Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

έχω διαβάσει τα περισσότερα post και τη νομοθεσία που αφορούν στα καταστήματα υγειον. ενδιαφέροντος και θα ήθελα τη βοήθειά σας στο εξής:

 

- κατάστημα ψιλικών (που πουλάει και συσκευασμένα γαλακτοκομικά) θεωρείται ΚΥΕ? (αν κατάλαβα καλά, ναι)

 

- απαιτεί αλλαγή χρήσης από Κατάστημα σε Κατάστημα Υγειονομικού ενδιαφέροντος (άδεια του 87)? σε ένα σημείο του forum διάβασα ότι δεν απαιτείται αλλά δεν είχε κάποια σαφή δικαιολογία όμως κι εγώ βάσει του ΝΟΚ νομίζω ότι δεν απαιτείται

 

-θέλει WC (45τμ)? (αν κατάλαβα καλά ναι)

 

-θέλει μελέτη πυρασφάλειας (εδώ δεν έχω βγάλει άκρη και στην υπεύθυνη δήλωση που πρέπει να υπογράψουμε αναφέρεται...)

 

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@chaikoy,ναι ειναι ΚΥΕ,θέλει W.C με προθαλαμο(με ελαχιστες καθαρες διαστασεις 1Χ1.20 ο καθενας χωρος ,με επαρκη εστω τεχνητο αερισμο και πλακακια σε υψος εως 1,80μ),κατα πασα πιθανοτητα δεν θελει πυροσβεστικη(ΑΝΑΛΟΓΑ τον ΔΗΜΟ),αλλα θελει να τοποθετησεις πυροσβεστικη φωλια,2 πυροσβεστηρες και ενα σημα EXIT.....,δεν απαιτειται αλλαγη χρησης....

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω το εξης;

μπορει  να βγει αδεια για καταστημα υγειονομικου ενδιαφεροντος σε ρυθμισμενο υπογειο κατα 4178 αν πληρουνται οι κανονες φυσικου φωτισμου ,αερισμου ,πυροπροστασιας κτλ?

εχει κανεις ασχοληθει με τετοιου τυπου αδεια?μπορει να κολλησει καπου?

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

κατα πασα πιθανοτητα δεν θελει πυροσβεστικη(ΑΝΑΛΟΓΑ τον ΔΗΜΟ),αλλα θελει να τοποθετησεις πυροσβεστικη φωλια,2 πυροσβεστηρες και ενα σημα EXIT.....,δεν απαιτειται αλλαγη χρησης....

αυτο το καταπασα πιθανοτητα μου το κανεις λιγο εξπλεϊν? 8-)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...Δηλώνω εξ'αρχής πως είμαι Νέος Μηχανικός για να μην παρεξηγηθεί τυχόν άγνοια μου στην τοποθέτηση μου. Το θέμα που με απασχολεί αφορά έναν πελάτη που θέλει να προχωρήσει σε μίσθωση χώρου που θα εξυπηρετεί γραφείο και χώρο αποθήκευσης προϊόντων που θα διαθέτει μέσω e-shop. Έχουμε καταλήξει μετά από σχετική έρευνα πως αυτό το εγχείρημα εμπίπτει στις νέες οδηγίες για ΚΥΕ. Βασικό πρόβλημα μεταξύ άλλων στην εύρεση χώρου αποτελούν οι προδιαγραφές του WC (προθάλαμος κλπ). Αναρωτιέμαι λοιπόν για τα εξής πράγματα. 
1) Worst case scenario: Ο χώρος απαιτεί τροποποιήσεις και αλλαγή χρήσης --> άρα έκδοση καινούριας άδειας και όλα τα συναφή... Μπορεί κάποιος να υπολογίσει και αν ναι πως το ΚΟΣΤΟΣ όχι τόσο των οικοδομικών εργασιών που θα χρειαστούν αλλά των χρημάτων που πληρώνονται στις υπηρεσίες πχ παθητική πυροπροστασία ΒΧΚΧ παράβολα  και κατόπιν ξεχωριστά την ελάχιστη αμοιβή του μηχανικού ?
2) Best case scenario: Βρίσκεται χώρος που δεν απαιτεί οικοδομικές εργασίες και έχει λειτουργήσει στο παρελθόν σαν ΚΥΕ...Σ αυτή την περίπτωση για την απλή βεβαίωση που θα πρέπει να προσκομίσει ο πελάτης.... Τι χρηματικό κόστος απαιτείται (αναφέρομαι πάλι στα χρήματα για παράβολα και δημόσιες υπηρεσίες) ?

