας ξέραμε ότι δεν είναι τζόκερ ή προπό. Ας κοιτάγαμε τι είναι η κάθε σχολή και τι ΕΔ δίνει, ώστε να είμασταν προετοιμασμένοι. Και επειδή ο Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός ήταν επιεικώς για κλάματα ας είμασταν καλύτερα ενημερωμένοι. Αφού χυθεί το γάλα, δεν έχει νόημα να κλαίμε (αγγλική παροιμία, χαχαχα). Συνεπώς, ας κοιτάξουμε σοβαρά αυτά τα ζητήματα, χωρίς αναθεματισμούς και "κατηγορώ την κοινωνία"...

Link to comment
Share on other sites

spgirl έχεις ένα δίκιο σε αυτό που υποστηρίζεις ! Απλά, δεν μπορείς να σταθείς σε αυτό ! Μέχρι το 1998 πέρα των μεγαλουπόλεων, η ενημέρωση δεν υπήρχε όπως σήμερα !! Ακόμα και σήμερα ο επαγγελματικός προσανατολισμός στα σχολεία είναι για κλάματα ! Όταν ιδρύεις μία σχολή πρέπει να την υποστηρίζεις σε όλα τα ζητήματα !!

Από εκεί και πέρα νομίζω ότι το θέμα των επαγγελματικών δικαιωμάτων έχει αναλυθεί πολλάκις και ο καθένας έχει βγάλει τα συμπεράσματα του, οπότε νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να συνεχίστει και να καταλήξει κλειδωμένο πάλι!

 

Θα προσθέσω το εξής μόνο, το 2007 εκδόθηκαν 700.000 οικοδομικές άδειες στην Ελλάδα ! Οι 630.000 εκδόθηκαν από Διπλωματούχους και οι 70.000 από πτυχιούχους (με συνυπογραφή)! Οι αριθμοί νομίζω μιλούν μόνοι τους !

Link to comment
Share on other sites

Τότε γιατι παραπονιέστε κατα καιρους για την κυβέρνησή ..? οταν ψηφίζατε να προσεχατε . δεν ήταν ΠΡΟΠΟ. Τώρα που το κάνατε να σκυψετε το κεφάλι και να το ανεχτείτε είτε ειναι λάθος ειτε σωστό. Ωραία η λογική αυτή. Αφού παραδέχεσαι οτι δεν υπάρχει επαγγελματικός προσανατολισμός δε καταλαβαίνω την τοποθέτηση σου. Ποιος φταίει για αυτό ο καθένας μας ξεχωριστά ? Δηλαδή θα έφτιαχναν σχολές κάτω απο το τραπέζι χωρίς δικαιώματα και θα μας ενημέρωναν στα σχολειά ώστε να μην πάμε ?

Link to comment
Share on other sites

Αφού παραδέχεσαι οτι δεν υπάρχει επαγγελματικός προσανατολισμός δε καταλαβαίνω την τοποθέτηση σου. Ποιος φταίει για αυτό ο καθένας μας ξεχωριστά ? Δηλαδή θα έφτιαχναν σχολές κάτω απο το τραπέζι χωρίς δικαιώματα και θα μας ενημέρωναν στα σχολειά ώστε να μην πάμε ?

 

Αν περιμένεις από την Ελλάδα, σώθηκες. Μπορώ να σου κάνω πλήρη ανάλυση του σκεπτικού μου αλλά θα μονοπωλησω την συζήτηση και δε το θέλω.

Πράγματι, η εκπαιδευτική πολιτική ήταν λανθασμένη: ανοίγαν σχολές και ιδρύματα έτσι για πλάκα, για τη χαρά της επαρχίας...

Πράγματι, οι σχολές αυτές δεν είχαν ΕΔ. Απλά υπήρχαν και δίναν πτυχία χωρίς κανένα αντίκρυσμα.

Πράγματι, ο ΣΕΠ των σχολείων ήταν, είναι και θα είναι ανεπαρκής μη σου πω γελοίος. Π.χ. στο δικό μου λύκειο μάθημα ΣΕΠ μας έκανε ο γυμναστής του λυκείου. Τι να ξέρει αυτός για τη διαφορά μεταξύ Μηχανικού ΠΕ και μηχανικού ΤΕ?

