Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής ΚΕΝΑΚ Ηλ. Μηχ.


Recommended Posts

Αν στο μέλλον τα Φ/Β γίνουν τόσο κοινά όσο τα κλιματιστικά, ναι πιστεύω πως δε θα θεωρείται ιδιαίτερη μελέτη ένα οικιακό Φ/Β και θα πρέπει το νομικό πλαίσιο να συμβαδίζει με την πραγματικότητα. Και όχι να μένει ξεχασμένο στο 1930...

 

Τι σημαίνει ένα Φ/Β να γίνει κοινό? Δε θελει η κάθε μελέτη τις ειδικές γνώσεις? Μπορεί ένα δομικός ή ένας υδραυλικός μηχανικός να κάνει έτσι απλά μελέτες Φ/Β?

 

Κωλοτούμπα ξανά... Ξαφνικά δε θα σε χάλαγε στο μέλλον ένας δομικός μηχανικός να υπογράφει Φ/Β στέγης. Άλλωστε σιγά τη μελέτη... Όπως είχε πει και ένας που πήγε σε συνέντευξη:"Ακόμα και η λογίστρια μπορεί να κάνει μελέτη Φ/Β".

 

Πάει, ξεφτιλίστηκε το επάγγελμα του μηχανικού από τους ίδιους τους μηχανικούς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 112
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εκεί ήθελα να καταλήξω.

 

Όση επάρκεια δίνει η επιφανειακή μελέτη ενός-δύο μαθημάτων σε ένα μηχανολόγο ΤΕ να μελετά Φ/Β, τόση δίνει και η επιφανειακή μελέτη ενός μαθήματος [θέρμανσης/ψύξης/κλιματισμού/θερμομόνωσης/μεταφοράς θερμότητας] όλα-σε-ένα σε έναν ηλεκτρολόγο ΤΕ, και τόση επάρκεια μπορεί να αποκτήσει ένας απόφοιτος έργων υποδομής με την μελέτη του ίδιου επιφανειακού συγγράμματος για να εκπονεί μελέτες Φ/Β.

 

Εδώ σταματώ την παρέμβασή μου.

Link to comment
Share on other sites

Τα κλιματιστικά δεν είναι κάτι καινούργιο. Για δες πριν το 2008 πόσοι ήξεραν τι θα πει Φ/Β και πόσοι είχαν μαθήματα στο πρόγραμμα σπουδών τους.

 

Το 2020 αν συνεχίσουν να έχουν τα Φ/Β την άνθιση που έχουν σήμερα, και οι σχολές θα προσαρμοστούν και η τεχνογνωσία θα έχει μοιραστεί σε πολλούς. Το ίδιο ακριβώς θα έλεγα για τα κλιματιστικά τα πρώτα χρόνια που βγήκαν στην αγορά. Πλέον όμως και η τεχνολογία είναι τέτοια και η τεχνογνωσία που απαιτείται είναι κοινή που η μελέτη και εγκατάσταση οικιακών κλιματιστικών δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο. Όπως και η μελέτη και εγκατάσταση για 5 λάμπες, 6 πρίζες και ένα κουδούνι...

 

@spgirl ξέχασες να κάνεις κάτι quote. Να σε βοηθήσω λίγο;

 

@nikmmech Συγκρίνεις την εγκατάσταση ενός οικιακού κλιματιστικού με τα φ/β; Όπως και να έχει οι δομικοί με τους ηλεκτρολόγους δεν έχουν καμία συνάφεια. Η σωστή ερώτηση θα έπρεπε να αφορά μηχανολόγο.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες sorry αλλά και ο υπάλληλος του Κωτσόβολου είναι expert στα κλιματιστικά και εμπειρικά σου προτείνει πόσα btu κλιματιστικό θες για Χ τετραγωνικά. Πιθανότατα το 2020 θα ξέρει να σου πει και πόσα KW παίρνει η σκεπή. Αυτό σημαίνει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρείται πάλι το φαινόμενο του "θέματος-μπάχαλο" και πάλι από πολύ συγκεκριμένα άτομα.

Το θέμα κλειδώνει.

 

Προς γνωστούς/άγνωστους: έχει ήδη κλειδωθεί θέμα τουλάχιστον 2 φορές λόγω της συμπεριφοράς σας. Μονάχα ένα σχόλιο θέλω να κάνω επί αυτού. "Μια του κλέφτη, δυό του ...."

