Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασίες ανακαίνισης και "κόψιμο" τοιχίου ανελκυστ


 

Recommended Posts

Παρακαλώ πολύ θα'θελα κάποιος να μου πει αν μπορώ να επέμβω σε διατομή ανελκυστήρα ώστε να δημιουργηθούν 2 σημεία εισόδου-εξόδου σε ένα όροφο. Στη μελέτη φαινόταν διατομή Π στους ορόφους αλλά στην πραγματικότητα είναι Γ, διατομή Π είναι μόνο στο υπόγειο. Πώς μπορώ να επέμβω και να νομιμοποιήσω τις ενέργειες μου;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να επέμβεις μόνο με τη σύμφωνη γνώμη στατικού.

 

Οπωσδήποτε νέα μελέτη έτσι ώστε να δεις τις επιπτώσεις αυτής της αλλαγής καθώς και πιθανές επεμβάσεις που απαιτούνται προκειμένου ο φορέας να γίνει ασφαλής. Να ξέρεις όμως πως είναι ακριβές οι μελέτες ενίσχυσεις, και ακόμα ακριβότερη η κατασκευαστική διαδικασία!!!

 

Μπακάλικες επεμβάσεις του τύπου "έλα μωρέ δε θα γίνει τίποτα...κόψτο" να τις αποφεύγεις όπως ο διάολος το λιβάνη, κυρίως σε ότι αφορά τον φέρων οργανισμό.

 

Και φυσικά οικοδομική άδεια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επεμβάσεις στον φέροντα οργανισμό κάνουμε μόνο μετά από έλεγχο επάρκειας του νέου (πλέον) φορέα που θα δημιουργηθεί μετά τις αλλαγές και τις πιθανές ενισχύσεις όπου απαιτηθούν από την ανακατανομή των φορτίων και των εντάσεων. Και με πάρα πολύ προσοχή.

 

Και όταν μάλιστα, όπως περιγράφεις, είναι διαφορετικός ο φορέας από αυτό που υπολογίσθηκε !

 

Τι κτίριο είναι ?

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά άμα κόψεις τοιχίο :shock: βράστα κι άστα :lol:

Μπορείς να ανατρέψεις όλη τι φιλοσοφία σχεδιασμού εάν π.χ. με το τοιχίο πιάνεις nv>0,60 και δεν έχει γίνει ικανοτικός κόμβων και με το κόψιμο να καταλήξεις με nv<0,60 και έλειψη ικανοτικού.

Βασικά η φιλοσοφία μπορεί ήδη να έχει ανατραπεί από τη στιγμή που δεν έγινε εφαρμογή της μελέτης όπως λες.

Link to comment
Share on other sites

εδώ υπάρχει και γενικό θέμα μη εφαρμογής της μελέτης .....

Αν εσύ κόψεις ότι έχει απομείνει αναλαμβάνεις ευθύνες και στις τσαπατσουλιές των άλλων

Link to comment
Share on other sites

Άρη με μια όμως εμπεριστατωμένη μελέτη διορθώνεις τις τσαπατσουλιές των προηγουμένων. Έτσι όπως είναι η κατάσταση νομίζω ότι κόψεις δεν κόψεις το τοιχίο μελέτη θα πρέπει να κάνεις εφόσον δεν έγινε σωστή εφαρμογή. Αν και όταν είναι τσαπατσούληδες οι ιδιοκτήτες δε νομίζω να θέλουν την "περιτή" στατική μελέτη. Απλά θα κόψουν ότι δεν τους αρέσει... :twisted:

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως είναι η κατάσταση νομίζω ότι κόψεις δεν κόψεις το τοιχίο μελέτη θα πρέπει να κάνεις εφόσον δεν έγινε σωστή εφαρμογή. Αν και όταν είναι τσαπατσούληδες οι ιδιοκτήτες δε νομίζω να θέλουν την "περιτή" στατική μελέτη. Απλά θα κόψουν ότι δεν τους αρέσει... :twisted:

 

+1

 

η μελέτη πρέπει να ξαναγίνει, και να είσαι ιδιαίτερα φειδωλή γιατί αν κάναν τέτοια κακή εφαρμογή βάλε τι άλλο δεν έχουν εφαρμόσει σωστά..

Link to comment
Share on other sites

Άρη με μια όμως εμπεριστατωμένη μελέτη διορθώνεις τις τσαπατσουλιές των προηγουμένων. Έτσι όπως είναι η κατάσταση νομίζω ότι κόψεις δεν κόψεις το τοιχίο μελέτη θα πρέπει να κάνεις εφόσον δεν έγινε σωστή εφαρμογή. Αν και όταν είναι τσαπατσούληδες οι ιδιοκτήτες δε νομίζω να θέλουν την "περιτή" στατική μελέτη. Απλά θα κόψουν ότι δεν τους αρέσει... :twisted:

 

Συμφωνώ απόλυτα.

[glow=red:5a3e081d67]ΑΛΛΑ[/glow:5a3e081d67]

γιατί να μπώ στην διαδικασία να κάνω μελέτες και να αποδεικνύω πράγματα χωρίς να ξέρω την πραγματική κατάσταση, όπως πολύ σωστά είπε ο Petros:

 

η μελέτη πρέπει να ξαναγίνει, και να είσαι ιδιαίτερα φειδωλή γιατί αν κάναν τέτοια κακή εφαρμογή βάλε τι άλλο δεν έχουν εφαρμόσει σωστά..

 

Πρέπει το οκ να το πει ο μηχανικός της οικοδομής και μόνο αυτός.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.