Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

ελα ντε tsironis....

Ακου ομως αυτο το σεναριο....

εσυ εγω και οποιος αποκαλειται ανθρωπος βοηθησες εναν ανθρωπο να συνεχισει την δουλεια του χωρις ομως να εισαι 100% σιγουρος οτι θα το διορθωσει.Αρα συνεχιζουμε να εκτεθουμε ανθρωπους σε ενα περιβαλλον επικνδυνο για την ζωη τους.Συμφωνα με την νεα νομολογια πρεπει να εκτελεσουμε πρωτα τις μετρησεις και μετα να παροχετευσουμε.....

Και εδω ειναι το σημειο G που με ερεθιζει και θελω να αρχισει να εφαρμοζεται καποια μερα......

Ενημερωνεις την ενωση οτι υπαρχει κινητη ΦΟΥΚΟΥΣΙΜΑ στην ταδε οδο και να παει καποιος για ελεγχο και κατεβασμα γενικο μεχρι να διορθωθει μην σκοτωθει κανενας και ας φευγεις εσυ διακοπες,θα παει συναδελφος.Η δε ενωση ενημερωνει ΔΕΗ και αυτη παει και ξηλωνει και μετρητη αν αντιδρασει ο πελατης.

Γινονται οι απαραιτητες εργασιες επισκευης,ξαναμετραται η εγκατασταση απο τον συναδελφο....Η ΕΝΩΣΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΔΙΝΕΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΓΙΑ ΕΠΑΝΑΣΥΝΔΕΣΗ ΣΤΗ ΔΕΗ !!!!! Οοοοοοοοοοοο

Ολοι ομως ειμαστε μονο αφεντικα και μας ενοχλει να μας ελεγξουν.Αυτο ειναι το προβλημα της διαλοφαρας μας.....Θα γινουμε ομως ολοι καλυτεροι...

 

Καταλαβετε ενα πραγμα.Μπορει εδω τωρα να αρχισει η αναδιοργανωση μας μεσω αυτης της ΥΔΕ.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απαντω ΝΙΚΟΣΤΡΙ μεσω εσου για να δηλωσω οτι ειμαι υπερμαχος του ατομικου οργανου με σειριακο αριθμο.Θα ειναι η δικη σου προσωπικη πιστοποιηση και το οπλο προς τυχοδιωκτες.Τα κοινα εργαλεια θα ξαναφερουν μια κατασταση χυμαδιο οπου ο καθενας θα τα παιρνει απο την ενωση και θα υπογραφει πιο ασυναισθητα.

 

Το όργανο, δε με κάνει ηλεκτρολόγο αυτό το κάνει η άδεια μου το όργανο απλός πιστοποιεί ότι έκανα σωστά τη δουλειά μου. Τώρα εάν είναι ατομικά δικό μου ή το δανείστηκα δεν νομίζω ότι παίζει σημασία Υπάρχουν άλλοι τρόποι για να ελέγξουμε την ασυδοσία της υπογραφής

 

Αποφοιτος ΑΕΙ-ΤΕΙ να χανει εργα απο αποφοιτο ΤΕΛ-ΤΕΕ κτλ.

Δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολύ συνάδελφοι μου οι όποιοι ''έφαγαν'' εργο από μηχανολόγο, αφού υπογραφούμε για ηλεκτροδότηση βάση της δυναμικότητας σε kw της άδειας μας

 

Το θεμα μου ειναι οτι αν παω στην Δεη θα κοψουν στον ανθρωπο βιοπαλαιστη και την παροχη διοτι βρηκε εναν ηλεκτρολόγο δολοφονο? Ποιος ειναι ο αρμοδιος για πειθαρχικα ζητηματα? Τι μπορω να καταγγειλω και που? Ασχολειται κανεις στην πραξη τελικα???

Κύριοι έλεγχος για οποιαδήποτε κακοτεχνία πέσει στην αντιλήψεις σας υπάρχει, κάνεις αναφορά – καταγγελία στο σωματείο του ηλεκτρολόγου και μια επιτροπή θα κάνει την απαραίτητη αυτοψία εάν βρεθούν σοβαρές παρατυπίες - ελλείψεις , με κίνδυνο προκλήσεως ατυχήματος, πυρκαγιάς , κλπ ο ηλεκτρολόγος που έχει κάνει τις εργασίες ειδοποιείτε να κάνη τις απαραίτητες επιδιορθώσεις με δικά του έξοδα και επιπλέον έχει και πρόστιμο

Link to comment
Share on other sites

1)Δηλαδη εσυ λες οτι αν δεν εχεις Δραπανο,δοκιμαστικο,πολυμετρο,αυτοκινητο να πας,σκαπτικο,ατσαλινα,κοφτακι και πενσα δικα σου και πας να τα νοικιασεις η να τα δανειστεις θα σε παρει ο αλλος στα σοβαρα?

