Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη υπογείου


Recommended Posts

Παίδες...

 

Εννοείται ότι το "προσθήκη υπογείου" ακούγεται σαν ανέκδοτο αφού υπάρχει αλλά θεωρούμε ότι δεν "συμμετέχει" σαν χώρος στην οικοδομή ας πούμε ότι δεν υπάρχει ακόμη πρόσβαση σ΄αυτό.

 

"Θεωρητικά" αυτά τα υπόγεια προκύπτουν είτε λόγω κλίσεως του εδάφους είτε λόγω αλλαγής στάθμης θεμελίωσης.

 

ypogeio001.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Πρακτικά τα περισσότερα κατασκευάζονται εκ του πονηρού!

 

Σ΄αυτό βοηθά και ο νομοθέτης που δεν τα θεωρεί αυθαίρετα και δίνει την δυνατότητα της μετέπειτα προσθήκης.

Φυσικά και απαιτείται στατικός έλεγχος της οικοδομής με τα νέα δεδομένα.

 

Προβλήματα ερμηνείας από τους εκάστοτε ελεγκτές πάντα είχαμε και θα έχουμε...

 

--------------------------------------------------------------------------------------------

PS. βρε Τοπογάβρε μήπως έπεσες σε Βάζελο; :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Σου δινει ομως το δικαιωμα αναθεωρησης της αδειας κατα τη διαδικασια των εκσκαφων οταν αντιλαμβανεσαι την εκ των πραγματων δημιουργια του υπογειου.Οποτε η προσθηκη του μελλοντος μαλλον εκ του πηνηρου θα τη θεωρουν οι περισσοτεροι ελεγκτες (της νεας Υ.ΔΟΜ. :))

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όλοι την θεωρούμε εκ του πονηρού την μελλοντική προσθήκη αλλά κάποιοι περιμένουν να χρειαστούν τον χώρο για να τον εμφανίσουν εκτός αν πάει από καρφωτή συντομότερα.

 

Πιστεύω πάντως ότι και τον Νομοθέτη κάποιος τον... βοήθησε σ΄ αυτό το σκεπτικό!!!

Θα μπορούσε να πει ναι προσθήκη υπογείου αλλά κατά την διάρκεια ισχύος της αδείας όχι μετά από 40 χρόνια!

----------------------------------------------------------------------------

Ps. Υ. ΔΟΜ. να την χαιρόμαστε... :)

Link to comment
Share on other sites

...

 

Πιστεύω πάντως ότι και τον Νομοθέτη κάποιος τον... βοήθησε σ΄ αυτό το σκεπτικό!!!

Θα μπορούσε να πει ναι προσθήκη υπογείου αλλά κατά την διάρκεια ισχύος της αδείας όχι μετά από 40 χρόνια!

----------------------------------------------------------------------------

Ps. Υ. ΔΟΜ. να την χαιρόμαστε... :)

 

Μπα δεν νομίζω ότι είχε ειδικά κίνητρα ο νομοθέτης.

Σπάνια μεν αλλά ναι υπάρχουν πραγματικά συνθήκες προσθήκης υπογείου κάτω από υπάρχον κτίσμα και μάλιστα μετά από πολλά χρόνια.

Συγκεκριμένο παράδειγμα που είχα προσωπικά ασχοληθεί.

Δήμος και πολεοδομία Πειραιά.

Κάπου το 98

Κτήριο του Τσίλερ ή πρώην οικία του Τσαρούχη. Νεοκλασικό.

Βγάλαμε άδεια προσθήκης υπογείου κάτω από το νεοκλασικό.

Έγινε με τεχνική μικροπασσάλωσης σε βάθος αρκετό να βρει βραχώδες έδαφος και μετά αφαιρέθηκαν τα υπόλοιπο. (ας είναι καλά η τεχνική υποδομή του Ψαλίδα)

Κοστολόγιο φυσικά ο κούκος αηδόνι αλλά άσχετο επί του παρόντος αυτό.

 

Νομίζω (αλλά δεν γνωρίζω) ότι και το υπόγειο παρκινγκ που έγινε πιο πρόσφατα στο κτήριο της βουλής υπάγεται στην ιδία διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας!Θα ήθελα να σας περιγράψω και εγώ μια υπόθεση που μου ήρθε σχετικά με μια προσθήκη Υπογείου γιατί έχω πελαγώσει με την πολεοδομία!

Έχω μια οικοδομική άδεια η οποία δεν είναι σε ισχύ.Η Ο.Α περιλαμβάνει Ισόγειο Κατάστημα σε περιοχή εκτός οικισμού σχεδίου, η άδεια δεν περιλαμβάνει υπόγειο αλλά αυτό είχε κατασκευαστεί λόγω υψομετρικής διαφοράς από τον δρόμο. Η στατική μελέτη του κτιρίου δείχνει 3,00μ θεμελείωση που προφανώς ξεμπαζώθηκε και έγινε λειτουργικός χώρος το υπόγειο.Υπόλοιπο δόμησης υπάρχει.Θα ήθελα την αποψή σας αν γίνετε προσθήκη υπογείου γιατί αν πάω με νομιμοποίηση αυθαιρέτου είναι τεράστιο το πρόστιμο και γενικά το κόστος.Ο πελάτης θέλει να χρησιμοποιήσει το Υπόγειο ως εργαστήρι. Ευχαριστώ και συγνώμη αν υπάρχουν ελλείψεις στο κειμενό μου.