Ποιά είναι η προσωπική ευθύνη του κάθε υποψηφίου (φυσικά και βάζω τον ευατό μου μέσα)? Να ψάχνεται και να ενημερώνεται. Μη περιμένει μόνο από το ΣΕΠ για να μάθει για μια σχολή. Να ρωτήσει επαγγελματίες του χώρου, να ψάξει τι είναι η κάθε σχολή.

Άρα, ναι φταίει η εκπαιδευτική πολιτική, αλλά καλό είναι όμως ο καθένας μας να μην έχει εμπιστοσύνη στο κράτος και να είναι πιο υποψιασμένος από πριν.

 

Υ.Γ. Στην παρομοιωσή σου συμφωνώ: αν ψήφισες π.χ. ΠΑΣΟΚ, θα πρέπει να διαμαρτύρεσαι λιγότερο για την σημερινή κατάσταση. Έχεις την ευθύνη της ψήφους σου.

Link to comment
Share on other sites

Τότε όσοι ψήφισαν απο τη χούντα και μετά δεν έχουν δικαίωμα να μιλάνε. Μάλλον αυτό ισχύει γιαυτό και κοιμόμαστε με τα τσαρούχια και δεν αντιδρούμε σε τίποτα. Δεν είναι ακριβώς αυτη η έννοια της δημοκρατίας αγαπητή μου spgirl. Δε νοείται σχολή στο κόσμο που να μην εχει δικαιώματα. Θα έπρεπε παιδί 17 χρονών να το σκεφτεί έτσι η να δηλώσει αυτο που αγαπάει να κάνει ? Καλώς η κακώς υπάρχουν και αυτές οι σχολές με χαμηλότερο βαθμό εισαγωγής που ιδρύθηκαν απο το κράτος. Ωραία αφου δεν έκατσε ο 17χρονος να το ψάξει και να σκεφτεί οτι δε πρέπει να εμπιστευτεί την πολιτεία τοτε να τον τιμωρήσουμε. Να μην σηκώσει το ανάστημα του. Ετσι μας έμαθαν γιαυτό και κλαίμε την μοίρα μας χωρις να τολμάμε να κάνουμε κατι. Με ψήφισες ? Περάσαν οι εκλογές ? Κορόιδο την πάτησες που με πίστεψες. Τώρα δε πρεπει να διαμαρτύρεσαι. Έκανες μηχανογραφικό για σχολές χωρις αντίκρυσμα ? Δε το εψαξες?

Ελα τώρα ελπιζω να μην τα πιστεύεις αυτα που λες και να τα λες επειδη η κατάσταση δε σε επιρρεαζει αρνητικά.

Link to comment
Share on other sites

Ελα τώρα ελπιζω να μην τα πιστεύεις αυτα που λες και να τα λες επειδη η κατάσταση δε σε επιρρεαζει αρνητικά.

 

Δε με ξέρεις για να λές αν κάτι με επηρεάζει ή όχι. Μπορεί να απορρίψεις την αποψή μου και αυτό είναι θεμιτό, αλλά από κει και πέρα, μη βγάζεις συμπεράσματα για το ατομό μου προσωπικά. Πες απλά: δε συμφωνώ μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

κι επειδή υπάρχει ο ΣΕΠ που είναι για κλάματα, και πρέπει να πληροφορηθούν οι ενδιαφερόμενοι υποψήφιοι, γι αυτό βρισκόμαστε εδώ κι αλλού να τους ανοίξουμε τα μάτια πριν είναι αργά.

Και γι αυτό πρέπει να ακούνε εμάς σαν τους πλέον "ειδικούς" επί του θέματος, κι όχι διάφορα παπαγαλάκια που φωνάζουν ότι οι σχολές ΤΕΙ έχουν "μια ομορφιά" επ. δικαιώματα και δεν πρέπει να αντιδρούν γιατί χάνουν και το δίκιο τους από πάνω...

Πριν ένα χρόνο ακριβώς ξεκινήσαμε post με τίτλο "αποφύγετε σχολές χωρίς επαγγ. δικαιώματα".

Όλα τα υπόλοιπα είναι τούφες όπως είπε κι ο κος ΣΠΥΡΟΥ...(σορρυ stayros)

 

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=17122

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.