Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια parking


Recommended Posts

Ειμαι ιδιοκτητης καταστηματος στην Καλλιθεα, μπροστα στο μαγαζι μου εχω ιδιοκτητο χωρο αποκλειστικης χρησης 34 τετραγωνικα και αμεσως μετα ειναι το πεζοδρομιο του δημου.

Ο δικος μου χωρος δεν ειναι χαραχτηρισμενος σαν παρκιν στα σχεδια , πως μπορω να ανεβαζω το αυτοκινητο μου σε αυτον το χωρο χωρις να εχω καποιο προβλημα με την τροχαια?

το πεζοδρομιο του δημου δεν θα κλεινει σε καμια περιπτωση .

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, μόνο που θα χρησιμοποιείτε πεζόδρομο για την κίνηση του αυτοκινήτου (έστω για 5 δευτερόλεπτα) παραβιάζετε τον ΚΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου αρμόδιος για το ζητημα σου είναι ο Δήμος.Κάποια από τις υπήρεσιές του μπόρει να σου χόρήγήσει κάποια αδεία.Το κόστος από οσο γνωρίζω είναι της ΄ταξης των 100 ευρώ.Πάντα με την προυπόθεση πως όπως λες ο χώρος είναι δίπλα στο πεζοδρόμιο και όχι το πεζοδρόμιο.

Link to comment
Share on other sites

o, o Λάθος, αρμόδιος είναι μηχανικός να απευθηνθεί και να δει αν κατά και πως μπορεί να εκδόσει σχετική άδεια. Απευθηνθείτε σε ένα μηχανικό της περιοχής σας αρχιτέκτονα ή πολιτικό μηχανικό ο οποίος και θα αποφανθεί, αν μελετήσει τις λεπτομέρειες αν μπορεί να εκδοθεί η σχετική άδεια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πας σε συμβολαιογράφο και να ορίσεις το τμήμα ακάλυπτου που έχεις την αποκλειστική χρήση, ως δεσμευμένη θέση στάθμευσης.

Θα χρειαστείς ένα σχέδιο από μηχανικό που θα ορίζει τις πλευρές της θέση στάθμευσης με την σήμανση τους.

Αν δεν υπάρχει κάποια ειδική απαγόρευση από τον κανονισμό της πολυκατοικίας σου για αυτή την συμβολαιογραφική πράξη το κάνεις άμεσα.

Ο συμβολαιογράφος που θα του το αναθέσεις θα σε ενημερώσει για τα θέματα του κανονισμού της πολυκατοικίας σου.

 

Με αυτό το χαρτί μπορείς να βάλεις ταμπέλα στην πρασιά σου απαγορεύεται η στάθμευση σε άλλους στο πεζοδρόμιο για να μη σου φράζουν την πρόσβαση σου.

 

Αφού δεν θα κάνεις καμία κατασκευή δεν χρειάζεσαι καμία πράξη από πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως, χρειάζεται οικοδομική άδεια με τίτλο:

"Δημιουργία Χ θέσεων στάθμευσης στην πρασιά( ; ) υπάρχουσας οικοδομής"

 

προσοχή στον ελεγχο φύτευσης

 

και το πιο σημαντικό "συναίνεση πολυκατοικίας"

 

θέλει και συμβόλαιο δέσμευσης όπως ήδη ανφέρθηκε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ντάξει, άσε μας βρε Διδώνη. Κι αμα δεν επαρκεί ο υπολογισμός της φύτευσης, άμα δεν καλύπτονται οι απαιτούμενες διαστάσεις, άμα άμα άμα?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ αφού θες να σε αφήσω τότε δεν χρειάζεται να στο εξηγήσω.

Θα εκτιμούσα αν δεν χρησιμοποιείς το βρε προς έμενα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, δεκτόν για το βρέ - Αν και το είπα χαριτολογόντας, όσο για τα άλλα που λές, να σε ενημερώσω ότι έχεις άδικο, αν βρείς την απάντηση στα δικά μου ερωτήματα, τότε θα το βρείς....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.