Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αύξηση πάχους πλάκας επικαλύψεως για υδατοστεγανότητα;


 

Recommended Posts

ΟΚ, σας ευχαριστώ.

Σχετικά με την υγρομόνωση κατα την διάρκεια της σκυροδέτησης, τι θα ήταν προτιμότερο;

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς πρόσμικτα, τίποτα.Εμπειρικά τα πρόσμικτα υδατοστεγανότητας μειώνουν την αντοχή του σκυροδέματος.Εμπειρικά πάλι, αν χρησιμοποιήσεις έτσι κ αλλιώς, ρίξε μια κατηγορία σκυροδέματος ανώτερη.

 

 

Δεν καταλαβαίνω την επιμονή υδατοστεγάνωσης της πλάκας του δώματος, από τη στιγμή που θα γίνει μόνωση......

Link to comment
Share on other sites

Βρε zavi ΔΕΝ διαβαζεις αυτα που πρεπει... (σε αλλο θεμα..)

 

Ειπαμε..

σκυροδεμα 25/30

ΜΕ χρηση προσμικτου crystal growth system (στεγανοποιηση στη μαζα του σκυροδεματος)

Αντοχη 28ημερων 53-59Mpa!!!!!!!!!!!! (μιλαμε στην ουσια για σκυροδεμα 35/45)

 

Θες και αλλη αποδειξη οτι ΔΕΝ μειωνεται η αντοχη...

Μην βλεπει τα στεγωντικα μαζας που χρησιμοποιουν κατα κυριο λογο μελασες..

Link to comment
Share on other sites

οκ, με καλύψατε πλήρως! Η μελέτη μιλάει για ασφαλτόπανο εσωτερικά του σκυροδέματος.

Και εγώ ύστερα απο αυτά που μου είπατε είμαι της άποψης να μην μπεί κάτι άλλο εσωτερικά - μόνο η μόνωση στα ψηλότερα στρώματα.

Link to comment
Share on other sites

οκ, με καλύψατε πλήρως! Η μελέτη μιλάει για ασφαλτόπανο εσωτερικά του σκυροδέματος.

 

 

Εσυ μας εκπλησεις συνεχως....

Πως θα μπει το ασφαλτοπανο μεσα στο μπετο???

 

Μηπως η μελετη λεει μπετο-->ασφαλτοπανο--->ελαφρομπετο ρυσεων???

Link to comment
Share on other sites

terry, σας εκπλήσσω γιατί δεν είναι η ειδικότητά μου!!

Αυτό που μου είπε για το ασφαλτόπανο μάλλον το παράφρασα και σε εξέπληξα!

Το σημαντικό είναι να κρατήσω την ειδική σας άποψη ότι κατα την διάρκεια της σκυροδέτησης της πλάκας το μόνο που ίσως να κάνει την διαφορά είναι κάποιο πρόσμικτο.

Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να χρηησιμοποιησεις το προσμικτο που ειπα παραπανω..

 

Αλλα αυτο δεν θα αντικαταστασει τη θερμομονωση, το ελαφρομπετο ρυσεων και το ασφαλτοπανο για την τελικη υγρομονωση...

Link to comment
Share on other sites

Βρε zavi ΔΕΝ διαβαζεις αυτα που πρεπει... (σε αλλο θεμα..)

 

Ειπαμε..

σκυροδεμα 25/30

ΜΕ χρηση προσμικτου crystal growth system (στεγανοποιηση στη μαζα του σκυροδεματος)

Αντοχη 28ημερων 53-59Mpa!!!!!!!!!!!! (μιλαμε στην ουσια για σκυροδεμα 35/45)

 

Θες και αλλη αποδειξη οτι ΔΕΝ μειωνεται η αντοχη...

Μην βλεπει τα στεγωντικα μαζας που χρησιμοποιουν κατα κυριο λογο μελασες..

 

Φίλε

 

Δεν υπάρχουν χημικές μελέτες σύστασης τελικού μίγματος σκυροδέματος για τα στεγανωτικά μάζας της κάθε εταιρείας για κάθε κατηγορία αντοχής, για τον απλούστατο λόγο ότι η σύνθεση της κάθε εταιρείας προμήθειας έτοιμου σκυροδέματος διαφέρει καθώς το σκυρόδεμα είναι καθαρή μαγειρική.

 

Στεγανωτικό μάζας της sika που χρησιμοποιώ ρίχνει μισή κατηγορία την αντοχή σε δοκίμια των 28 ημερών, ενώ παράλληλα προκαλεί και απόμιξη ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΒΑΡΕΛΑ!!!.Στεγανωτικό μάζας άλλης εταιρείας μπορεί να αυξάνει την αντοχή, ή να μην την επηρεάζει, η ουσία όμως είναι ότι ΚΑΜΙΑ εταιρεία σκυροδέματος δεν αναλαμβάνει ευθύνη της αντοχής του σκυροδέματος όταν ο πελάτης χρησιμοποιεί δικά του πρόσμικτα, ενώ ελάχιστες εταιρείες παρέχουν δικό τους δοκιμασμένο πρόσμικτο που να έχει δοκιμαστεί στη σύνθεσή τους (για να μην πω καμια στη συγκεκριμένη περίπτωση του στεγανωτικού μάζας).Είναι τόσο ευαίσθητοι και πολλαπλοί οι παράγοντες εφαρμογής των πρόσμικτων, ακόμα και 1 βαθμός κελσίου στη θερμοκρασία περιβάλλοντος προκαλεί διαφορετική συμπεριφορά στο τελικό μίγμα, που είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να υπάρξει γενικός κανόνας.Ο γενικός κανόνας είναι ο εξής: ΔΕΝ ΣΤΕΓΑΝΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΤΟ ΣΚΥΡΟΔΕΜΑ ΣΤΙΣ ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΣΚΥΡΟΔΕΤΗΣΗ.Απαιτείται στεγάνωσή του εκ των υστέρω.Έχω ρίξει 170.000 κυβικά για να στο λέω με τόση βεβαιότητα.

 

Βάζω το αυτοκίνητό μου στοίχημα, εσύ το βάζεις στοίχημα σε αυτό που σου λέω?

 

Εκτός και αν κατά βάση προτείνεις ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ προϊόν, που και πάλι δεν μου λέει κάτι.Μπορεί στη σύνθεση της εταιρείας που παίρνεις εσύ να σου βγάζει μπετό μπαρούτι, σε άλλες το έχεις δοκιμάσει ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΪΟΝ?????Πες μου να γελάσουμε.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Η lafarge πάντως

παραδίδει σύνθεση κομπλέ, μαζί με στεγανοποιητικό μάζας από το μίξερ (admix της penetron)

και εγγυάται γι' αυτό. Μάλιστα την σύνθεση αυτή την έχει βαφτίσει κιόλας (με όνομα που δεν θυμάμαι)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.