Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προστασία φωτοβολταϊκών από υπερτάσεις


Recommended Posts

Προσπαθώ να κάνω την διαστασιολόγηση του υποπίνακα DC, και για την προστασία των string από τα έμμεσα πλήγματα χρησιμοποιώ αντικεραυνική προστασία τύπου ΤΙΙ.

Και σαν παράδειγμα έχω ένα μονογραμμικό με (2+1)- Πολικός απαγωγός Υπερτάσεων DC τύπου 2, 40kA/1000VDC.

Προσπαθώ να καταλάβω αν είναι σωστή η διαστασιολόγηση του αντικεραυνικού. Καταρχάς το string μου αποτελείται από 22 πάνελ με Vmpp=30.3Volt kai Impp 7.7A σε περίπτωση που τα χρειάζεστε για να κάνετε υποπλογισμούς. Και το πάρκο είναι συνολικής ισχύος 100kW.

 

Θα ήθελα να μου πείτε τι είναι το 40kA/1000VDC, είναι κάτι standard? Mπορώ να το υπολογίσω και εγώ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα δεδομένα είναι χαρακτηριστικά των ηλεκτρονικών εξαρτημάτων και δεν μπορείς να τα αλλάξεις.

Φυσικά και μπορείς να τα υπολογίσεις αν γνωρίζεις το μαθηματικό μοντέλο του εξαρτήματος αλλά θέλει πολύπλοκους υπολογισμούς.

 

Για την τεχνική μελέτη ενός Φ/Β συστήματος επιλέγεις το κατάλληλο μέγεθος και τον τύπο του εξαρτήματος SPD αναλόγως με τα χαρακτηριστικά του string. Σε αυτή την περίπτωση η τάση Voc του string στους -10°C πρέπει να είναι μικρότερη από 1000 V.

 

Δες εδώ για περισσότερες λεπτομέρειες

http://file.yizimg.c...51817460192.pdf

Edited by aiche
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.