Link to comment
Share on other sites

Σε παρόμοια περίπτωση που είχα με το υπόγειο να καταλαμβάνει το μισό της κάτοψης ισογείου έκανα νομιμοποίηση. Από Στατικά το μόνο που μου ζήτησαν ήταν έλεγχος της πλάκας οροφής υπογείου.

 

Η άδεια ποιας χρονιάς και σε τι φάση είναι ? Εχει ρευματοδοτηθεί το κτίριο ή απλά έχει παρέλθει η 4ετία ?

Link to comment
Share on other sites

βαλια

 

Καλώς όρισες!

 

Τί σημαίνει "σε περιοχή εκτός οικισμού σχεδίου,";

 

Αν σημαίνει εκτός σχεδίου θα πρέπει να έχουμε υπόγειο με max ύψος από τον περ. χ. 0,80μ. Μπορεί όμως να έχουμε και τμήμα του χώρου με... ιδιότητες υπογείου και κάποιο άλλο με ιδιότητες ισογείου (αφού υπάρχει υπόλοιπο δόμησης)

 

Μία τομή θα βοηθούσε στην καλλίτερη κατανόηση και επίσης μια διευκρίνηση σχετικά με το "έχω πελαγώσει με την πολεοδομία!"

Link to comment
Share on other sites

Η αρχική άδεια ήταν για Ισόγεια αποθήκη το 1981 ,τότε κατασκευάστηκε το κτίριο και προέκυψε Υπόγειο λόγω βάθους θεμελείων,το υπόγειο δεν δηλώθηκε τότε με αναθεώρηση όπως θα έπρεπε.Στη συνέχεια βγήκε άδεια αλλαγής χρήσης από αποθήκη σε κατάστημα το 2001 όσον αφορά το Ισόγειο!Το οποίο λειτουργεί κανονικά έχοντας ρεύμα.Το Υπόγειο δεν υπαρχει στην Ο.Α. αλλά στην πραγματικότητα υπάρχει και ήθελα να ρωτήσω μήπως μπορούσε αντί να νομιμοποιηθεί να κάνω προσθήκη!Το οτι έχω υπόλοιπο συντελεστή δόμησης έχει κανένα νόημα?Απορώ γιατί ο τότε μηχανικός στην άδεια δεν είχε συμπεριλάβει και υπόγειο?Αν υπάρχει κάποια ιδέα σχετικά με τα παραπάνω...θα ήμουν ευγνόμων!!!!

Link to comment
Share on other sites

βαλια

 

Καλώς όρισες!

 

Τί σημαίνει "σε περιοχή εκτός οικισμού σχεδίου,";

 

Αν σημαίνει εκτός σχεδίου θα πρέπει να έχουμε υπόγειο με max ύψος από τον περ. χ. 0,80μ. Μπορεί όμως να έχουμε και τμήμα του χώρου με... ιδιότητες υπογείου και κάποιο άλλο με ιδιότητες ισογείου (αφού υπάρχει υπόλοιπο δόμησης)

 

Μία τομή θα βοηθούσε στην καλλίτερη κατανόηση και επίσης μια διευκρίνηση σχετικά με το "έχω πελαγώσει με την πολεοδομία!"

 

Καλώς σας βρήκα! Πολύ καλά κατάλαβες ...εκτός σχεδίου εννοώ!Το max ύψο από τον περιβάλλοντα χώρο είναι 0.80μ.Όταν λέω εχω πελαγώσει με την πολεοδομία εννοώ απλά...είμαι σκασμένη σήμερα με την πολεοδομία..2φακέλους τακτοποιησης μου έχασαν σήμερα(άσχετο αυτό) απλα το μόνο που μου είπαν χωρίς να κοιτάξουν τιποτα από τα σχέδια που είχα μαζί μου ήταν να κάνω νομιμοποίηση αυθαιρέτου για το συγκεκριμένο θέμα!Πως θα μπορούσα να βάλω μία τομή εδώ?Αν θελετε απαντηστε μου σε προσωπικο μηνυμα για να μην ενοχλω στη συζητηση των θεμάτων.Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το έγγραφο στο #4 θεωρητικά μπορείς να κάνεις προσθήκη υπογείου... θεωρητικά γιατί δεν δέχονται όλες οι πολεοδομίες το έγγραφο αυτό.

 

Όμως στην περίπτωσή σου και επειδή το κτίριο κατασκευάστηκε πριν την 31/03 /83 σε συμφέρει η νομιμοποίηση του υπογείου.

 

Καταθέτεις φάκελο με την αποτύπωση του κτιρίου για εξαίρεση από κατεδάφιση του υπογείου και αφού τελειώσει αυτός ο "κύκλος" ξανακαταθέτεις τον ίδιο φάκελο με τίτλο "Νομιμοποίηση υπάρχοντος υπογείου συμφ. με τον Ν. 1512/85 άρθρο 8

Τα πρόστιμα είναι μικρά για αυτές τις περιπτώσεις (3-4€/μ2) συν η ελάχιστη (νόμιμη!) αμοιβή.

Στο φάκελο για την εξαίρεση από την κατεδάφιση θα γράψεις μια καλή τεχνική περιγραφή που θα αναφέρεις όλο το ιστορικό του κτιρίου και τα τεχνικά χαρακτηριστικά του κλπ κλπ.

 

Όσον αφορά την στατική επάρκεια του κτιρίου συνήθως δέχονται μία τεχνική έκθεση υπογεγραμμένη από δυο Πολ/ Μηχ.

 

nomos15121985.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.