Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πτυχίο στα τρία χρόνια προβλέπει ο νέος νόμος-πλαίσιο για τα ΑΕΙ και ΤΕΙ


George78

Recommended Posts

Κύριοι, εδώ και πολλά μηνύματα βρίσκεστε εκτός θέματος και σπαμάρετε ασύστολα παραθέτοντας απόψεις που ανήκουν σε άλλη θεματολογία και έχουν εκφραστεί -υπέρ του δέοντος- στα σχετικά νήματα. Δεν είστε υποχρεωμένοι να γράφετε αν δεν έχετε να πείτε κάτι καινούργιο απλώς σωπάστε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 192
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

...................................

αντί να βάλετε ένα φρένο από την αρχή σας φταίει η κατάληξη

..............................

και πρέπει να κάτσουμε να τα διαβάζουμε αφήνοντας την παραπληροφόρηση ασχολίαστη

"καλά ταξίδια" σας εύχομαι !!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν βλέπω καμία παραπληροφόρηση να γίνετε .

Δεν ξέρω λοιπόν κατά πόσον η σημερινή κατάσταση είναι αντισυνταγματική αλλά αυτό τα δικαστήρια θα το κρίνουν και όχι εμείς .

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας είναι ελεύθερος να διατυπώνει τις απόψεις του, ακόμη και αντίθετα με τις γνωμοδοτήσεις των δικαστηρίων ή τις διατυπώσεις των νόμων. Εξάλλου, στο φόρουμ αυτό το μεγαλύτερο μέρος των συζητήσεων αφορά στην κριτική της νομοθεσίας...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το αληθινό πρόβλημα δεν είναι ο Λάζαρος και ο κάθε Λάζαρος που έχει δικαίωμα να διαφωνεί ή ακόμη αν το θέλετε να μην έχει σε εκτίμηση τους πτυχιούχους ΤΕΙ...

Το πρόβλημα είναι ότι μετά από δεκαετίες δεν έχει υπάρξει καμία πρόοδος στην ενωμένη δράση των πτυχιούχων για τους λόγους που έχουν αναλυθεί (βόλεμα στο δημόσιο κλπ) και περιμένουμε από άλλους να μας λυπηθούν...

Λοιπόν, βάλτε το στο κεφαλάκι σας ότι η ζωή δεν είναι δίκαιη, ότι το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό και το μικρό ζεί πάντα με το όνειρο να μαζευτούν πολλά για να φάνε το μεγάλο...

Σε εμάς βέβαια το πρόβλημα είναι λίγο πιο σύνθετο αλλά η ουσία είναι ότι κάποτε πρέπει να κατηγορήσουμε τους εαυτούς μας.

Εχω ξαναπεί το φοβερό παράδειγμα 120 δασονόμων ή κάτι τέτοιο που είχαν κάνει κατάληψη μια βδομάδα στο υπουργείο όταν ήταν να τους απολύσουν...

Εμείς δεν έχουμε κάνει κατάληψη ούτε σε περίπτερο... δεν επικροτώ τη λύση της κατάληψης ούτε συμμετέχω εύκολα σε τέτοιες εκδηλώσεις... αλλά ας δούμε κάτι, πέραν των δήθεν οργισμένων επιστολών της ΕΕΤΕΜ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα πράγμα ξέρω .Όταν ένα κράτος ιδρύει σχολές τότε αυτό είναι και υπεύθυνο για να τις αναβαθμίσει εάν θέλει ή να τις καταργήσει .

Από εκεί και πέρα η όποια αναβάθμιση πιστεύω ότι δεν μπορεί να γίνει βάση της αναβάθμισης που κάνουν οι Γερμανοί στις δικές τους σχολές αλλά παρά μόνο από το ίδιο το κράτος μας.

Η Ελληνική Νομοθεσία από ότι γνωρίζω υπερισχύει σε αυτές τις περιπτώσεις έναντι της Ευρωπαϊκής Νομοθεσίας διότι είναι αυτή που φέρει τα πνευματικά δικαιώματα ίδρυσης για τις σχολές των ιδρυμάτων της .

Μπορεί να κάνω και λάθος δεν ξέρω .Το μέλλον θα το δείξει .

 

ΥΓ. Ξανά λέω ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους πτυχιούχους των ΤΕΙ.

Έχω εκφραστεί ανοικτά ότι αυτή η κατάσταση πρέπει κατά κάποιο τρόπο να αλλάξει .Να γίνει ποιο αντικειμενική και δίκαιη για όλους .Το πρόβλημα δεν το έχουν μόνο οι πτυχιούχοι των ΤΕΙ αλλά και οι απόφοιτοι του εξωτερικού που βλέπουνε να χάνονται τα μεταπτυχιακά τους άδικα .

