Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Δεν νομίζω να απαγορεύεται 5 άτομα να χρησιμοποιουν το ίδιο όργανο. Είναι απλά για να τσεκάρουν ότι το όργανο είναι υπαρκτό.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω για το όργανο επειδή μου έτυχε το εξής παράλογο

Πριν από λίγο καιρό η ΤΡΟΧΑΙΑ σταμάτησε την γυναίκα μου η όποια οδηγούσε το δικό μου επαγγελματικό αυτοκίνητο (Mercedes vito) και την έγραψε γιατί λέει δεν διέθετε επαγγελματικό δίπλωμα αλλά ερασιτεχνικό

Μήπως και τα όργανα θα έχουν την ίδια λογική, δλδ θα θεωρούνται ατομικά και θα απαγορεύεται η χρίση από κάποιον άλλον?

Link to comment
Share on other sites

off topic

σχετικά με το παράδειγμα

 

Ακόμα και επαγγελματικό δίπλωμα να είχε, για να μπορεί να το οδηγεί (επαγγελματικό όχημα) θα πρέπει να εμφανίζεται στην κατάσταση προσωπικού της επιχείρησης στην οποία ανήκει το όχημα. (δεν παίζει ρόλο η ειδικότητα που είναι δηλωμένη στην κατάσταση προσωπικού, αν είναι οδηγός ή όχι)

Τα ΦΙΧ μικτού βάρους =<3.500kg επιτρέπεται να τα οδηγούν κατ' εξαίρεση με ερασιτεχνικό δίπλωμα μόνο οι ιδιοκτήτες τους.

(αυτή η εξαίρεση πρέπει να έγινε κυρίως για τους αγρότες)

Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων, εάν δεν θεωρούνται ατομικά τα όργανα τότε το κάθε σωματείο ηλεκτρολόγων(73) ανά την Ελλάδα θα μπορούσε να προμηθευτή καμία 10αρια με δικά του έξοδα από το κοινό ταμείο και ο κάθε ηλεκτρολόγος που θα το χρειαζόταν θα το δανειζόταν από την γραμμάτια, άλλωστε οι δουλείες δεν είναι πολλές αυτό το καιρό και δεν είμαστε για έξοδα.

Βέβαια οι εταιρίες που τα πουλάνε θα ήταν οι μεγάλοι χαμένοι αυτής της ιστορίας, αλλιώς να πουλάς 400 και αλλιώς 10:lol:

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει. Θα μπορούσα κάλλιστα να έχω μια εταιρία τύπου Hire Shop, που να διαθέτει όλα τα απαραίτητα μετρητικά όργανα μηχανικών και τεχνιτών και να ενοικιάζω σε αυτούς, όποτε τα χρειάζονται.

Link to comment
Share on other sites

@nikmmech

Τιμοκατάλογο έχεις?!!!

Κάτι τέτοια γραφούμε και αύριο μεθαύριο θα βγει καμία υπουργική απόφαση που θα λέει ότι τα όργανα θα θεωρούνται ατομικά.

Link to comment
Share on other sites

ΝΙΚΟΣΤΡΙ όσον αφορά το πρώτο ερώτημα σου δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα εαν 5 η 10 ηλεκτρολόγοι χρησιμοποιούν το ίδιο όργανο.

Οσον αφορά το δεύτερο ερώτημα ,την ΔΕΗ δεν την ενδιαφέρει το τι τιμή αντίστασης γείωσης έχεις βάλει εσύ και τη μετρήσεις έχεις πάρει εσύ,γιαυτό υπεύθυνος είσαι εσύ και κανένας άλλος.Εσυ είσαι αυτός που θα υποστείς τις συνέπειες του νόμου σε περίπτωση που αποδειχθεί ψευδής δήλωση.Η ΔΕΗ το μόνο που ελέγχει όπως έγραψα και παραπάνω είναι το εάν είναι συμπληρωμένα (check) όλα τα κουτιά.

 

panosC ---Nαι.

Link to comment
Share on other sites

@panosC

Μα και με τη παλιά ΥΔΕ θα πρέπει να παρουσίασης αναλυτικό μονογραμμικό σχέδιο του πινάκα όπως και στις παρακάτω περιπτώσεις

1 επανατοποθέτηση παροχής

2μετατοπιση μετρητή

3 επαύξηση ισχύος

@hektor

Ότι έχω εγώ την ευθηνή το ξέρω και από τη παλιά ΥΔΕ αλλά, το να γινόταν και μια επαλήθευση δεν θα ήταν κακό και ούτε προσβλητικό προς το κάθε συνάδελφο γιατί, καλός ο επαγγελματικός εγωισμός αλλά κάποιες φορές πρέπει να τον αφήνουμε στην άκρη

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι για τον επανέλεγχο (παλαιά εγκατάσταση) ,που δέν βλέπεις την όδευση των γραμμών(κλειστά κουτιά), μήπως θα τοποθετούμαι στο σχέδιο της ΥΔΕ μόνο τα σημεία (διακόπτες-πρίζες κ.λ.π) και όχι το μονογραμμικό των γραμμών ή μήπως δέν θα επισυναπτεταί σχέδιο καθόλου για την νέα ΥΔΕ, αλλά όλα τα άλλα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.