Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληρωμές προς τρίτους για οικοδομική άδεια και επίβλεψη


Recommended Posts

Αγαπητοί Συνάδερφοι,

 

Είμαι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και παρακαλώ για τα φώτα σας! (παρόλο που τα φώτα είναι δική μου ειδικότητα:smile:).

Έχω αναθέσει την εκπόνηση της άδειας και την επίβλεψη για μία οικοδομή ιδιοκτησίας μου σε έναν Πολιτικό Μηχανικό.

 

Επειδή έχουμε φτάσει στο σημείο που θα πρέπει να τον πληρώσω, παρακαλώ να με ενημερώσετε ποιες πληρωμές θα πρέπει να έχει κάνει αυτός σε τρίτους (π.χ. πολεοδομία, ΤΣΜΕΔΕ κτλ) ώστε να του ζητήσω τις αποδείξεις και να προβώ από εκεί και πέρα στην πληρωμή του ποσού που έχουμε συμφωνήσει...

 

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια!...

Link to comment
Share on other sites

Καλά μπορεί να θέλει να τσεκάρει ο άνθρωπος.

 

Η καθαρή αμοιβή του μηχανικού βγαίνει με πολύπλοκη διαδικασία και πάνω κάτω βασίζεται στον ελάχιστο προυπολογισμό του κτιρίου ο οποίος προκύπτει με την σειρά του από τις επιφάνειες του κτιρίου σου.

 

Κάθε μελέτη και επίβλεψη είναι ένα ποσοστό αυτού του προυπολογισμού. Π.χ. τα αρχιτεκτονικά είναι το 100%.

 

Για να υπολογίσεις τις αμοιβές δηλαδή πρέπει να πας σε ειδικό λογισμικό, να περάσεις τις επιφάνειες και να δεις τι θα βγάλει. Αφού είσαι μηχανικός κάνε το στο πρόγραμμα αμοιβών του ΤΕΕ. Πρέπει να ξέρεις όμως τα ποσοστά του προυπολογισμού για κάθε μελέτη. Αν κάνεις αναζήτηση στο φόρουμ ή στο google θα τα βρεις.

 

Αυτή λοιπόν είναι η καθαρή αμοιβή η οποία έχει ακόμη διάφορες κρατήσεις ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ, φορολικά, ΦΠΑ, παρακρατήσεις κ.τ.λ. γύρω στο 38% αυτής.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Δεν έχω τίποτα με τον άνθρωπο, απλά στην σημερινή αγορά αισθάνομαι ότι πρέπει να ελέγχεις τους πάντες και τα πάντα όταν πρόκεται για λεφτά.

 

Βασικά δεν θέλω να ελέγξω την αμοιβή του. Αυτή έχει συμφωνηθεί εξ' αρχής. Αυτό που θέλω να επιβεβαιώσω είναι ότι αφού του δώσω τα λεφτά, να μην προκύψει στα κλεισίματα της οικοδομής ότι πρέπει π.χ. να πληρώσω και την επίβλεψη στην Πολεοδομία, το ΤΣΜΕΔΕ (όπως αναφέρατε) κτλ

 

Άρα το ερώτημα είναι ποιες πληρωμές θα πρέπει να έχουν πραγματοποιηθεί από τον Μηχανικό προς τρίτους ώστε όταν έρθει η ώρα να πάρω ρεύμα να μην μου έρθουν κι άλλες χρεώσεις; Την στιγμή μάλιστα που η αμοιβή που έχουμε συμφωνήσει περιλαμβάνει όλα τα υποτιθέμενα έξοδα.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

a025085, θα σου προτείνω κάτι.

Ζήτα από τον μηχανικό σου να σου πει τι θα πληρώσεις μέχρι και την ρευματοδότηση.

Ότι σου πει γράψτο εδώ και να είσαι σίγουρος πως θα πάρεις σαφή απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να μας τα γράψεις. Ότι συμφωνήσατε, συμφωνήσατε. Φρόντισε όταν τον εξοφλήσεις να σου δώσει ένα χαρτί που να λέει ότι έχει εξοφλήθη και να αναφέρει αναλυτικά για ποια πράγματα έχει εξοφληθεί. Δεν χρειάζεται να αναφέρει το ποσό, αν αυτό είναι πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.