Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τιμές χαλκού [ευρώ]


gnusselt

Recommended Posts

Ψάχνω να βρω τιμές [ευρώ] χαλκού για τα έτη 2000 έως 2007.

Ξέρετε κάποιο site ή κάποια υπηρεσία που μπορώ να βρω στοιχεία;

Τα στοιχεία τα χρειάζομαι για μια επιμέτρηση σωλήνων χαλκού σε μία ύδρευση.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δες στην Εθνική Στατιστική Υπηρεσία.

 

http://www.statistics.gr/

 

 

Αν δεν το βρεις στο site νομίζω οτι μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους και να σου δώσουν στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

anka, ευχαριστώ για την απάντηση αλλά το είχα προσπαθήσει ήδη και δεν πήρα καμμια πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν.

 

Τιμές χαλκού βρήκα στο London Metal Exchange (http://www.lme.co.uk/copper_graphs.asp) αλλά δεν ξέρω αν είναι χρήσιμες. Εγώ άλλωστε θέλω τιμές χαλκοσωλήνα :roll: Έχουν καμιά σχέση οι τιμές χαλκού και χαλκοσωλήνα; Δεν πρέπει φυσιολογικά οι τιμή του χαλκοσωλήνα να είναι ακριβότερη λόγω κατεργασίας;

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιρνεις τηλ σε καποια μεγαλη εταιρια που βγαζει σωληνες και εξαρτηματα να ζητησεις ευγενικα να σε βοηθησουν; Ή σε κανενα καταστημα που εμπορευεται τετοια ειδη. Εγω αυτο θα εκανα..

Link to comment
Share on other sites

Στους τιμοκαταλόγους των συνδέσμων των υδραυλικών είναι η λύση. Αυτό γιατί σε κάθε προσφορά που κάνουν για μια εγκατάσταση επικαλούνται τον τιμοκατάλογο. Το θέμα είναι ότι το έργο κατασκευάστηκε το 2001. Ποιος βρίσκει τιμοκατάλογο του 2001 σήμερα; Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τιμές του 2008 (που έχω) γιατί δεν είναι μόνο η αναγωγή βάσει πληθωρισμού αλλά και βάσει τιμών χαλκού ο οποίος το 2003 έκανε ένα τεράστιο ανοδικό άλμα.

Επειδή λοιπόν είναι δύσκολο να βρω τιμοκατάλογο συνδέσμου υδραυλικών προσπαθώ να βρω άλλες λύσεις.

 

Στο τιμοκατάλογο των έργων δημοσίου θα έχω πάλι το ίδιο πρόβλημα με την αναγωγή σε παρελθόν έτος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Γιατί είναι δύσκολο να βρεις κατάλογο του συνδέσμου των υδραυλικών? Μπορείς να τηλεφωνήσεις στην ΣΕΥΔΑΠ (Συναιτερισμός Υδραυλικών Αθηνών). Αυτοί σίγουρα θα έχουν κάποιο αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.