Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Με τη νέα ΥΔΕ θα έχουμε ξεβράκωμα γενικός, και σας ρωτώ το εξής:

Πάμε σε επανέλεγχο και αρχίσουμε τις μετρήσεις φτάνουμε στη μέτρηση σφάλματος βρόχου και το όργανο τρελαίνεται σε ένα ρευματοδότη, μετράμε μες το πίνακα και βλέπουμε ότι το πρόβλημα έρχεται από το ρολόι ή τη τροφοδοτική γραμμή της ΔΕΗ ρολόι - στύλος εκεί τη γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Το λες στο πελάτη και διορθώνεις την κατάσταση εάν δεχθεί .Θα μου πεις τώρα οτι θα πρέπει να αλλαχτεί η παροχή και θα πρέπει να ανοίξεις τα κουτιά στο κλιμακοστάσιο κ.τ.π..Ε τι να κάνουμε τώρα με κάποιο τρόπο θα πρέπει να διορθωθεί το πρόβλημα. Σε διαφορετική περίπτωση εάν ο πελάτης δεν δεχθεί συμπληρώνεις την ΥΔΕ και σημειώνεις στις παρατηρήσεις το πρόβλημα έτσι ώστε να φύγει απο σένα η ευθύνη,με λίγα λόγια κόβεις την ΥΔΕ με την δικαιολογία οτι η εγκατάσταση δεν πληρεί τις προδιαγραφές σύμφωνα με το πρότυπο ΕΛΟΤ HD384,πληρώνεσαι για τον έλεγχο και φεύγεις.Καλό θα ήταν να ενημερώσουμε από πριν τον πελάτη πώς έχουν τα πράγματα με την νέα ΥΔΕ.Την ΔΕΗ δεν την ενδιαφέρει το τι μετρήσεις έχεις πάρει εσύ ,το μόνο που βλέπει είναι να είναι τσεκαρισμένα τα chek box απο κεί και πέρα το πρόβλημα και η ευθύνη είναι αυτουνού που υπογράφει την ΥΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν κατάλαβες τη ρώτησα: ρωτάω τη γίνεται στην περίπτωση που το σφάλμα βρόχου έρχεται από την ΔΕΗ από κάποια κακή σύνδεση στο στύλο ή κακή σύνδεση στο εναέριο δίκτυο της ή ακόμα και από τον Μ/Σ

Λογικά τους ξεφωνίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ dimi8 για την απάντηση αλλά πως θα γίνει μετρηση της συνέχειας του αγωγού γειώσεως και μετρηση της συνολικής αντίστασης της γειωσης αν δεν απομονωθει από τον μετρητή ή την κυψέλη και ειδικά όταν υπάρχει ως μέθοδος προστάσιας η ουδετέρωση?

 

Σε δίκτυο ΤΤ είναι Θέμα για το πώς θα μετρήσεις χωρίς διακοπή , κρίνεις αν μπορείς να διακόψεις της καταναλώσεις που προστατεύει η γείωση ζητώντας το από την Δεή η το κάνεις μόνος σου σε περιπτώσεις Αυτομάτων ασφαλειών στους μετρητές. Δεν συνιστώ να ρισκάρεις αλλά μπορείς να αφήσεις τις συμπληρωματικές Ισοδυναμικές στον ζυγό αν υπάρχει( HD 384) αφού μετρήσεις την αντίσταση τους για να υπάρχει προστασία για τον χρόνο μέτρησης της γείωσης. Πρέπει να έχεις κάνει όλη την προετοιμασία για την μέτρηση προτού κόψεις την γείωση. Αν πάλι δεν γίνεται τότε θα κάνεις δεκτή μέτρηση τον βρόγχο σφάλματος.

 

Σε δίκτυο ΤΝ αν και δεν υποχρεώνεσαι σε επανέλεγχο να κάνεις την μέτρηση,

Προσωπική μου άποψη είναι ασφαλέστερο να αφήσεις τον γειωμένο ουδέτερο πάνω στον κύριο ισοδυναμικό ζυγό από όλες τις εγκαταστάσεις και να αφαιρέσεις την γείωση που θα μετρήσεις χωρίς να αγχωθείς.

