Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

400€ είναι καλή τιμή για τη νέα ΥΔΕ. Έχει πολύ δουλειά και πρέπει να πληρωθεί. Τώρα αν οι υπογραφάκηδες την κάνουν με 50€ με γεια τους με χαρά τους. Εγώ το κεφάλι μου δε το παίζω κορώνα γράμματα για κανένα.

 

Εγώ θα κοστολογούσα το λιγότερο 300€ για τις πιο απλές περιπτώσεις. Για πιο πολύπλοκες εγκαταστάσεις και για μακρινές αποστάσεις (βενζίνες+χρόνος) φτάνουμε άνετα και ξεπερνάμε τα 400€.

 

Η νέα ΥΔΕ πλέον ισοδυναμεί με ηλεκτρολογική μελέτη + επισκόπηση + μετρήσεις.

 

Το θέμα είναι το εξής: Εάν η εγκατάσταση του πελάτη είναι χάλια, θα μας πληρώσει την ΥΔΕ; Γιατί στις παραπάνω τιμές δεν συμπεριλαμβάνονται τυχόν εργασίες βελτίωσης της εγκατάστασης ώστε να πληροί τους κανονισμούς. Και έστω ότι είμαστε ευσυνείδητοι και καταγράφουμε αυτά που βλέπουμε, πολύ φοβάμαι ότι μετά από λίγο δεν θα μας καλεί κανένας πελάτης για πιστοποιητικό...

Link to comment
Share on other sites

αυτός είναι και ο δικός μου φόβος JasonK, ειδικά στις δύσκολες εποχές που είμαστε πολύ φοβάμαι πως με το ακούσουν την τιμή (χωρίς τις βελτιώσεις) θα χρειαζόμαστε και αιθέρα για να τους συνεφέρουμε....θέλω πάντως να δω αυτόν που λέει "πιστοποιητικά ΔΕΗ 40 ευρώ αυθημερόν για όλη την Αττική" πού θα βάλει τον πύχη της νέας δήλωσης

Link to comment
Share on other sites

Λογικά πρώτα από΄λλα κάνεις κουβέντα με τον πελάτη και του εξηγείς με όμορφο τρόπο τη σημαίνει για εσένα και για αυτόν η υπογραφή σου στην νέα ΥΔΕ και καταλήγετε σε μια συμφωνία (εάν καταλήξετε),πχ για τον έλεγχο το κόστος είναι τόσα € για την υπογραφή της ΥΔΕ είναι τόσα € όσο για τυχών διορθώσεις το κόστος είναι ανάλογα με τις εργασίες που απαιτούνται

Link to comment
Share on other sites

Ο ίδιος που θα πλήρωνε πριν για μία καλή δουλειά, είναι και αυτός που θα πληρώσει και αύριο. Δεν άλλαξε κάτι.

 

Η μόνη ένσταση μου είναι πχ αν πάει κάποιος να νοικιάσει μία γκαρσονιέρα και πρέπει να πάρει πιστοποιητικό λόγω 14ετίας, τι φταίει να δώσει 400€ για να γυρίσει το μετρητή στο όνομα του; Αυτό θα πρέπει να βαρύνει τον ιδιοκτήτη αποκλειστικά.

Link to comment
Share on other sites

Ισως μια προσεγγιση ειναι να τιμολογησεις οπως το ΚΤΕΟ. Δηλ. πουλας τον "Ελεγχο" και οχι την "ΥΔΕ". Πληρωνεσαι προκαταβολικα για τον έλεγχο ανεξαρτητου αποτελεσματος. Αν η εγκατασταση αποτυχει μπορεις να τιμολογησεις το "επανελεγο" μονο για το τμημα που απέτυχε. Αν ο ιδιοκτητης σου αναθεσει και τις εργασιες αποκατάσταση ειναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ tseronis κάτι ανάλογο πρότεινα και εγώ λίγο παραπάνω.

Πάντα είμαι τις άποψης ότι οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους αλλωστε, πάνω σε αυτό δεν στηρίζουμε την επαγγελματική σταδιοδρομία μας?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έμαθα τελευταία από το σωματείο που ανήκω είναι ότι τη ταρίφα για τη νέα ΥΔΕ θα την προτείνουν για 400€!!:shock:

 

 

400-90 ΦΠΑ = 310 Ε

Τώρα θα ξεκαθαρίσει το τοπίο.Μονο οι ελεύθεροι επαγγελματίες θα μπορούν πλέον να εκδώσουν την νέα ΥΔΕ,γιατί ζητάει και τον αριθμό Φορολογικού Στοιχείου ΑΠΥ, ΤΠΥ για κάθε ΥΔΕ που θα εκδώσουμε.

Link to comment
Share on other sites

hector αυτό το ΑΠΥ ΤΠΥ τι είναι? και κάτι άλλο αν γνωρίζει κανείς τα περί φορολογίας τις νέας ΥΔΕ, δηλαδή ποιο είναι το νέο ποσό το οποίο θα μας φορολογεί? Αν θυμάμαι καλά η τωρινή δήλωση είναι στα 50 ευρώ.

 

Εξηγούμαι για να μην παρεξηγηθώ, έστω ότι έκανα μια δήλωση για το σπίτι του πατέρα μου και να μην πληρωθώ ως ελάχιστη αμοιβή (για το κόψιμο απόδειξης) ήταν τα 50 ευρώ, ισχύει κάτι παρόμοιο με την νέα δήλωση και αν ναι το ύψοσ του ποσού το γνωρίζει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ δεις το βασικό έντυπο την νέας ΥΔΕ θα δείς πάνω δεξιά εκεί που λέει στοιχεία εγκαταστατη οτι ζητάει και αριθμό απόδειξης η τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών,δλδ για κάθε ΥΔΕ θα πρέπει να κοπεί ΑΠΥ η ΤΠΥ.

 

ΝΙΚΟΣΤΡΙ

Που το άκουσες αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.