Ο χώρος θα είναι εως 40τμ στην περιοχή του Κέντρου ή των Αμπελοκήπων. Φαντάζομαι ότι κάπου θα παίζει ρόλο η τιμή ζώνης.

Γενικό σχόλιο. Επειδή ο κόσμος δεν έχει την οικονομική ευχέρεια και πρώτη του λέξη είναι το " ΠΟΣΟ ΘΑ ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΣΕΙ ? " Που μπορώ να ανατρέχω για τον υπολογισμό όλων αυτών μελλοντικά ? Υπάρχουν πίνακες στην Πολεοδομία Δήμους...Περιμένω να μου εγκριθεί η Αίτηση μου στο Teemail για να έχω πρόσβαση στο σύστημα...Θα δω έστω από εκεί Φως ?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις πληροφορίες και την βοήθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Στην παράνοια, αλλαγή χρήσης αν επιφέρει αλλαγή θέσεων στάθμευσης ως προς το δυσμενέστερο, συμπεραίνω ότι σε ολόκληρες περιοχές του κέντρου (κυψέλη, πατήσια, κολωνό κλπ) το 99% των καταστημάτων θέλει αλλαγή χρήσης, και, αφού είναι και οι παλιές κλασσικές πολυκατοικίες, θα θέλει και εξαγορά θέσης στάθμευσης?

 

Με λίγα λόγια ένας φουκαριάρης που θέλει να ανοίξει ένα μαγαζάκι να τονωθούν και λίγο μερικές από τις υποβαθμισμένες περιοχές της αθήνας, θα πρέπει να ρίξει κανά πεντοχίλιαρο cash για πλάκα, μόνο για αυτά?

 

Πολύς φόβος και πολύ παράνοια στο Λας Αθήναις...

Link to comment
Share on other sites

@αγγελε

εγω για τα παραβολα κανω ενα τηλ στις υπηρεσιες η παω απο εκει
γενικα οι ανθρωποι ειναι ευγενεστατοι παντα και αν δε πεσεις σε δυσκολη μερα
παντα υπαρχει μια καλοσυνατη κυρια που θα το επαιζε σωτηρα σε ενα απεγνωσμενο

παλικαρι και δη μηχανικο

παντα λες "θελω τοσα κ τα παραβολα δικα σου"
η πυροσβεστικη πχ το μονο που θελει ειναι 10ευρω για το κοκκινο βιβλιο
το μεταφορων αναλογα φτανει μεχρι 100ε περιπου
για παρκιν δε ξερω αλλα δεν εμπιστευομαι αλλη πηγη περα

απο το τηλ ή συναδελφο

 

γιατι τα σαιτ τους μπορει να ναι παλια

 

καλλιθεα θυμαμαι 1 θεση σταθμευσης ηταν 2000 - 2500 πριν τρια χρονια

 

ή παρε τηλ ή πανε απο κει..... ( αν ειναι δημος )

τα υπουργεια ειναι πιο οργανωμενα σαυτο

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

είμαι νέος μηχανικός κι ΄ςχω μια πελάτισσα η οποία θέλει να ανοίξει εργαστήριο για τατουάζ, το οποίο είναι ΚΥΕ.

 

Έχω διαβάσει όλες τις συζητήσεις στο forum, έκανα και μια έρευνα κι έβγαλα το συμπέρασμα ότι μετά το ΝΟΚ, με το άρθρο 5, δεν χρειάζεται άδεια αλλαγής χρήσης αν δεν επηρεάζονται τα φορτία και οι θέσεις στάθμευσης.

 

Σε ερώτηση στην ΥΔΟΜ ο υπάλληλος μου είπε ότι δεν είναι έτσι, αλλά δεν είχε χρόνο να ασχοληθεί...!!!

 

Τελικά τι ισχύει και πως μπορώ να το αποδείξω στον "υπάλληλο"?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά οι θέσεις στάθμευσης υπολογίζοντα όπως κάτωθι;;

 

1 θέση ανά 80Μ2 (ΑΠΛΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ)

1 θέση ανά 40Μ2 (ΚΥΕ) ;;;;;; ή 60Μ2;;;

 

Στην πρασιά μπορείς να τοποθετήσεις θέση;;

 

Η διαδικασία εξαγοράς ποια είναι;;

 

Εντός 800 Μ μπορείς να δεσμεύσεις επί πληρωμή θέση οργανωμένου parking;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.