 

Συγνώμη που δεν απάντησα πιο γρήγορα αλλά δεν έχω πολύ χρόνο στην διάθεση μου.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν κατάλαβες τη ρώτησα: ρωτάω τη γίνεται στην περίπτωση που το σφάλμα βρόχου έρχεται από την ΔΕΗ από κάποια κακή σύνδεση στο στύλο ή κακή σύνδεση στο εναέριο δίκτυο της ή ακόμα και από τον Μ/Σ

Λογικά τους ξεφωνίζεις.

 

Tοτε είναι πρόβλημα της ΔΕΗ και όχι δικό σου.Εσύ γράφεις τις μετρήσεις που πήρες και σημειώνεις στις παρατηρήσεις το πρόβλημα που παρουσιάστηκε.

Link to comment
Share on other sites

Tοτε είναι πρόβλημα της ΔΕΗ και όχι δικό σου.Εσύ γράφεις τις μετρήσεις που πήρες και σημειώνεις στις παρατηρήσεις το πρόβλημα που παρουσιάστηκε.

 

Ναι αλλά είναι υποχρεωμένοι να έρθουν και να διορθώσουν το πρόβλημα, πως είσαι εσύ δλδ υποχρεωμένος να διορθώσεις την ηλεκ εγκατάσταση μετά το ρολόι? Έτσι είναι και αυτοί!

Και εκεί είναι το ζητούμενο θα έρχονται ή θα σου λένε ενα σορό δικαιολογίες, άλλωστε ως γνωστόν το δίκτυο της ΔΕΗ είναι απαρχαιωμένο και κακοσυντηρημένο. Ε ρε γέλια:lol: και τσακωμούς:twisted: που έχουμε να κάνουμε…….:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους, μια απλή ερώτηση (πιο πολύ ρητορική)... Υπάρχει περίπτωση να μας πληρώσει ένας πελάτης "κόβοντάς" τον στην ΥΔΕ??? Πολύ αμφιβάλλω....να μην ξεχνάμε σε τί σημείο βρισκόμαστε αυτή τη στιγμή και πού θέλουμε να πάμε με την νέα ΥΔΕ...Πολλά σκαλιά καλούμαστε να ανέβουμε με ένα βήμα και πολύ φοβάμαι πως θα χαθεί και αυτή η ευκαιρία για να μπει μια τάξη στον χώρο. Αλλά δεν νομίζω πως όλοι αυτοί οι "υπογραφάκιδες" που είναι στημένοι έξω απο γραφεία της ΔΕΗ και πουλάνε σχέδια παντώς φύσεως (25ευρώ το εργοταξιακό και 50 ευρώ για αλλη χρήση με έτοιμα φωτοτυπημένα σχέδια παρακαλώ) θα καθήσουν με σταυρώμένα χέρια. Μακάρι αλλά....

Link to comment
Share on other sites

Να σε σίγουρος ότι δεν θα σε πλήρωση

Αυτό που έμαθα τελευταία από το σωματείο που ανήκω είναι ότι τη ταρίφα για τη νέα ΥΔΕ θα την προτείνουν για 400€!!:shock:

Οι υπογραφακηδες δεν θα κάτσουν με σταυρωμένα τα χεριά και θα βρουν τη λύση προσωπική μου άποψη είναι ότι η ΔΕΗ θα μπορούσε να κάνει επαλήθευση των μετρήσεων με δικά της όργανα.8-)

Και το μπούρτζι στο Ναύπλιο έχει σκαλιά αλλά πόσοι τα ανεβαίνουν και πόσοι πάνε από το δρόμο με το αυτοκίνητο:D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό φοβάμαι φίλε ΝΚΟΣΤΡΙ, απο τη ΔΕΗ δεν περιμένω τίποτα, χορτάσαμε απο τους ελέγχους που έχουν κάνει στις θεμελειακές....

Link to comment
Share on other sites

400€ είναι καλή τιμή για τη νέα ΥΔΕ. Έχει πολύ δουλειά και πρέπει να πληρωθεί. Τώρα αν οι υπογραφάκηδες την κάνουν με 50€ με γεια τους με χαρά τους. Εγώ το κεφάλι μου δε το παίζω κορώνα γράμματα για κανένα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.