Ο επιμελημενος τεχνικος κρινεται ΚΑΙ απο τα εργαλεια που φερει.....

 

2)Δεν μιλω για τα νεα εργα που χρειαζονται ηλεκτροδοτηση μεσω ΥΔΕ αλλα για ολες αυτες τις ανακαινησεις που γινονται παντελως ανεξελεκτα ακομα και απο ΜΑΟ-ΜΑΟ,που και αυτες ομως θα επρεπε να ξαναελεγχονται απο την αρχη και αυτος που τις εκανε.Π.χ ειμαι ο Λαλακης με αδεια βοηθου και με φωναζει Η Βουλη των Ελληνων να της αλλαξω ολα τα καλωδια και πριζες και εχει παροχη 15ΔΙΣ. ΚW !!! Το ελεγχει κανεις? Γιατι Λαλακη εκανες αυτη την δουλεια χωρις να την δικαιουσαι ?

 

3)Ναι βρε ΝΙΚΟΣΤΡΙ αλλα ποιος το κανει ? Μπαινει η λεξη "καταγγελια" και ο Ελληνας δεν την θελει την ρετσινια του ρουφιανου.Ειμαστε λαος που σε αυτα τα ζητηματα θελουμε να παραμενουμε ανωνυμοι.Για αυτο λεω οτι πρεπει να μπαινει πρωτα η ενωση σαν ασπιδα και μηχανισμος πιεσης.Ολοι μας δηλαδη μαζι αλλα με ενα προσωπο.

Link to comment
Share on other sites

@vasilis-foss

1) Ότι τα εργαλεία κάνουν το σωστό επαγγελματία ναι συμφωνώ αλλά ένας που τοποθετεί αντλίες θερμότητας ή φωτοβολτα΄ι΄κα πρέπει να έχει αυτοκινούμενο γερανό, αυτή τη στιγμή μιλάμε για ένα ειδικό όργανο

 

2) Το ΜΑΟ-ΜΑΟ τον έχω και εγώ στα πόδια μου, βρίσκεται μάλιστα σε πολλές τεχνικές υπηρεσίες του ευρύτερου δημόσιου τομέα π.χ όταν συνδέθηκα με το conn-x του ΟΤΕ ο τεχνικός μου έφερε 2 κουτιά και μου τα άφησε στο γραφείο, όταν του είπα να τον συνδέσει και να τον ενεργοποιήσει δεν ήξερε γιατί υπήρχε ίδει γραμμή ISDN και μπερδευόταν, τελικά το έκανα εγώ

 

3) Τα σωματεία υποχρεούνται να κάνουν ελέγχους μετά από καταγγελία. Με την ενεργοποίηση της νέας ΥΔΕ υποχρεούνται να κάνουν δειγματοληπτικούς ελέγχους θα το κάνει και ο φορέας από το υπουργείο ανάπτυξης

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω κανέναν λόγο να είναι το όργανο προσωπικό. Αν τον επόμενο χρόνο δεν υπάρχουν δουλειές, μπορεί να βολεύονται 2,3,5,10 επαγγελματίες με το ίδιο όργανο.

 

Αν κάποιος έχει δουλειές με φούντες, μπορεί να πάρει και 2 όργανα (λέμε τώρα).

Link to comment
Share on other sites

αν δεν υπαρχουν δουλειες θα παμε να ελεγξουμε ολα αυτα τα εκτρωματα που καναμε τα προηγουμενα χρονια και θα ζηταμε λεφτα για να τα διορθωσουμε !!!

Α καλο ΕΕ ?

Χωρις πλακα MILTOS και ΝΙΚΟΣΤΡΙ ενταξει ο καθενας εχει την αποψη του και την κρατα.Εγω επειδη εφτασα να εχω και 15 ατομα προσωπικο μεχρι το 2009 ξερω καλα τι σημαινει να μην ειναι το εργαλειο δικο σου και ποσο προσεχεις πραγματικα τι δικο σου.Μου τα'χαν ρημαξει και δεν ομολογουσαν ποτε την πραξη τους.......

Τωρα μπορει να εχω με το ζορι 3 ατομα αλλα συνεχιζω να θελω τα εργαλεια δικα μου

ασχετα με τις δυσκολιες της εποχης.

Κοινο εργαλειο θα εχει ζωη μετα βιας 1 χρονο.Και ποιος μου λεει οτι μεσα απο την μνημη του δεν θα αντιγραφει καποιος οτι νουμερα θελει? Και ποιος μου λεει οτι ο επομενος χρηστης δεν θα δει τα λαθη μου που μπορει να ειμαι μετριος τεχνιτης αλλα προσπαθω να διορθωσω ,και με βυσμα στην ενωση μαθει που ειναι το εργο και ερθει να στο φαει ?

