Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής ΚΕΝΑΚ Ηλ. Μηχ.


Recommended Posts

Σταύρο, η spgirl δεν μιλάει για τοποθέτηση που κάνει ένας τεχνίτης. Μιλά για μελέτη. Και ακόμα και για την ισχύ μιας λάμπας, μηχανικός έχει δικαίωμα μελέτης και όχι τεχνίτης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 112
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όσο για τα οικιακα κλιματιστικά που θέλουν Μηχανολόγο ΠΕ/ΤΕ δε σχολιάζω άλλο. Η πραγματικότητα σε ξεπερνάει...

 

Έκανες edit, αλλά εγώ είδα την αρχική σου απάντηση. Ισχυρίστηκες ότι είμαι εγώ η κωλοτούμπας? Να ναι καλά οι ειδοποιήσεις από mail... Είπες: " άραγε τι να είσαι ξεροκέφαλη ή θα γίνεις κωλοτούμπας και εσύ;"

 

Ισχυρίστηκα ποτέ εγώ ότι ο ηλεκτρολόγος πρέπει να υπογράψει κλιματισμό ή ψύξη? Μη λεμε ότι θέλουμε επειδή μας βολεύει.

 

nikmmech: αααα, μη του την σπας και συ... εγώ είμαι η κωλοτούμπα εδώ μέσα, ο Σταύρος είναι το αδικημένο παιδί της κοινωνίας που φάσκει και αντιφάσκει.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς και συνεχίζεις να την κάνεις την κωλοτούμπα.

 

Ιδού η απόδειξη .

 

Από την μια παροτρύνεις κάποιον που θα πάει δικαστικά να ενημερωθεί από το επιμελητήριο .

 

Υπάρχει παρόμοια δίκη που κέρδισε συνάδελφος δομικός επειδή οι μελέτες που κατέθεσε ήταν τεχνικά άρτιες. Περισσότερες λεπτομέρειες από το Σύλλογο Μηχανικών Ανώτατης Τεχνολογικής Εκπαίδευσης.

 

 

Και από την άλλη το θεωρείς ανύπαρκτο .

 

 

Τι να ρωτ'ησω σε επιμελητήριο το ανύπαρκτο; Να γελάνε όλοι μαζί μου; Εσύ που υποστηρίζεις πως το ανύπαρκτο υπάρχει, ιδού πεδίο δόξης λαμπρόν. Κάνε το θαύμα σου. Ο συνονόματος σου αναστήθηκε τέτοιες μέρες. Εσύ μερικά link δε μπορείς να κάνεις post.

 

Από αυτά λοιπόν που λες αποτυπώνετε η ισοπέδωση των πάντων που κάνεις και για άλλη μια φορά φάσκεις και αντιφάσκεις ως προς το συμφέρων σου κάθε φορά ενώ μου χρωστάς και απαντήσεις στις ερωτήσεις μου .

Link to comment
Share on other sites

Η κωλοτούμπα είναι διαρκείας: Πρώτα λες για ένα δεδικασμένο που αφορά βέβαια άλλη διαφορετική περίπτωση, μετά ισχυρίζεσαι ότι δε θα χάσει το χρόνο του ο συνάδελφος αλλά αντιθέτως θα βγει κερδισμένος και μετά παραδέχεσαι το λάθος με την θέρμανση. Εάν αυτό δεν είναι κωλοτούμπα, τι είναι?

Link to comment
Share on other sites

Α καλά, το έγραψα όντως και το edit έγινε άμεσα καθώς δεν ήθελα να ανέβουν και άλλο οι τόνοι. Όπως και να έχει από το mail σου μπορείς να δεις πότε έγινε η δημοσίευση και πότε το edit για να καταλάβεις αν υπήρχε δόλος ή όχι.

 

@nikmech είπες την πιο σωστή κουβέντα μέχρι τώρα. Και ρωτάω, για οικιακά κλιματιστικά πρέπει η μελέτη να υπογράφεται αναγκαστικά από Μηχανολόγο; Είναι τόσο δύσκολη η μελέτη αυτή που απαιτεί εξειδικευμένες γνώσεις μηχανολογίας; Τι μελέτη γίνεται εκτός από θερμικές απώλειες που όλοι κάναμε στη σχολή μας;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυρίζομαι δόλο, αλλά κωλοτούμπα. Και αυτό σε εκθέτει. Ότι δίκιο και να είχες περί ΕΔ των αποφοίτων ΤΕΙ, με τις απαντήσεις σου σε αυτό το θέμα το έχασες. Για μένα πλέον τα πράγματα είναι τόσο απλά.

 

Άσχετο: ο ksapantzhs στην ταυτοτητά του λέει ότι είναι ηλεκτρολός και όχι ηλεκτρολόγος. Συνεπώς δεν έχει κανένα ΕΔ γτ δεν υπάρχει ειδικότητα μηχανικού ηλεκτρολός. (κάνω και λίγο χιούμορ)

Link to comment
Share on other sites

@lazarosk οι λεπτομέρειες που του είπα να διαβάσει ήταν για τη δίκη. Μάλλον πρέπει να ξανακοιτάξεις λίγο τα Ελληνικά σου.

 

@spgirl διάβασα κάτι λάθος. Εξέφρασα κάποια πράγματα με αυτή τη λάθος εντύπωση. Μετά το διόρθωσα και μάλιστα είπα πως ήταν λάθος. Αν εσύ αυτό το λες κωλοτούμπα δικαίωμα σου. Εγώ πάντως το αλάθητο του πάπα δε το διεκδικώ.

 

Όσο για το edit αν ήθελα να ανέβουν και άλλο οι τόνοι θα το κράταγα. Δεν έλεγα και κάτι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

stayros, αν είσαι άντρας και τιμάς τα λεγομενά σου, να το κράταγες... Τι νομίζεις, μασάω και δε ξέρω και γω να απαντώ αναλόγως? Μόνο εσύ είσαι ο εξυπνάκιας εδώ μέσα?

 

nikmmech: Θα χτυπιόταν κάτω και θα αρνιόταν ένας μη ηλεκτρολόγος να υπογράφει για Φ/Β. Μόνο όταν τον συμφέρει, ισχυρίζεται τα ΕΔ σωστά. Σε άλλες περιπτώσεις, φάσκει και αντιφάσκει.

Link to comment
Share on other sites

@nikmmech Συγκρίνεις την εγκατάσταση ενός οικιακού κλιματιστικού με τα φ/β; Όπως και να έχει οι δομικοί με τους ηλεκτρολόγους δεν έχουν καμία συνάφεια. Η σωστή ερώτηση θα έπρεπε να αφορά μηχανολόγο.

 

Γενικά μιλώντας, αν στο μέλλον τα Φ/Β γίνουν τόσο κοινά όσο τα κλιματιστικά, ναι πιστεύω πως δε θα θεωρείται ιδιαίτερη μελέτη ένα οικιακό Φ/Β και θα πρέπει το νομικό πλαίσιο να συμβαδίζει με την πραγματικότητα. Και όχι να μένει ξεχασμένο στο 1930...

 

@spgirl Το ότι αποφάσισα τελικά να μην ανεβάσω τους τόνους τότε, δε το έκανα για χάρη σου. Το φόρουμ δεν αφορά μόνο εσένα ξέρεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.