Άρα λοιπόν το πρόβλημα είναι ενιαίο με πολλές πτυχές πράγμα που πολλοί μέχρι και σήμερα δεν το καταλαβαίνουν .

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τόσοι νόμοι που τους έχουμε παραθέσει σταδιακά και σ'άλλα θέματα.

Νόμοι από την ίδρυση των ΤΕΙ

Νόμοι για την εξέλιξή τους

Νόμοι για την ονομασία Πτυχιούχοι Μηχανικού ΤΕ

Νόμοι για την επαγγελματική αποκατάσταση των αποφοίτων τους

Νόμοι για την εισαγωγή των ΤΕΙ επίσημα στην ανώτατη εκπαίδευση

Νόμοι για την ενιαία ανώτατη εκπαίδευση (πανεπ.-ΤΕΙ)

Νόμοι για την ισότιμη αντιμετώπιση δημοσίων υπαλλήλων ΠΕ-ΤΕ

Νόμοι για την ισοτιμία-αντιστοιχία τους με σχολές του εξωτερικού

Νόμοι που έχει ψηφίσει το ρημάδι το κράτος ΑΛΛΑ δεν έχει ή δεν θέλει να εφαρμόσει

όλοι Νόμοι του ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ

 

κι έρχετε ο Λάζαρος κι ο κάθε Λάζαρος να μου πει ότι δεν καταλαβαίνουμε αυτά που μας λέει,

ότι δεν είναι αντισυνταγματικό αυτό που γίνεται

ότι η ελληνική δικαιοσύνη δεν εθελοτυφλεί

ότι δεν κυβερνιώμαστε από συντεχνίες και συμφέροντα

ότι έχουμε άδικο και πρέπει να λέμε κι ευχαριστώ

 

ALEXISPAP, τί επιχειρήματα, άλλα, πρέπει να δείξουμε για να σταματήσει την παραπληροφόρηση

κι επειδή αντιδρούμε, δεν δείχνουμε σεβασμό και δεν τηρούμε τους Κ/Σ

αμάν πια...όλα έχουν και τα όριά τους

Link to comment
Share on other sites

Η Ελληνική Δικαιοσύνη δεν ανήκει στο κράτος μας ? Ανήκει .

Το Υπουργείο Παιδείας δεν ανήκει στο κράτος μας ? Ανήκει .

Τα επιμελητήρια και η σύλλογοι δεν ανήκουν στο κράτος ? Ανήκουν .

Όλα αυτά δεν ανήκουν στο κράτος ? Ανήκουν .

Όλα αυτά δεν είναι σήμερα το κράτος ? Είναι .

 

Άρα λοιπόν αν όλοι αυτοί δεν θέλουνε να αλλάξουνε τα πράγματα τότε δεν μπορούν να τα αλλάξουνε οι ξένοι .

 

Επιπλέον δεν βλέπω πουθενά Νόμο ο οποίος να μετονομάζει τα Πτυχία ως Διπλώματα .Πουθενά στα Βαλκάνια δεν υπάρχουνε από ότι ξέρω πτυχία αλλά όλα είναι Διπλώματα .Το ίδιο πιστεύω ότι γίνετε και στα περισσότερα κράτη σε Ευρώπη και Αμερική στους κλάδους των Μηχανικών .

Αν το κράτος δεν αποφασίσει να μετονομάσει τα Πτυχία σε Διπλώματα τότε η κατάσταση πιστεύω πως θα παραμένει η ίδια .Δεν γίνετε να έχουμε τίτλους δύο ειδών , αλλά κοινούς τίτλους και δεν είναι άλλοι από τα Διπλώματα .

Link to comment
Share on other sites

Ποιος μίλησε για διπλώματα; Για το BSc μιλάμε που το έχουμε νόμιμα, αναγνωρίζεται παγκοσμίως εκτός από τη χώρα που μας το έδωσε.

 

Με BSc γράφονται στο ΤΕΕ και όχι με δίπλωμα...

Link to comment
Share on other sites

ενέσεις, χάπια, ναρκωτικά

τότε γιατί ψήφισαν όλους αυτούς τους Νόμους αφού δεν είχαν σκοπό να τους εφαρμόσουν ??

 

Όλα αυτά δεν είναι σήμερα το κράτος ? Είναι .

 

αυτά είναι το διεφθαρμένο κράτος που μας κυβερνά...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.