Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναθεώρηση προς τα κάτω για τις "ταρίφες" των ΑΠΕ


kusta80

Recommended Posts

Αγαπητέ kostinio11,

 

Επειδή δεν καταλαβαίνω έτσι όπως το θέτεις …. Παραθέτω τα εξής:

 

 

Κατά την γνώμη μου οι τιμές θα μειωθούν όταν κάποια στιγμή δεν θα μπορούν να πληρώσουν……..

 

1. Όταν λες δεν θα έχουν να πληρώσουν….??

 

Γνωρίζοντας το ότι στην Ελλάδα η πληρωμή των ΦΒ γίνεται μέσω του αναπροσαρμοζόμενου τέλους προς ΑΠΕ, πως θα μπορούσαν να ΜΗΝ μπορούν να πληρώσουν….???

 

Διαβάζοντας Ελληνικό και Ξένο τύπο σε συνδυασμό με :

 

• Τις δηλώσεις του Γερμανού Υπ. Οικονομικών (Βόλφγκανγκ Σόιμπλε) περί Ελληνικής Εξαγωγή Ενέργειας.

• Συνάντηση του Βόλφ. Σόιμπλε με τον Ευαγ. Βενιζέλο με ένα από τα θέματα της ατζέντας – να είναι η παραγωγή ΑΠΕ στην Ελλάδα.

• Κορυφαίες Γερμανικές Εταιρίες Πάνελ – Inverter – Ηλεκτρολογικού Εξοπλισμού & Βάσεων.

• Τεράστια σε οικονομική επιφάνεια Γερμανικά Fund – Τράπεζες και ιδιώτες.

• Τα επονομαζόμενα "Fast Track" (http://www.investingreece.gov.gr/default.asp?pid=162&la=2).

• Η παρότρυνση της Ελληνικής Κυβέρνησης στους Ευρωπαίους Εταίρους μας, να επενδύσουν στην Ελλάδα.

 

Από ΟΛΑ τα παραπάνω με κάνουν να καταλήγω στο συμπέρασμα ότι ΜΟΝΟ η Ελληνική Κυβέρνηση δεν μπορεί να αναθεωρήσει το Feed In Tariff στην Ελλάδα.

 

…………. Όπως έγινε και Ισπανία………………..

 

2. Γνωρίζεις τι ήταν να γίνει και τελικά τι έγινε στην Ισπανία….??

 

Σου παραθέτω κάποια άρθρα (ταξινομώντας τα ημερομηνιακά) από το site το οποίο αρχικά χρησιμοποίησε και ο kusta80.

 

24/12/2010 - Μειώνουν 30% τις "ταρίφες" φωτοβολταϊκού ρεύματος οι Ισπανοί.

http://www.energypress.gr/portal/resource/contentObject/id/4eb8eccc-6269-4c28-b900-9ea131b01235

30/12/2010 - Ανάστατη η φωτοβολταϊκή βιομηχανία ενόψει της μείωσης τιμών στην Ισπανία.

http://www.energypress.gr/portal/resource/contentObject/id/2bdf20fd-5a7a-4141-8312-f00f90948bf9

24/03/2011 - Όλη η Ευρώπη μειώνει τις "ταρίφες" των φωτοβολταϊκών υπό το φόβο "υπερθέρμανσης".

http://www.energypress.gr/portal/resource/contentObject/id/ed4cce4f-6e7a-42e1-8d14-bf5076872319

25/05/2011 - Η διεθνής εμπειρία γύρω από την αγορά φωτοβολταϊκών.

http://www.energypress.gr/portal/resource/contentObject/id/8319f109-4b74-47d3-89f3-7645f01e629d

 

Εγώ προσωπικά δεν κατάφερα να βρω ακόμα τι έχει γίνει τελικά – αλλά "διαισθάνομαι" ότι δεν έχει καμία αλλαγή ακόμα. ΑΝ έχει εφαρμοστεί κάποια ΝΕΑ νομοθεσία (παρόλο που μάλλον έχει ψηφιστεί – βλέποντας το τελευταίο άρθρο στις 25/05/2011) θα είναι ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ για ΝΕΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ.

 

………. Εννοείτε για τις καινούριες συνδέσεις και όχι αυτές που έχουν υπογράψει με ΔΕΣΜΗΕ

 

3. Στην αρχική σου πρόταση, καταλαβαίνω ότι μιλάς για ΟΛΕΣ τις συμβάσεις, αλλά στο τέλος μιλάς για καινούργιες του ΔΕΣΜΗΕ. Οι υπογεγραμμένες συμβάσεις με την ΔΕΗ (οικιακά) τι πιστεύεις, θα επηρεαστούν…??

