Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επικαλύψεις οπλισμών σε πλάκες-δοκούς-υποστυλώματα


 

Recommended Posts

πως τις εξασφαλιζουμε?με αποστατηρες?

 

ανα ποση αποσταση μπαινουν?

 

εχετε καποιες φωτο για να δουμε?ειδικα για υποστυλωματα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκοι κατω και πλακες με αποστατες τυπου ραγας.

Για τα υποστυλωματα το σωστο ειναι οι αποστατες τυπου "μαργαριτας ". Τις περισσοτερες φορες αρκουν σε καθε γωνιακο σιδερο.

 

Το τονιζω γιατι πολλοι "εξυπνοι" σιδεραδες πανε και τις βαζουν στα τσερκια και φυσικα δεν κανουν τιποτα. Επισης αλλοι κανουν το σφαλμα και βαζουν ραγα στο υποστυλωμα . Και σημαντικο λαθος και οδηγει σε κενα κατα την σκυροδετηση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι απο εμένα, σε δοκούς-πλάκες. Τώρα, με την χρήση των κλωβών βρίσκω τις "μαργαρίτες" ή "λουκούμια" (!!!) λίγο περιττά. Καλό ζύγισμα όταν στήνουν οι σιδεράδες, επίσης καλό ζύγισμα στα καλούπια (κυκλοφορώ με αλφάδι!) και πες του καλουπατζή σου να δώσει 2 πόντους "αέρα" στα καλούπια. Θα το κάνει ευχαρίστως! Απο κεί και μετά είναι όλα θέμα εργασιμότητας και δόνισης σκυροδέματος. Α, και να μην συγχέουμε τις μικρές επικαλύψεις με τα σίδερα που φαίνονται στις "φωλιές".

Αν κάποιος θεωρεί την μέθοδο μου απαράδεκτη, θα ήθελα να μου το πεί να διορθωθώ κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

acnt απαξ και εξασφαλιζεις τις αποστασεις με τον τροπο που λες δεν τιθεται θεμα απαραδεκτου. (μεχρι ταβλα εχω βαλει σαν μοχλο για να σπρωξω τον κλωβο εκει που ηθελα και τον εδεσα με συρμα στο καλουπι).Αλλα αυτο

 

καλο ζύγισμα όταν στήνουν οι σιδεράδες

πως το επιτυγχανεις ? Εγω μια ζωη βλεπω ολο τον κλωβο να γερνει .

 

Εδω τι εννοεις ?

να μην συγχέουμε τις μικρές επικαλύψεις με τα σίδερα που φαίνονται στις "φωλιές".

 

Αρη εγω μια φορα παρασυρθηκα και δεχτηκα ραγα στο υποστυλωμα και παρολο που ειχα παραγγειλει και μπετον με μικρο αδρανες μετα το ξεκαλουπωμα πλακωθηκαμε στα γεμισματα. Εκτοτε ουτε θελω να ξανακουσω για τετοιο πραγμα.

Link to comment
Share on other sites

 

Αρη εγω μια φορα παρασυρθηκα και δεχτηκα ραγα στο υποστυλωμα και παρολο που ειχα παραγγειλει και μπετον με μικρο αδρανες μετα το ξεκαλουπωμα πλακωθηκαμε στα γεμισματα. Εκτοτε ουτε θελω να ξανακουσω για τετοιο πραγμα.

 

εγώ ποτέ!!!

Μήπως τις είχες βάλει οριζόντια (αν και πάλι δεν υπάρχει θέμα) ?

Μήπως δεν δονούσαν καλά ή καθόλου?? Ήσουν εκει στην σκυροδέτηση?

Εγώ έχω επικάλυψη 4εκ σε στύλους. Εσύ?

Link to comment
Share on other sites

Οι ράγες απαιτούν πολύ καλή εργασιμότητα σκυροδέματος. Και πάλι όμως ίσως φαίνονται οι γραμμούλες απο τις ακμές. Δεν πειράζει! Πάντως με s1,s2 αυτό που λέει ο avgoust ισχύει.

Όταν στήνουν οι σιδεράδες, ελέγχεις με αλφάδι μέχρι ρα 3μ περίπου. Αν δεις σημαντικές αποκλήσεις απο την κατακόρυφο, τότε το "φέρνουν" τον κλωβό με δέσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Οι ράγες απαιτούν πολύ καλή εργασιμότητα σκυροδέματος. Και πάλι όμως ίσως φαίνονται οι γραμμούλες απο τις ακμές. Δεν πειράζει! Πάντως με s1,s2 αυτό που λέει ο avgoust ισχύει.

Όταν στήνουν οι σιδεράδες, ελέγχεις με αλφάδι μέχρι ρα 3μ περίπου. Αν δεις σημαντικές αποκλήσεις απο την κατακόρυφο, τότε το "φέρνουν" τον κλωβό με δέσιμο.

 

Εξάλλου είναι η επικάλυψη

Δεν χρειάζεται αλφάδι. Φαίνεται αμέσως από το καλούπι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.