Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια μικρής κλίμακας - Εργασίες που καλύπτει & δικαιολογητικά έκδοσης


Recommended Posts

Δες ΦΕΚ Β2605/13. Σουπερ αναλυτικα! Στο αδειοχαρτο υπαρχει σημειο που μνημονευεται η δηλωση 4178. Συνυποβαλλονται σχεδια υπαγωγης που τα εχεις ήδη κανει καθως και η βεβαιωση υπαγωγης. Διαβασε την αποφαση. Τα εχει πολυ αναλυτικα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
  • 3 weeks later...

νομίζω ότι για να λέει "εκτός της κατοικίας" προφανώς μιλάει για άρτια και οικοδομήσιμα.

Και κατά συνέπεια, η αναφορά της παρ. 4 άρθρου 6 στο άλλο κείμενο κολλάει στην έννοια του καλλιεργούμενου και μόνο,

αφού μάλιστα στη συνέχεια δίνει ειδικές προδιαγραφές για την επιτρεπόμενη αποθήκη,

διαφορετικές από τις αναφερόμενες στην ως άνω παράγραφο.

Θα σας έχω νεότερα από την πολεοδομία (τουλάχιστον τη δικιά μου) αλλά θα αργήσει λίγο (κατά τις 20 του μηνός)

Υπάρχει κανένα νεότερο για το θέμα των αποθηκών σε μη άρτια καλλιεργούμενα αγροτεμάχια ;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένα νεότερο για το θέμα των αποθηκών σε μη άρτια καλλιεργούμενα αγροτεμάχια ;

Με δασαρχείο, αρχαιολογία, και χαρτί αγροτικής ανάπτυξης,

(κι ότι άλλο χρειάζεται μια ΕΕΜΚ)

ΕΕΜΚ για αγροτική αποθήκη (15 τ.μ.) ανεξαρτήτως αρτιότητας.

Link to comment
Share on other sites

Με δασαρχείο, αρχαιολογία, και χαρτί αγροτικής ανάπτυξης,

(κι ότι άλλο χρειάζεται μια ΕΕΜΚ)

ΕΕΜΚ για αγροτική αποθήκη (15 τ.μ.) ανεξαρτήτως αρτιότητας.

Στην ΥΔΟΜ της περιοχής μου απάντησαν (προφορικά) ότι απαιτείται αρτιότητα του αγροτεμαχίου. Είχαν αμφιβολίες για το θέμα και έστειλαν ερώτημα στην Αποκεντρωμένη Περιφέρεια. Και από εκεί όμως ήρθε εγγράφως αρνητική απάντηση. H αρμόδια υπάλληλος της αποκεντρωμένης μου είπε ότι έστειλε παράλληλα και ερώτημα για διευκρίνηση στο ΥΠΕΚΑ αν και δεν μου έδωσε και πολλές ελπίδες για θετική έκβαση..Με το δεδομένο όμως ότι σε άλλες ΥΔΟΜ το θέμα ερμηνεύεται διαφορετικά, αναρωτιέμαι σαν νέα( και συνεπώς άπειρη) μηχανικός και ιδιοκτήτρια του αγροτεμαχίου πως μπορώ να κινηθώ...έχετε κάτι να προτείνετε;

Edited by essi25
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ συνηθες να διαφωνουν ΥΔΟΜ και αντιστοιχη διευθυνση των αποκεντρωμενων. Παντα τον τελευται λογο εχει το ΥΠΕΚΑ. Απλα περιμενουμε μεχρι να βγει εγκυκλιος. Ειμαι σχεδον σιγουρος πως θα αποφασισει οτι και παλιοτερα, πως ΝΑΙ επιτρεπεται!

Edited by tzeno
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ συνηθες να διαφωνουν ΥΔΟΜ και αντιστοιχη διευθυνση των αποκεντρωμενων. Παντα τον τελευται λογο εχει το ΥΠΕΚΑ. Απλα περιμενουμε μεχρι να βγει εγκυκλιος. Ειμαι σχεδον σιγουρος πως θα αποφασισει οτι και παλιοτερα, πως ΝΑΙ επιτρεπεται!

Ετσι είναι. Πουθενά στο έντυπο της ΕΕΜΚ, ούτε στο αντίστοιχο ΦΕΚ δεν αναφέρει ότι πρέπει να είναι άρτια. Οι αποθήκες αυτές εξυπηρετούν αποκλειστικά τους αγρότες για φύλαξη των εργαλείων τους ή προϊόντων τους, αγρότες όπου πολλές φορές δεν έχουν άρτια αγροκτήματα για τον λόγο ότι δεν τους νοιάζει να τα κτίσουν. Τα καλλιεργούν. Θα είναι λάθος, κατά την προσωπική μου άποψη, ότι απαιτείται αρτιότητα και για αυτά τα αγροκτήματα,

 

Αν το συνδιάσω με τις Τεχνικές Οδηγίες Ν.Ο.Κ. (παρ. 4): '' Πέραν των περιπτώσεων α, β & γ της παρ. 4, αναφέρεται συμπληρωματικά ότι για την κατασκευή πρόχειρων καταλυμάτων ζώων του άρθρου 2 παρ. 1.α του ν. 4056/2012 (ΦΕΚ 52 Α’) δεν απαιτείται αδειοδότηση από τις Υπηρεσίες Δόμησης.''

και με την (ευμενέστατη αντιμετώπιση) για Τακτοποίηση Σταυλικών Εγκ/σεων (ν.4178/13), μάλλον δεν θα απαιτείται αρτιότητα. Αλλά ας περιμένουμε..........

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι. Πουθενά στο έντυπο της ΕΕΜΚ, ούτε στο αντίστοιχο ΦΕΚ δεν αναφέρει ότι πρέπει να είναι άρτια. Οι αποθήκες αυτές εξυπηρετούν αποκλειστικά τους αγρότες για φύλαξη των εργαλείων τους ή προϊόντων τους, αγρότες όπου πολλές φορές δεν έχουν άρτια αγροκτήματα για τον λόγο ότι δεν τους νοιάζει να τα κτίσουν. Τα καλλιεργούν. Θα είναι λάθος, κατά την προσωπική μου άποψη, ότι απαιτείται αρτιότητα και για αυτά τα αγροκτήματα,

 

Αν το συνδιάσω με τις Τεχνικές Οδηγίες Ν.Ο.Κ. (παρ. 4): '' Πέραν των περιπτώσεων α, β & γ της παρ. 4, αναφέρεται συμπληρωματικά ότι για την κατασκευή πρόχειρων καταλυμάτων ζώων του άρθρου 2 παρ. 1.α του ν. 4056/2012 (ΦΕΚ 52 Α’) δεν απαιτείται αδειοδότηση από τις Υπηρεσίες Δόμησης.''

και με την (ευμενέστατη αντιμετώπιση) για Τακτοποίηση Σταυλικών Εγκ/σεων (ν.4178/13), μάλλον δεν θα απαιτείται αρτιότητα. Αλλά ας περιμένουμε..........

Συνάδελφοι σας ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις σας. Ας περιμένουμε λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

για αγροτικη αποθηκη

 

...http://static.diavgeia.gov.gr/doc/%CE%92%CE%95%CE%A5%CE%9C%CE%9F%CE%A11%CE%A5-%CE%97%CE%A3%CE%9E

 

 

για βουστασιο

 

...http://static.diavgeia.gov.gr/doc/%CE%92%CE%95%CE%9D%CE%A7%CE%9F%CE%A11%CE%A5-6%CE%9E%CE%9A

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.