 

 

Το θέμα είναι και πάλι ανοικτό

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά ,

Να σας πω από την όλη μου έρευνα τι προέκυψε!

Μίλησα σχεδόν με όλους έψαξα σχεδόν τα πάντα και κατάλαβα ότι όλα είναι θέμα πολεοδόμου ! Εγώ εφαλτήριο πήρα από πολεοδόμο άλλης πολεοδομίας που μου ειπε ότι κανονικά έχω το δικαίωμα αυτό και αυτός μου έδωσε και τα Β.Δ και Π.Δ , παρ’όλα αυτά μίλησα με διαφόρους και όντως κανονικά δεν έχω δικαίωμα υπογραφής , άλλος μου είπε ότι λόγο ότι έχω άδεια εξασκήσεως Α΄ταξης κατατάσσεται ο κλιματισμός και η θέρμανση στις απλές μηχανολογικές μελέτες και μπορώ να υπογράψω άλλος όχι και όλοι ήταν μέσα από την Ε.Τ.Ε.Μ.

Πάντως εγώ σκέφτομαι ότι ένας ηλεκτρολόγος εάν υπογράφει μόνο ηλεκτρολογικά καλύτερα να το παρατήσει το επάγγελμα . Το μόνο που θα μπορεί να κάνει είναι να παρακαλάει για να δουλέψει φασών !!!! να παίρνει ένα ποσοστό και να λέει έχει ο Θεός .

Link to comment
Share on other sites

'Πάντως εγώ σκέφτομαι ότι ένας ηλεκτρολόγος εάν υπογράφει μόνο ηλεκτρολογικά καλύτερα να το παρατήσει το επάγγελμα"

 

Σαφώς είναι καταφανέστατη αδικία ηλεκτρολόγος ΤΕΙ να υπογράφει μόνο ηλεκτρολογικά. Κανονικά θα έπρεπε να υπογράφει και μηχανολογικά, στατικά, αρχιτεκτονικά, θωρακοχειρουργικά,παθολογοανατομικά, παιδιατρικά, γυναικολογικά, γεωργικά, γεωπονικά και ψυχοπαθολογικά θέματα.

 

Τότε ίσως άξιζε να γίνεις ηλεκτρολόγος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ksapantzhs, αν ήθελες σαν ηλεκτρολόγος να υπογράφεις και μηχανολογικά, ας πέρναγες ΗΜΜΥ ή ΜΜ σε Πολυτεχνείο. Αλλά και πάλι, δε θα ήταν πρέπον. Σκέψου ότι οι ΠΜ υπογράφουν σχεδόν τα πάντα που έχουν σχέση με οικοδομές (στατικά, τοπογραφικά, αρχιτεκτονικά, Η/Μ κτλ) επειδή κανείς δε τολμά να αγγίξει τους νόμους του 30.

 

Τέλος, αν το ίδιο σας το σωματείο δε μπορεί να σου δώσει σαφής απάντηση για το τι υπογράφεις και τι όχι, καταλαβαίνεις τι σωματείο έχετε. Είναι εύκολο να ρίχνουμε το φταίξιμο συνέχεια στον πολεοδόμο (μόνο και μόνο επειδή είναι ΠΕ) και εμμέσως στο κράτος, αλλά και εμείς σαν μηχανικοί έχουν την ευθύνη να γνωρίζουμε εκ των προτέρων τι μπορούμε να υπογράψουμε και τι όχι.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Κsapantzhs δυστυχώς θα πρέπει να συμφωνήσω με τους προηγούμενους και να επισημάνω οτι σκοπός είναι τα δικαιώματα της ειδικότητας και οχι πολυδικαιώματα. Αλλιώς απλά γινόμαστε γραφικοί και σφετεριστές των τίτλων άλλων σχολών. Είπαμε ξεχωρίζουμε λόγο της εξειδίκευσής μας σε ένα τομέα ας μην το χαλάμε και αυτό αλλιώς γινόμαστε αφερέγγυοι.

 

Υ.Γ.1 Επίσης Ηλεκτρολός δεν υπάρχει οπότε διόρθωσέ το αν μπορείς.

Υ.Γ.2 Μην περιμένεις από Ε.Ε.Τ.Ε.Μ τίποτα ψάξε στο site της σχολής σου καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

@ksapantzhs νομίζω πρέπει να απευθυνθείς σε ένα συνάδελφο ΜΜ για να τελειώσεις όσο πιο γρήγορα γίνεται το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.