 

Προσωπικά την γνώμη μου την είπα στο πρώτο σχόλιο. ΟΛΑ θα τα κανονίζουν οι μεγαλοεπενδυτές όπως τους συμφέρει.

 

Φιλικά,

 

Θοδωρής

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
………… αν αναλογιστούμε ότι το κόστος για 10KW έχει πέσει στα 30000 ευρώ με κινέζικα πάνελ ……...φιλικά Γιάννης.

 

Αγαπητέ Γιάννη

 

Απορίες σχετικά με άνωθεν αναφορά σου.

 

I. Το κόστος που αναφέρεις περιλαμβάνει ΦΠΑ ή όχι…??

II. Αν περιλαμβάνουν ΦΠΑ, για ποιά εταιρία πάνελ στα οποία αναφέρεσαι…??

III. Πόσα χρόνια εγγύησης έχουν τα πάνελ αναφέρεσαι …??

IV. Υπάρχει Έλληνας αντιπρόσωπος της εταιρίας που αναφέρεσαι…??

V. Έχεις εμπιστοσύνη στην παρούσα Κινεζική τεχνολογία…??

 

Εκτός από την πρώτη ερώτησή μου (που έχει να κάνει με την επιχειρηματική μου δραστηριότητα), όλες οι άλλες ερωτήσεις που σου κάνω – είναι και δικές μου απορίες που διερωτώμαι και για τους νέους ενδιαφερόμενους ΦΒ συστημάτων.

 

Φιλικά,

 

Θοδωρής

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή μην εκπλήσσεσαι με την τιμή.

Είναι με ΦΠΑ και αφορά το σύνολο των πανέλων που προέρχονται από τη συγκεκριμένη χώρα και όχι μόνο.

Οι τιμές αν δεν γνωρίζεις έχουν πέσει τόσο που σε όλα τα business plans που συντάχθηκαν προ Μαΐου και τα ακολούθησαν οι επενδυτές δεν έχασαν και δε χάνουν!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τι έγινε στην Ισπανία. Πως μου τα είπαν εκεί σε επίσκεψή μου, αλλά και συνάδελφοι που μένουν εκεί μόνιμα.

Και εκεί έχουν FIT. Δώσανε υψηλή τιμή αρχικά όπως και εδώ.

Οπως και εδώ πέσανε με τα μούτρα μεγαλοκαρχαρίες κυρίως απο έξω, αλλά και Ισπανοί να καπαρώσουν την τιμη. Εκεί όμως λειτουργούν τα πράγματα "κανονικά". Δηλαδή οι αιτήσεις προχωρούν κανονικά. Εδώ λόγω της γραφειοκρατίας έγινε το παράδοξο να έχουμε καθυστερήσεις και οι FIT να πέφτουν σε συνδυασμό με καινούριες αιτήσεις και νέα Εργα. Στην Ισπανία δεν μπόρεσαν να το αποφύγουν αυτό και δεν τους βγαίνει ο λογαριασμός. Ομως δεν μπόρεσαν να μειώσουν τις τιμές που είχαν υπογραφεί ήδη, αλλά ρίξανε στο μισο περίπου τις FIT και έτσι ξαφνικά πάγωσαν όλα.

Για τις δηλώσεις του Γερμανού Υπ. Οικονομικών (Βόλφγκανγκ Σόιμπλε) περί Ελληνικής Εξαγωγή Ενέργειας έχω να σου πω,

 

ΗΗ βιομηχανία παραγωγής φωτοβολταΐκών προΐόντων στην Γερμανία έχει γίνει μεγαλύτερη απο αυτή των αυτοκινήτων,

Τον Σόΐμπλε τον νοιάζει να πουλάει πάνελ, καλώδια, ινβέρτερ και όλα τα σχετικά και όχι η Ελλάδα. Αλλωστε δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχει εξάρτηση της Γερμανίας απο άλλη χώρα και ειδικά στο θέμα της ενέργειας.

Αρα πιστεύω θα μειωθούν οι τιμές ΜΟΝΟ για νέες συνδέσεις και μέχρι εκεί που ακόμη συμφέρει να γίνει η επένδυση, δηλαδή να μην επηρεαστεί η Γερμανική βιομηχανία,γιατί Η Ελλάδα μετά τον πόλεμο κάνει τα πάντα ώστε να ευνοούνται Γερμανικές εταιρείες

οχι πως η Ελλάδα απορροφά τόσο μεγάλο ποσοστό της γερμανικής βιομηχανίας, αλλά παγκοσμίως αν συμβεί σε εμάς, συμβεί και σε άλλλες χώρες θα γίνεται καί σε άλλες χώρες αυτή η συζήτηση που κάνουμε εμείς και θα θα πλήξει το κύρος αυτής της επένδυσης.

