Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόσωπα γηπέδων


Recommended Posts

  • 2 years later...

Καλημέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Αποτύπωσα ένα αγροτεμάχιο σε οικισμό με ιδιοκτησιακό καθεστώς. Τα όρια υποδείχθηκαν από τον ιδιοκτήτη. Από τη δυτική πλευρά του χωραφιού ξεκινάει ένα "πρανές" το οποίο καταλήγει σε αγροτικό δρόμο.

Το "πρανές" αυτό ο ιδιοκτήτης προτίμησε να μην το δείξει ως δική του ιδιοκτησία μιας και λόγω της υψομετρικής διαφοράς δεν μπορεί να το καλλιεργήσει.Επιπλέον επειδή ο δρόμος είναι χωματόδρομος κάθε τόσο διανοίγεται άτυπα από τα μηχανήματα της κοινότητας,τόσο αριστερά όσο και δεξιά.Οπότε έχω την ιδιοκτησία μου,το πρανές και τον δρόμο.Μπορώ να πω λοιπόν ότι το πρανές ανήκει ουσιαστικά στο δρόμο και άρα εγώ έχω πρόσωπο στο δρόμο?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση! Το εμβαδόν του είναι 2 στρ. και θέλουν να το συνενώσουν με το δίπλα ακριβώς που είναι πάλι 2 στρ. τυφλό. Οπότε θα έχουν 4 στρ. μετά το 2003 και άρα χρειάζονται πρόσωπο 25 μ σε κοινόχρηστο.Έτσι δεν είναι? Γι΄ αυτό το λόγο το ψάχνω.

Link to comment
Share on other sites

 πολυ σωστα...και δυσκολα...

 

χρειαζεσαι  αποδειξη της υπαρξης του δρομου απο το 1923...

 

υγ

προφανως εννοεις οτι αυτο το διπλανο...ανηκει σε αλλον ιδιοκτητη...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι δύσκολο το ξέρω αλλά από έρευνα που έκανα υπάρχει δυνατότητα απόδειξης.Ένας ιδιοκτήτης θα αγοράσει και τα δύο, τα οποία ανήκουν τώρα σε δύο διαφορετικούς ιδιοκτήτες.Αυτό που θέλω να σιγουρέψω είναι αν υπό τις παραπάνω συνθήκες μπορώ να πω ότι έχω άμεσο πρόσωπο στο δρόμο ή σε κοινόχρηστο γενικά συμπεριλαμβανομένου και του "πρανούς".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.