Υπαρχει πονηρια σας λεω......

Αληθεια απο τα οικονομικα (SONEL,MACROTEST κτλ) προτεινει καποιος καποιο ιδιαιτερα ?

Link to comment
Share on other sites

Μιλούσα σχετικά με το υποχρεωτικό της υπόθεσης. Διαφωνώ με την άποψη ότι θα έπρεπε κάθε ένας που υπογράφει μια ΥΔΕ να έχει δικό του όργανο. Το τι θα κάνει είναι δικό του θέμα. Κατά τα άλλα ναι, δυστυχώς συμφωνώ, πως συνήθως "συνεταιρικό γαϊδούρι πεθαίνει από την πείνα". Με τις όποιες ειδικές εξαιρέσεις βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

μολις χτες μιλησα με συναδελφο-μεγαλο σε ηλικια σχετικα, που με ρωτησε αν εχω καει καποια νεα ΥΔΕ κλπ. Του ειπα πως οχι καομη γιατι πρέπει να πάρω το οργανο κλπ και μετα να ασχοληθω σε καποια μελοντικη δουλεια. Αυτος, επειδη χρειζεται μια νεα ΥΔΕ, μετα την αναφορα στο οργανο μου λεει " δεν γαργαλιετε, θα βαλω κει πεντε νουμερα που πρεπει θα τη ψιλοσυμπληρωσω και ολα καλα. Νεα ειναι η εγκατασταση τι πρόβλημα να έχει?"

Ετσι και γω μπορω να το κανω και μιας και ολες οι μετρησεις και οι ελεγχοι ισχυουν μεν για 14 χρονια ( οικια) αλλα εχουν ως χρονο εφαρμογης τη μερα που σημπληρωνεται η ΥΔΕ. Σε 1-2 ή περισσοτερα χρόνια ( μην πω και μερες) δεν ξερουμε αν θα ειναι ολα το ίδιο. Τοσο κατασκευαστικά αλλά και ποιοτικα.

 

Αυτο που καταλαβαινω είναι οτι με την ΥΔΕ παντοτε, ( και τωρα με τη νεα ΥΔΕ) υπογραφαμε τη καλη ποιοτητα της εγκαταστασης τη στιγμη της υπογραφης. Σε μετεπειτα χρόνο οποιοδήποτε σφάλμα θα μπορουσε να αποδοθει σε μετεπειτα παρέμβαση ή φθορα ασχετα αν μπορει να προυπήρχε. Απλά πλέον με τους ελεγχους και τις περισσοτερες δηλωθησες λεπτομερειες μπορουμε να εχουνε μια ασφαλεστερη εγκατασταση με αποδειξεις και λεπτομερεστερη πεθιργραφη αυτης. Αρκει παντα να κατασκευαστει σωστα και να ελεγχθει πραγματικα. Αλλιως μερικα χαρτια επιπλεον δεν κανουν τη διαφορα.

 

Με λιγα λογια αν θελει καποιος να παραδοσει μια σωστη εγκατασταση με αποδειξεις και να πιστοποιησει σε τι ακριβως αναφερεται, πλέον μπορει να το αποδειξει καλυτερα. Ετσι μετεπειτα φθορες και μετατροπες μπορουν να αποκαλυφθουν σε τυχον ελεγχο ή σοβαρο πρόβλημα. Το αν το εργαλειο ειναι προσωπικο ή δανεικο προτιμω να εχω το δικο μου και μονο αλλα στη περιοδο αναδουλειας που διανυουμε 1000 ευρο εκταμιευονται δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι έλεγχος για οποιαδήποτε κακοτεχνία πέσει στην αντιλήψεις σας υπάρχει, κάνεις αναφορά – καταγγελία στο σωματείο του ηλεκτρολόγου και μια επιτροπή θα κάνει την απαραίτητη αυτοψία εάν βρεθούν σοβαρές παρατυπίες - ελλείψεις , με κίνδυνο προκλήσεως ατυχήματος, πυρκαγιάς , κλπ ο ηλεκτρολόγος που έχει κάνει τις εργασίες ειδοποιείτε να κάνη τις απαραίτητες επιδιορθώσεις με δικά του έξοδα και επιπλέον έχει και πρόστιμο

 

Ρε παιδια, το θεμα ειναι να υπαρχει ενα τηλεφωνο ή μαιλ στο οποιο να μπορεις να πάρεις η να στειλεις μια εικόνα και να ερθει καποιος να βρει ποιος φονιας εκανε την εγκατασταση, σε ποιο σωματειο ανηκει, εαν εχει καν αδεια εξασκησεως ή έναρξη. Εαν ειναι να φαω τον δικο μου χρονο για να κανω τον ρουφιανο δεν παω τα παιδια μου για μπανιο καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.