Προσωπικά πιστέυω όλα τα κανονίζει η Γερμανία και οι εταιρείες της.

Οι τιμές θα πέσουν μόνο για Νέες Συνδέσεις

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή κλειδώνει στην ημερομηνία που έχεις πάρει αριθμό πρωτοκόλλου, αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Ξέρω για 0,42 για τους αγρότες.

 

H τιμή κλειδώνει με΄την κατάθεση πλήρους φακέλου στο ΔΕΣΜΗΕ και μέχρι 31/1 στο 0,441 βάση Δελτίου τύπο και όχι νόμου ή κάτι άλλου, απο 1/2 και μετά δεν έχει ανακοινωθεί τι θα ισχύσει.

Σχετικά με τος Αγρότες δεν υπάρχει ξεχωριστή πολιτικη, βάση της ημερομηνία κατάθεσης ΔΕΣΜΗΕ κλιδώνουν τιμή, υπάρχουν περίπου 1500 οι οποίοι είναι μέχρι τις 31/1 στον ΔΕΣΜΗΕ οπότε 0,441, προσοχή σε αυτά που λέμε όταν δεν είμαστε σίγουροι

Link to comment
Share on other sites

Το 0,42 είναι η τιμή που έδωσαν σε έναν πελάτη μου που έχει καταθέσει φάκελο σχετικά πρόσφατα πριν 3-4 μήνες αν θυμάμαι καλά. Οταν καταθέσεις παίρνεις αρ.πρωτοκόλλου και αυτό καθορίζει την τιμή του είπαν. Δεν το έβγαλε από το μυαλό του ο άνθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή μην εκπλήσσεσαι με την τιμή.

Είναι με ΦΠΑ και αφορά το σύνολο των πανέλων που προέρχονται από τη συγκεκριμένη χώρα και όχι μόνο.

Οι τιμές αν δεν γνωρίζεις έχουν πέσει τόσο που σε όλα τα business plans που συντάχθηκαν προ Μαΐου και τα ακολούθησαν οι επενδυτές δεν έχασαν και δε χάνουν!

 

Συμφωνώ με τον chris. Οι τιμές έχουν πέσει κατά πολύ και πλέον τα κινέζικα τα βρίσκεις κάτω από 30.000 με ΦΠΑ. Πολύ καλά γερμανικά κυμαίνονται στα 32-33 χιλιάρικα πλέον (χωρίς ΦΠΑ). Έπειτε και συνέχεια... 8-)

Link to comment
Share on other sites

......... Οι τιμές έχουν πέσει κατά πολύ και πλέον τα κινέζικα τα βρίσκεις κάτω από 30.000 με ΦΠΑ. .......

 

 

Αγαπητέ Darla,

 

Όνομα της κινεζικής εταιρίας έχουμε.... ???

 

'H τουλάχιστον αν δεν θες να πεις, μπορείς να μου απαντήσεις στις άλλες ερωτήσεις που έκανα:

 

I. Πόσα χρόνια εγγύησης έχουν τα πάνελ …??

II. Υπάρχει Έλληνας αντιπρόσωπος της εταιρίας…??

III. Έχεις εμπιστοσύνη στην παρούσα Κινεζική τεχνολογία…??

Link to comment
Share on other sites

-------Διαγραφή άσκοπης παράθεσης------

καλο μεσημερι!! πανελ της YINGLI solar με SMA inverter για 10KW εχω προσφορα με 30000 ευρω τελειωμενο με ΦΠΑ.οι εγγυησεις που δινει η συγκεκριμενη εταιρια ειναι ιδια με το 90% των εταιριων 5 χρονια εγγυηση προιοντος και αποδοση στο 90% τα πρωτα 10 χρονια και 80% στα 25 χρονια.ειναι μια εταιρια που που εχει καθετη παραγωγη δηλαδη φτιαχνει και τις κυψελες και ολα..ειναι μαζι με την SUNTECH και την CANADIAN SOLAR απο τις καλες κινεζικες εταιριες με πολυ καλο value for money..

 

Αποφύγεται την άσκοπη παράθεση ολόκληρου του προηγούμενου μηνύματος.

Βλέπε και κανόνες συμμετοχής, Νο 6

Ευχαριστώ, miltos

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.