Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άνεργοι ασφαλισμένοι ΤΣΜΕΔΕ


Recommended Posts

από τα λογιστικά πλεονάσματα του ΤΣΜΕΔΕ είδαμε ποτέ χαΐρι;;;

το προβληματικό ΙΚΑ ξέρετε ότι έχει πολύ καλύτερες παροχές;;;

απλώς περηφανευόμαστε μεταξυ μας ,ότι έχουμε το πιο πλούσιο ταμείο αλλά από ουσία τίποτε (για αυτό είναι και πλεονασματικό ).

 

 

ξέρω νέους μηχανικούς που πλέον δεν γράφονται στο ΤΕΕ.

πιστεύω το καλύτερο πλέον , είναι να βρεις πρώτα δουλειά και μετά να γραφτείς .

δυστυχώς η άδεια του ΤΕΕ , πλέον δεν είναι διαβατήριο για δουλειά.

γνωρίζω διπλωματουχους που δουλεύουν σαν πωλητές και δεν γράφονται στο τσμεδε αλλά παραμένουν ΙΚΑ , γιατί η εταιρεία θα τους διώξει λογω αυξημενων εισφορών

Link to comment
Share on other sites

πλεον ενας νεος μηχανικος αξιζει να γραφτει μολις τελειωσει τη σχολη στο τεε η οχι ???

 

δε θάχει δικαίωμα υπογραφής, καλύτερη λύση να ζητήσει κατατακτήριες να πάει ΤΕΙ

Link to comment
Share on other sites

δε θάχει δικαίωμα υπογραφής, καλύτερη λύση να ζητήσει κατατακτήριες να πάει ΤΕΙ

 

Και που έχει (κάποιος) τι κατάλαβε ;

 

Η υπογραφή , κάποτε άξιζε . Τώρα , μόνο εκτακτες εισφορές και περαιώσεις σημαίνει !

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση είναι "οχι", αλλά ακόμα και έτσι έρχεται άλλη ερώτηση: ακόμα και αν γραφτείς, που θα τις βρεις τις μελέτες να τις κάνεις; Μάλλον κι εσύ δεν έχεις καταλάβει τι συμβαίνει ε;

Link to comment
Share on other sites

διαφωνώ στην ακύρωση των σπουδών αλλα

πιστεύω μόνο ,ότι κάποιος που δεν έχει δυνατότητα να πληρώνει εισφορές καλύτερα είναι να δοκιμάσει να επωφεληθεί από προγράμματα οαεδ κτλ ή να βρει δουλειά σε σχετικές εταιρείες που όπως και να το κάνουμε θεωρούν ιδίως για πωλησεις προσόν το πτυχίο.

αν υπάρχει κάτι απτό για επερχόμενη εργασία εννοείται ότι είναι εύκολο να πάρεις άδεια , οι τυπικές εξετάσεις γίνονται κάθε 4 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

...

γνωρίζω διπλωματουχους που δουλεύουν σαν πωλητές και δεν γράφονται στο τσμεδε αλλά παραμένουν ΟΑΕΕ , γιατί η εταιρεία θα τους διώξει λογω αυξημενων εισφορών

 

Αυτό δεν (γίνεται να) ισχύει. Μάλλον ΙΚΑ ήθελες να πεις.

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση είναι "οχι", αλλά ακόμα και έτσι έρχεται άλλη ερώτηση: ακόμα και αν γραφτείς, που θα τις βρεις τις μελέτες να τις κάνεις; Μάλλον κι εσύ δεν έχεις καταλάβει τι συμβαίνει ε;

 

εχω καταλαβει τι συμβαινει ομως επειδη εχω συγγενη μηχανολογο που εχει δικο του γραφειο για αυτο ρωταω αν τυχει και παω και εργαστω εκει θα πρεπει να γραφτω στο τεε αποτι καταλαβα ...

Link to comment
Share on other sites

εχω καταλαβει τι συμβαινει ομως επειδη εχω συγγενη μηχανολογο που εχει δικο του γραφειο για αυτο ρωταω αν τυχει και παω και εργαστω εκει θα πρεπει να γραφτω στο τεε αποτι καταλαβα ...

 

Να πας να εργαστείς αν σε χρειάζεται.

 

Μπορείς να συμμετέχεις σε μια μελέτη χωρίς να την υπογράψεις . Πήγαινε να αποκτήσεις μια εμπειρία , να "τριφτείς" με το αντικείμενο και η υπογραφή ας περιμένει . Είναι πανάκριβη πλέον η "συντήρησή" της και ο μισθός σου θα είναι κοντά στο βασικό !

Link to comment
Share on other sites

εχω καταλαβει τι συμβαινει ομως επειδη εχω συγγενη μηχανολογο που εχει δικο του γραφειο για αυτο ρωταω αν τυχει και παω και εργαστω εκει θα πρεπει να γραφτω στο τεε αποτι καταλαβα ...

 

Αν δε γραφτείς στο ΤΕΕ (και άρα και στο ΤΣΜΕΔΕ), δε μπορείς να υπογράφεις. Αν αυτό (η μη υπογραφή), δεν είναι πρόβλημα μη δίνεις ακόμα εξετάσεις. Θα πρέπει όμως σε αυτή την περίπτωση, να προσληφθείς από το συγγενή σου ως μισθωτός με ΙΚΑ. Δεν ίσχυει αυτό που λες ότι οι εισφορές ΤΣΜΕΔΕ είναι μεγαλύτερες από του ΟΑΕΕ (και δεν τον ενδιαφέρει άλλωστε τον εργοδότη σου εκτός και αν συμφωνείτε να σου τα πληρώνει αυτός εξτρά). Αντιθέτως είναι ελαφρώς έως σημαντικά (ανάλογα την ασφαλιστική κλάση) μικρότερες στο ΤΣΜΕΔΕ. Το μεγάλο όφελος/πρόβλημα μεταξύ ΟΑΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ, είναι ότι ανά πάσα στιγμή θέλεις, κλείνεις τα βιβλία σου και διακόπτεις τον ΟΑΕΕ πράγμα το οποίο είναι (προς το παρόν αλλά είναι βέβαιο ότι όχι για πολύ) αδύνατο στο ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.