Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση για ΦΒ 10Κw σε δώμα


saradon

Recommended Posts

Γεια σας συνάδελφοι θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με την εγκατάσταση φβ φίλου στην ταράτσα του.. είναι ισόγειο(μονοκατοικία) αλλά το σπίτι δεν χρησιμοποιείται όλο το χρόνο, το χρησιμοποιεί μόνο ένα μήνα το καλοκαίρι...και με ρώτησε αν μπορούμε να βάλουμε φβ για να μην μένει ανεκμετάλλευτο...μπαίνει φβ...το θέμα είναι άλλο όμως...πες ότι σε 10 χρόνια θέλει να βγάλει άδεια και έναν όροφο από πάνω... διότι είναι μέσα στα τοπικά όρια δόμησης και ύψους... ρώτησα συνάδελφο Πολιτικό, να βγει άδεια και όντως μπορεί να βγάλει...βέβαια μπορεί να μην γίνει και ποτέ ο όροφος ειδικά στη δύσκολη εποχή που ζούμε...μπορεί να φτιάξει τώρα το φβ στο ήδη υπάρχων δώμα και στο μέλλον να γίνει μεταφορά στον από πάνω όροφο αν θέλει να κτίσει???ή βάζοντας το φβ σύστημα "χάνει" στην ουσία το κτήριο?

Link to comment
Share on other sites

προφανως και μπορει να το βαλει. Οταν θα χρειαστει να κτισει το νεο οροφο, θα πρεπει να αποσυναρμολογησει το ΦΒ (σχετικα ευκολο) και να το μεταφερει στη νεα ταραατσα οταν αυτη τελειωσει.

Link to comment
Share on other sites

υπολόγισε επίσης πως το συμβόλαιο δεν θα επεκταθεί για όσο καιρό χάσει κατά την κατασκευή του ορόφου. οπότε θα χάσει τουλάχιστον μία χρονιά από τα φωτοβολταϊκα.

Link to comment
Share on other sites

οχι και μια χρονια. Οταν ριξει τα μπετα φροντιζει να φτιαξει το δωμα και αμεσως μπορει να τοποθετησει τα ΦΒ. Μερικες εβδομαδες απωλειες θα εχει.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι άλλο. Θα πάει με νέο συμβόλαιο = νέα τιμής εκείνης της χρονιάς ή με το ίδιο;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω προβλέπεται διαδικασία απλής διακοπής οπότε οι υπόλοιπες παράμετροι του συμβολαίου του θα ισχύουν και θα συνεχίσει με την ίδια τιμή, την αρχική.

Ειδοποιείς τη ΔΕΗ για τη διακοπή λόγω εργασιών και μετά για την επανασύνδεση μάλλον το ίδιο...

Αλλά πιο σωστή θα είναι η απάντηση της ΔΕΗ...

Αν μάθεις κάτι σίγουρο, διαφώτισέ μας σε παρακαλώ...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι άλλο. Θα πάει με νέο συμβόλαιο = νέα τιμής εκείνης της χρονιάς ή με το ίδιο;

 

Από τη στιγμή που θα κάνει διακοπή συμβολαίου λόγω εργασιών, στο νέο συμβόλαιο θα έχει την νέα τιμή που θα έχει ισχύ για εκείνη την περίοδο (μα, για χαζή την έχετε την ΔΕΗ? :))))

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο αυτό;;;

Εχω την εντύπωση ότι προβλεπόταν μια διαδικασία για προσωρινή διακοπή λόγω εργασιών... χωρίς να είναι στη πράξη διακοπή συμβολαίου... γιατί αν εγώ δηλαδή χρειαστεί να κάνω μόνωση στη ταράτσα μου και ξηλώσω προσωρινά τα ΦΒ χάνω την τιμή μου;;; Δεν μου φαίνεται πολύ καλό αυτό!!!

Link to comment
Share on other sites

Όλα αλλαγή μόνωση και άλλο εργασίες οικοδομικές για ανέγερση ορόφου.

Εκτός κι αν το κάνουμε στα μουλωχτά:κάνουμε μια αίτηση για προσωρινή παύση του φβ συστήματος λόγω έκτακτων εργασίων, σηκώνουμε όροφο και επανασυνδέουμε... αλλά εκεί μπορεί να φας καρφωτή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.