Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση ισόγειου σε υφιστάμενη τριώροφη οικοδομή.


Recommended Posts

λογικό να μην υπάρχουν ημιυπαίθριοι αφού θεσπίστικαν για πρώτη φορά με τον ΓΟΚ του '85.

Επίσης είναι απόλυτα λογικό να περιλαμβάνει στην δόμηση του κοινόχρηστους χώρους της σκάλας, γιατί να μην τους υπολογίσει; εκτός αν η σκάλα είναι υπαίθρια.

Επίσης χιλιοστά σε πυλωτή δεν μπορείς να δώσεις.

Link to comment
Share on other sites

δικιο εχεις δεν το συνταξα καλα το ποβλημα ειναι οτι υπαρχει ενα ισογειο το οποιο στην αρχικη αδεια χαρακτηριζεται ως ισογειο αλλα σην αδεια προσθηκης ως πιλοτη και το οποιο δεν χει ριζοντια ιδιοκτησια και θελει να βγαλει αυτο ειναι και ρωταω ανα παω σαν μηχανικος και του κανω μιααπλη απουπωση ολου του κτηριου και βγαζοντας του και εναν ινακα κοινοχρηστων θα εχω προβλημα??

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κάνεις αλλαγή χρήσης του ισογείου από πυλωτή σε κλειστό χώρο στάθμευσης, ο οποίος θα είναι δεσμευμένος χώρου με συμβολαιογραφική πράξη? έτσι δεν θα σου μετρήσει στην δόμηση και θα έχει χιλιοστά

Link to comment
Share on other sites

καλη η σκεψη αλλα εχω καποιες αμφιβολιες!

1.η πιλοτη ηδη εχει γινει διαμερισμα

2.η πιλοτη δικαιουται να κλειστει το 50% το υπολοιπο πρεπει να ειναι ανοιχτο σωστα?

και μετα αν το κανω λες οι κλειστες θεσεις σταθμευσης να τις κανει ο ιδιοκτητης οτι θελει οποτε εχω και εγω το κεφαλι μου ησυχο αυτο με συμβουλευεις?

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Τελικά οι πελάτες θα αποσυρθούν από την ιδέα νομιμοποίησης (αν δεν υπάρχει καταγγελία). Και στην καλύτερη περίπτωση θα λένε λόγια για την ανικανότητα του μηχανικού.

 

Τώρα το είδα.

 

Υπάρχει όμως κάτι που δεν το ξέρουν.

 

Αν εξαιρεθείς πρέπει μέσα σε 2 μήνες να καταθέσεις φάκελο νομιμοποίησης αλλιώς πέταξε δια παντός το πουλάκι.

 

Αν θες μην νομιμοποιείς......μετά δεν μπορείς ποτέ των ποτών.

Link to comment
Share on other sites

2.η πιλοτη δικαιουται να κλειστει το 50% το υπολοιπο πρεπει να ειναι ανοιχτο σωστα?

 

Αυτό που ισχύει είναι οτι αν κλείσεις μέχρι το 50% της πυλωτής τότε η είσοδος-κλιμακοστάσιο στο ισόγειο δε μετρούν στη δόμηση.

Αν το μετρήσεις μπορείς να κλείσεις περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

 

Υπάρχει όμως κάτι που δεν το ξέρουν.

 

Αν εξαιρεθείς πρέπει μέσα σε 2 μήνες να καταθέσεις φάκελο νομιμοποίησης αλλιώς πέταξε δια παντός το πουλάκι.

 

Αν θες μην νομιμοποιείς......μετά δεν μπορείς ποτέ των ποτών.

Εξήγησε σε παρακαλώ αυτό που λες που στηρίζεται, γιατί ούτε εγώ το ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Και μου το είπαν και κάπου το έχω διαβάσει. Ίσως στον 1512/85

 

Από την εξαίρεση μετράς έως 2 μήνες για νομιμοποίηση.

 

Εξαιρέθηκες στις 12-10-07...............έως 12-12-07 πρέπει να καταθέσεις φάκελο νομιμοποίησης.

 

Αλλιώς χάνεις το δικαίωμα της νομιμοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.