Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Μόλις σε...35τμ


Recommended Posts

καλημέρα σας.

σαν πρώτη κατοικία έχω ένα τραγικά μεγάλο αυθαίρετο....35τμ.

δεν είναι σε δάσος, παραλία κλπ.

χτίστηκε το 2001, πλήρωσα πρόστιμο ανέγερσης, ικα, κλπ.

οπως καταλαβένεται τα 35τμ οχι δεν είναι αρκετα αλλά περιρίζουν εμένα και τη σύζηγό μου να αποκτήσουμε ένα παιδί. που να το βάλουμε...?

ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάτι που να μπορώ να χρησιμοποιήσω ώστε τα 35 τμ να γίνουν 70 βάζωντας ένα επιπλέον όροφο.

ισως με επισκευή σκεπής...?

οπως καταλάβατε δεν πρόκειτε για πολυτέλεια αλλά ανάγκη.

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η πολεοδομία δεν εξετάζει εάν η προσθήκη είναι ανάγκη ή όχι, αλλά ότι οτιδήποτε γίνεται απουσία Οικ. Αδείας, είναι αυθαίρετο.

 

Απευθύνσου σε ένα Μηχανικό, διότι ενδεχομένως να υπάρχουν περιθώρια κάλυψης-δόμησης στο οικόπεδό σου έτσι ώστε όλα να τα κάνεις νομότυπα.

Μην προσπαθείς να αυθαιρετήσεις διότι να είσαι σίγουρος ότι θα το βρεις μπροστά σου και πάλι θα πληρώνεις.

Link to comment
Share on other sites

με είχαν γράψει και μετά ηρθε η πολεοδομία, μέτρησε και μου έβγαλαν το πρόστιμο το οποίο και πλήρωσα. πέρασα και δικαστήριο το οποίο λόγω των τόσο πολλών τετραγωνικών μου επέβαλε 3 μήνες μόνο.

θεωρήται νομιμοποίηση αυτό?

δυστυχώς....δεν ξέρω πολλά για αυτά τα θέματα.

σε ευχαριστώ για υην τόσο πολύτιμη κουβέντα που κάνουμε και ελπίζω στο τέλος οι συβουλές σου να με βοηθήσουν. φαντάσου το πρόβλημα.....!

δεν σου λέω τίποτα. το χειμώνα δεν τολμάμε να καλέσουμε ένα φίλο γιατι....που θα τον βάλουμε? και τώρα....ένα παιδάκι που τόσο θέλουμε...που να πάει?

ξέχασα να σου πω 'οτι το οικόπεδο είναι 300τμ

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα υπάρχουν πολλά αξιοπρεπή σπίτια προς ενοικίαση και με χαμηλό μίσθωμα.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι αν το οικόπεδο σου έχει οικοδομησημοτητα εκεί που βρίσκεται.

Αυτό δεν μπορούμε να το διαπιστώσουμε εδώ με τα δεδομένα που δίνεις.

Σου συνιστώ να πας σε ένα τεχνικό γραφείο με τους τίτλους του οικοπέδου σου και να το δεις με σοβαρότητα.

Θα σου πει κατ αρχήν αν έχεις οικοδομησιμοτητα

Αν με αυτή την οικοδομησιμοτητα μπορείς να κάνεις Χ νόμιμα τετραγωνικά μέτρα

Θα σου βγάλει και ένα κοστολόγιο για αυτά.

Μπορεί να σε τρομάζει όλο αυτό από οικονομική άποψη αλλά κινδυνεύεις φτιάχνοντας κι άλλα 40τ.μ. αυθαίρετα, να πληρώσεις στο τέλος περισσότερα.

Περισσότερα στα συνεργεία διότι όταν είσαι αυθαίρετος χρεώνουν περισσότερο διότι κινδυνεύουν με αυτόφωρο (όπως κι εσύ φυσικά)

Οι εργασίες που γίνονται είναι του ποδαριου αφού δεν θα έχουν την στοιχειώδη επίβλεψη ενός μηχανικού

Και στην τελική πιο πολύ πρέπει να ανησυχείς μη πέσει κάνα ταβάνι στο κεφάλι σας κάποια μέρα από κακοτεχνίες

 

Αυτά και καλό κουράγιο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.