Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση ηλιακού σε διαμέρισμα χωρίς αναμονές


Dimitris!

Recommended Posts

Καλημέρα

Ουδεμία εριστική διάθεση στο κείμενο μου.

Δεν είναι δυνατόν όμως σε χώρο που απαρτίζεται από τεχνικούς να καταδικάζεται μια σκέψη από το επίπεδο της ερώτησης χωρίς να δίδεται κάποιος λόγος που να στηρίζεται σε δεδομένα αλλά μόνο σε φήμες και εικασίες.

Τη στιγμή που δεν γίνονται γνωστά τα δεδομένα όπως εάν υπάρχει ήδη κάποια μονάδα παραγωγής και το είδος της (απλό ηλεκτρικό θερμοσίφωνο ή μπόϊλερ),η διάταξη του χώρου(εξωτερικός τοίχος ή φωταγωγός με πρόσβαση), ύψος μπάνιου ή πατάρι, ύψος οικοδομής και άλλες λεπτομέρειες ουσιώδεις όμως, δεν μπορεί να χαρακτηριστεί μια κατασκευή αντιοικονομική και απαγορευτική μέχρι και η σκέψη αυτής.

Εάν είναι γνωστά τα δεδομένα , γνωστές οι ανάγκες και η διάθεση για «μακελειό» μέσα στο σπίτι , γνωστό το όριο κόστους και ο πιθανός χρόνος απόσβεσης τότε ξεκινά η εκτιμήσει υλοποίησης ή τοποθέτησης των σχεδίων στο συρτάρι για μελλοντική χρήση.

Στο χώρο που κινούμαστε το «όχι» πρέπει να συνοδεύεται από το «διότι» και να μην συνοδεύεται από το «γιατί έτσι»

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα φιλε μου..αλλα αν διαβασες καλα την πρωτη μου απαντηση λεει "χωρις να γνωριζω τη θεση του σπιτιου".

 

Καλό είναι να διαβάζουμε και αυτα που γραφουν οι αλλοι.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δώσε βάση και σε αυτό που σου έγραψα παραπάνω.

 

Αλλά αν θες, μπορείς να χρησιμοποιείς δύο πηγές συγχρόνως, όταν αυτό είναι σκόπιμο (πχ χλιαρό νερό στον ηλιακό). Το τελευταίο μπορεί να επιτευχθεί με δυο δίοδες.

 

Γιατί να μην εκμεταλεύεσαι τον ηλιακό όταν θα έχει νερό 32C?

Η απάντηση (που δεν ισχύει πάντα βέβαια) είναι ότι θα τον κρυώσω και στην επόμενη χρήση πάλι θα χρειάζομαι βοηθητική πηγή, διότι δεν θα έχει προλάβει να ζεσταθεί.

 

Ανάλογα τις συνθήκες της περιοχής σου και την χρήση σε ζνχ, μπορεί να είναι σκόπιμο να τα δουλεύεις παράλληλα όταν γίνεται χλιαρός ο ηλιακός.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλημέρα

Τα ως άνω τα έχω εφαρμόσει με χειροκίνητη τρίοδο, με χρήση ηλιακού (πρώτη μονάδα παραγωγής) και ρεύμα- καλοριφέρ σε μπόϊλερ στο πατάρι (δεύτερη μονάδα παραγωγής).

 

θα συμφωνησω με τον φιλο.

εχω εγκαταστησει 2 ηλιακους στο σπιτι μου και στο πατρικο μου με αυτον τον τροπο. σαν εγκατασταση μου βγηκαν οικονομικα, και εχω το πλεονεκτημα του οτι εχω την βανα της τριοδης μεσα στο μπανιο οποτε ανα πασα στιγμη μπορω να αλλάζω τον ηλιακο με τον μεσα θερμοσιφωνα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω έναν διακόπτη στο σωλήνα της παροχή του νερού.

Τον χειμώνα δεν αφήνω να πάει νερό στον ηλιακό, οπότε το κύκλωμα κλείνει με τον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα ενώ το καλοκαίρι αφήνω το νερό να πάει στον ηλιακό οπότε το κύκλωμα κλείνει με τον ηλιακό.

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα όπως τον faethon11.

Με το χέρι. Δύο φορές τον χρόνο γυρίζω τις βάνες.

Δεν είναι κυριλέ αλλά δουλεύει. Ούτε κάνεις την καλύτερη οικονομία. Την ηλεκτρική αντίσταση πάντως, μέχρι σήμερα, δεν χρειάστηκε να την ανάψω.

 

Ο γείτονας, τώρα, ανέβασε τους σωλήνες (αφού δεν είχε αναμονές) από τον σωλήνα εξαερισμού του μπάνιου. Δεν είναι και τόσο σωστή λύση, ούτε έχει σωστό εξαερισμό, αλλά ζεστό νερό από τον ηλιακό έχει.

 

Λίγο ρώσικες λύσεις, αλλά δουλεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βρε παλικάρια το κάνετε αυτό....;

 

Ακόμα και το χειμώνα, δόξα τον θεό, έχουμε αρκετόν ήλιο που τα αφήνετε να πάει χαμένος.

Εσείς προτιμάτε να πληρώνετε πετρέλαια, αέρια ή ρεύμα;

 

Στην Αθήνα ιδίως, με έναν καλό ηλιακό, που το κλειστό κύκλωμα του είναι πάντα γεμάτο, χρειάζεται κανείς άλλη πηγή ενέργειας πέρα απο τον ήλιο για καμιά10

-15 μέρες όλο τον χειμώνα .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κόβω τα νερά για τον ηλιακό όταν δω ότι δεν φέρνει καθόλου ζεστό νερό.

Σε μέρες που βγάζει χλιαρό ανάβω λίγο τον ηλεκτρικό και φθάνει στην σωστή θερμοκρασία.

Το έντονο πρόβλημα είναι για το πρωινό ντουζ τις μέρες του χειμώνα όπου η ηλιοφάνεια δεν είναι αρκετή εκείνη την ώρα αλλά και ο καυστήρας δεν μπήκε σε λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.