Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργητική πυροπροστασια σε φανοποιείο - βαφείο


Recommended Posts

Καλησπέρα,Έχω ξεκινήσει διαδικασίες για άδεια ίδρυσης φανοποιειου βαφειου.

Το φανοποιειο είναι υφιστάμενο και έχει άδεια ίδρυσης 1996.για το βαφειο έγινε επέκταση του στεγασμενου χώρου.

Έκανα Μελετη ενεργητικής πυροπροστασίας,αλλα μου

Ζήτησαν απο πυροσβεστική και παθητικη πυροπροστασια.

Χρειάζεται;αν ναι που μπορω να βρω Ένα πρότυπο ;

Μπορω να την υπογράψω Εγω ως μηχανολογος μηχανικός;η θέλει

Πολιτικό μηχανικό;

Link to comment
Share on other sites

κλασική περίπτωση μελέτης που την κάνουν οι μηχανολόγοι αλλά υπογράφουν οι πολιτικοί μηχανικοί. Παθητική πρώτα πρώτα κοίτα την άδεια της οικοδομής αν γράφει ότι έχει γίνει αν έχει γίνει απλά παίρνεις ένα αντίγραφο από την πολεοδομία. Αν τώρα πας για καινούργια μελέτη δεν είναι τπτ το ιδιαίτερο αλλά δεν μπορείς να την υπογράψεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γιατι ο μηχανολογος δεν μπορει να υπογραψει την μελετη παθητικης πυροπροστασιας?

Εγω παντως σε οσες εχω υπογραψει δεν εχει τεθει τετοιο ζητημα.

Link to comment
Share on other sites

Αλλο πάλι κι αυτο ο μηχανολογος υπογραφει και ενεργητικη και παθητικη ο πολιτικος υπογραφει μόνο παθητικη εγω ετσι ξερω!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είστε σίγουροι γι'αυτό; Γιατί είχα ρωτήσει παλιότερα Μηχανολόγο πολεοδομίας και μου είπαν ότι παθητική υπογράφει μόνον ο Πολιτικός Μηχανικός και ενεργητική μόνον ο Μηχανολόγος-Ηλεκτρολόγος.....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε deathlok μεγα λαθος...Σαφως και οι μηχανολογοι μπορουν να υπογραψουν παθητικη πυρ/σια ασχετως αν το κανουν συνηθως οι πολιτικοι (=ολα τα σφάζω ολα τα μαχαιρώνω...) αφου σαφως και εχουν αμεση σχεση με το αντικειμενο.

Οσο για το οτι δεν ειναι και τιποτα που λες, παλι διαφωνω καθοσον κανω παθητικες εδω και 10 χρονια...

Link to comment
Share on other sites

Είστε σίγουροι γι'αυτό; Γιατί είχα ρωτήσει παλιότερα Μηχανολόγο πολεοδομίας και μου είπαν ότι παθητική υπογράφει μόνον ο Πολιτικός Μηχανικός και ενεργητική μόνον ο Μηχανολόγος-Ηλεκτρολόγος.....

Μεγας ασχετος, κλασικο παραδειγμα δημοσιου υπαλληλου(="ελα μωρε μην το ψαχνεις πως και τι, καντο να τελειωνουμε...")

Επειδη στα περισσοτερα στελεχη αδειων στην παθητικη φαινεται ο πολιτικος δεν σημαινει οτι ειναι κ ο μονος αρμοδιος να την υπογραψει. Αλλωστε , οπως γνωριζουμε οι περισσοτεροι, η πλειοψηφια των μελετων παθητικης συντασονται απο μηχ/γους και σφραγιζονται απο πολιτικους/αρχιτεκτονες...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

η παθητική είναι ουσιαστικά καταγραφή των οδεύσεων και των στοιχείων του κτηρίου (όπως ανοίγματα αποστάσεις κτλ) με λίγα λόγια όταν ο πολιτικός μηχανικός μας δίνει να κάνουμε παθητική την έχει ήδη κάνει κατά την φάση της σχεδίασης εμείς απλά ελέγχουμε και καταγράφουμε μέσω της μελέτης αυτά που σχεδίασε.

 

Για το λόγο αυτό λέω ότι δεν είναι τπτ αφού δεν πρέπει να μελετήσεις κάτι.

 

Τώρα για τις υπογραφές εγώ ξέρω πως δεν υπογράφουμε (να σου πω την αλήθεια δεν με νοιάζει κιόλας) ας υπογράψουμε στην άδεια καμία θερμομόνωση ύδρευση κτλ και η παθητική είναι πταίσμα (άλλωστε εκεί έχει κάνει όντως δουλειά ο πολιτικός μηχανικός αρχιτέκτονας)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα έπρεπε να κάνουμε κάποιο ερώτημα στο ΥΠΕΚΑ ή στο ΤΕΕ ακόμα καλύτερα για να πάρουμε "επίσημη" απάντηση, γιατί το ζήτημα είναι εξαιρετικά μπερδεμένο και από ότι κατάλαβα διαφέρει ανάλογα την πολεοδομία....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.