Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πλεονεκτήματα - Μειονεκτήματα σχεδιασμού με q=1


 

Recommended Posts

andpic συμφωνώ αλλά δεν νομίζω να το καταλάβουν και πολλοί αυτό . Τα λεφτά θα τα δώσουν τώρα και σίγουρα οι περισσότεροι δυστυχώς δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν σε μεγαλύτερα ποσά απο όσα εχουν υπολογίσει .

 

Πάντως σε μια διάλεξη του ο Αβραμίδης είχε αποδείξει ότι το κόστος δεν ανεβαίνει πολύ για διαστασιολόγηση με q=1 σε σχέση με q=3.5 . ( Άμα το βρω θα το ανεβάσω )

 

Αν το βρεις πράγματι θα το ήθελα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρέπει να ενημερώνουμε τους ιδιοκτήτες πάντα....

Αυτό βέβαια κρύβει και κάποιους κινδύνους, όπως

1) να τον κουράσουμε και να δυσανασχετήσει

2) να του φανεί πολύ το επιπλέον κόστος και να πάει στον επόμενο (ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ :D ) που θα "το κάνει αντισεισμικό να αντέχει 8 ρίχτερ και με λίγα λεφτά"

3) να συμφωνήσει και να γίνει σεισμός και να έχει ζημιές και να μας τρέχει

σημείωση:

ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΡΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΦΟΡΤΙΣΕΩΝ ΣΤΑ ΜΕΤΑΛΛΙΚΑ ΚΤΙΡΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Σεισμική μόνωση.

Αφήστε τα q=1,2,3 κλπ

Καιρός να προχωρήσουμε και σε κάτι διαφορετικό.

 

Ξέρω, πολλά τα λεφτά και λίγη η γνώση, αλλά σε μερικά χρόνια θα το βλέπουμε όλο και συχνότερα.

Link to comment
Share on other sites

Κατά καιρούς έχουμε συζητήσει το θέμα του q και σε άλλα post.

Γεγονός είναι ότι χρησιμοποιώντας όσο μικρότερο συντελεστή q μας επιτρέπει ο Κανονισμός, τόσο πιο κοντά στην τιμή του σεισμού σχεδιασμού είμαστε και τόσο πιο ρεαλιστική προσομοίωση κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα το αρχείο Word με τη δήλωση ανάθεσης-ανάληψης μελέτης φέροντος οργανισμού και την ανέβασα στα downloads ΕΔΩ.

Είναι ιδιωτικό συμφωνητικό στο οποίο γίνεται αναφορά και στο q με το οποίο θα γίνει η στατική μελέτη.

 

 

 

andpic συμφωνώ αλλά δεν νομίζω να το καταλάβουν και πολλοί αυτό . Τα λεφτά θα τα δώσουν τώρα και σίγουρα οι περισσότεροι δυστυχώς δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν σε μεγαλύτερα ποσά απο όσα εχουν υπολογίσει .

 

Πάντως σε μια διάλεξη του ο Αβραμίδης είχε αποδείξει ότι το κόστος δεν ανεβαίνει πολύ για διαστασιολόγηση με q=1 σε σχέση με q=3.5 . ( Άμα το βρω θα το ανεβάσω )

 

Αν το βρεις πράγματι θα το ήθελα...

Αναφέρεσαι στο:

Αβρα΅ίδης Ι.Ε., Αναστασιάδης Κ., Αθανατοπούλου Α. & Καταβέλος Α. (2003).

"Ο ΅ύθος του επαχθούς κόστους αντισεισ΅ικών κατασκευών που ΅ελετώνται για ελαστική συ΅περιφορά υπό τον σεισ΅ό σχεδιασ΅ού."

14o Ελληνικό Συνέδριο Σκυροδέ΅ατος, Κως, 15-17 Οκτ. 2003.

Θα το βρεις στον ιστότοπό του και πιο συγκεκριμένα ΕΔΩ.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο Χάρης... κάπου νομίζω υπήρχε ενα link στη συγκεκριμένη δημοσίευση στο forum.

Το θέμα είναι όμως ότι αν πάω εγώ μόνος μου να υποκαταστήσω το κράτος και να ζητάω δηλώσεις για q, όπως λέει και ο ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ, μάλλον θα με πάρουν με τις πέτρες. Ενώ αν ζητήσω μαζί με την δήλωση αναθέσεων και την "υποχρεωτική από το Νόμο" δήλωση πέρι q, θα είναι αλλιώς το πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Xάρη αναφέρεται στην δημοσίευση που ανέφερες αλλά είναι ενα ερευνητικό πρόγραμμα που χρηματοδότησε ο Ο.Α.Σ.Π . Μου φαίνεται το είχα κατεβάσει απο το site του Α.Π.Θ . Για όποιον ενδιαφέρεται ( εκτός από τον φίλτατο andpik που το ζήτησε ) το επισυνάπτω παρακάτω .

10_212.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.