Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κινητό φορτίο σε πλάκα και πως υπολογίζεται;


 
desp_ar

Recommended Posts

Καλησπέρα! Θα μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει σχετικά με το τι φορτίο υπολογίζεται ανά άτομο, ώστε να υπολογίσουμε την αντοχή μίας πλάκας δώματος κτιρίου για μελλοντική κοινόχρηστη χρήση;

Συγκεκριμένα, η πλάκα είναι αντοχής 650 kg/m2 (κινητό και σταθερό φορτίο).

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, η ερώτηση είναι πόσα άτομα μπορούν να συναθροιστούν στην πλάκα ανά τετραγωνικό;

Υπολογίζεις το μόνιμο φορτίο, το αφαιρείς από τα 650 Kg/m² και διαιρείς το αποτέλεσμα με 75 (το βάρος κάθε ατόμου κατά μέσον όρο).

Link to comment
Share on other sites

Aν θυμάμαι καλά οι πλάκες δώματος είχαν 150 κιλά κινητό φορτίο και επίσης 150 κιλά φορτίο μόνωσης , επίστρωση το λέγαμε τότε .

 

Αν η πλάκα είναι 14-15 πόντους τότε περίπου 300 κιλά είναι το άθροισμα μόνωσης και κινητού .

Εξαρτάται τι μόνωση έχει γίνει ώστε να αφαιρέσεις ανάλογα .

Link to comment
Share on other sites

Τα ελάχιστα φορτία είναι πάντοτε κανονιστικά.

 

 

Με τον κανονισμό φορτίσεως δομικών έργων (είναι ήδη παρελθόν με την εφαρμογή των ευρωκωδίκων) ΦΕΚ 171Α-1946:

Εδαφ. 3 στοίχος 1: "Στέγες οριζόντιες ή με κλίση μέχρι 1:20, όταν δεν αποκλείεται επ' αυτών η συγκέντρωση ανθρώπων... (δεν απαιτείται επαύξηση λόγω χιονιού)...... 200kgr/m2" (2kPa)

ΣΗΜ: Δική μου ελεύθερη μετάφραση, το κείμενο είναι στην καθαρεύουσα.

Με τον EN 1991-1-1 παρ. 6, όπως τροποποιήθηκε από το Εθνικό Προσάρτημα, και για αυτό που λες ιδίως 6.3.4.1, πίνακας 6.9. Υπόψη ο EN1991-1-1 προβλέπει επίσης και συγκεντωμένο φορτίο, εκτός απο το ομοιόμορφο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα!

Τι ωφέλιμο θα βάζατε σε μικροβιολογικό εργαστήριο;

2ΚΝ/μ2 (ως χώρο εργασίας) ή 5ΚΝ/μ2(ως εργαστήριο);

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έβαζα 5, τί πλάκα έχεις; δηλαδή τί άνοιγμα; Ρωτάω γιατί πρέπει αν έχεις βαρύ μηχάνημα να θεωρήσεις και σημειακό φορτίο στη πλάκα σου

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ακόμη. Πρόκειται για αλλαγή χρήσης από διαμέρισμα.

Αν είναι 5 πάμε για στατική επάρκεια.....

Link to comment
Share on other sites

Για αλλαγή χρήσης ούτως η άλλως πάς με ΚΑΝΕΠΕ..Εννοείς στα φορτία εσυ, οκ τώρα κατάλαβα δέν θέλεις να ξεφύγεις απο τα 2 και πάλι νομίζω με ΚΑΝΕΠΕ θα πας, ας με διορθώσει κάποιος αν είμαι λάθος

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.