Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομικές Άδειες-Αδειοδοτήσεις Περίφραξη εργοταξίου και οικοδομική άδεια...


nikin24

Recommended Posts

Καλησπέρα, εδώ και 4 μήνες έχω πρόβλημα με την πολεοδομία της περιοχής μου καθώς ζητώ να εγκαταστήσω προσωρινή περίφραξη σε υπό ανέγερση οικοδομή μου η οποία θα αποτελείται από σταθερά προστατευτικά φράγματα κατασκευασμένα από αυλακωτή λαμαρίνα ύψους τουλάχιστον 1,5 μ. για να εμποδίσω την είσοδο στο εργοτάξιο κάποιου που δεν έχει σχέση και ιδίως μικρών παιδιών που παίζουν στην περιοχή ,αποφεύγοντας έτσι πιθανό τραυματισμό τους.

Απο την πολεοδομία μου λένε χωρίς να μου αναφέρουν κάποια νομοθεσία ότι το ύψος της λαμαρίνας δεν μπορεί να υπερβαίνει το 1μ.

Ψάχνοντας νομοθεσία (ύψος περίφραξης, στηθαία, μέτρα ασφάλειας κ.λ.π) δεν πιστεύω ότι η περίφραξη με αυλακωτή λαμαρίνα αποτελεί σταθερή-συμπαγή περίφραξη ώστε να απαιτείτε το ανώτερο 1μ ύψος αλλά δεν είναι και στηθαίο που πάλι το ανώτερο θα πρέπει να είναι 1,2μ. Ο μηχανικός μου υπέβαλε τεχνική έκθεση, αν και στο φάκελο Ο.Α υπήρχε κατατεθημένο Σχέδιο Ασφάλειας, ζητώντας την εγκατάσταση της περίφραξης από αυλακωτή λαμαρίνα και πάλι πήραμε απάντηση : ή αυλακωτή λαμαρίνα έως 1μ ή μεταλλικό πλέγμα όσο ύψος θέλουμε.

Τους ξανακάνουμε αίτημα αναφέροντας ότι το μεταλλικό πλέγμα αποτελεί κλίμακα ανόδου με πιθανότητα τραυματισμών και πάλι πέρνουμε αρνητική απάντηση.

Ο μηχανικός μου πλέον μου λέει ότι δεν μπορεί να κάνει τίποτα άλλο και αν μπορώ να το ψάξω μόνος μου.

Πάω στην Διεύθυνση Εργασίας και απο εκεί μου λένε ότι είναι θέμα πολεοδομίας γιατί αυτοί εξετάζουν μόνο τα θέματα ασφαλείας για τους εργαζομένους.

Υπάρχει περίπτωση κάποιος να γνωρίζει κάτι ώστε να με βοηθήσει ;

Μήπως γνωρίζετε νομοθεσία ή πολεοδομία ή υπηρεσία του ΥΠΕΚΑ στην οποία να μπορώ να απευθυνθώ έτσι ώστε να λύσω το πρόβλημά μου;

Εκ των προτέρων ευχαριστώ!

Νίκος. Κ

Link to comment
Share on other sites

Είναι πράγματι βλακώδες να συσχετίζεται μια πρόχειρη αυτο-στηριζόμενη κατασκευή λαμαρίνας με το νόμο για περιφράξεις.

Το θέμα είναι πώς η πολεοδομία μπλέχτηκε αρχικά... Είναι λίγο τραβηγμένο εφόσον έχετε τη περίφραξη να πάτε στη πολεοδομία και να κάνετε την ερώτηση αν σας επιτρέπει να τη βάλετε... Τραβηγμένο και υπερβολικό...

 

Δεν υπάρχει λόγος να σας αναφέρουν νομοθεσία, δεν περνάνε εξετάσεις οι άνθρωποι, εσείς κατ' αυτούς είστε ο άσχετος που ρωτάτε να μάθετε τί ισχύει... να είμαστε δίκαιοι, δεν υποχρεούνται να τεκμηριώνουν στο καθένα τί λένε...Είμαι σίγουρος ότι δεν θα το κάνετε κι εσείς στη δουλειά σας.

 

Το θέμα είναι ότι σας είπαν τί να κάνετε και δεν το κάνετε. Γιατί; Τί θα ενοχλήσει εσάς αν βάλετε το πλέγμα που ζητάνε; Πάλι δεν θα μπαίνουν παιδιά... Δεν καταλαβαίνω γιατί τόση επιμονή εκτός αν φτιάξατε ήδη τη κατασκευή και δεν θέλετε να τη πετάξετε...

 

Το μεταλλικό πλέγμα δεν αποτελεί κλίμακα ανόδου, υπάρχει πλέγμα με μικρό βρόγχο.

Δεν νομίζω ότι αν βάλει κάποιος στοίχημα να μπεί στην οικοδομή θα τον εμποδίσει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την νομοθεσία για την ασφάλεια των έργων, η περίφραξη εργοταξίου πρέπει να έχει ύψος δύο μέτρα και να είναι αδιαφανής.

 

Κατά την περίοδο ισχύος της οικοδομικής αδείας, όλες οι εργοταξιακές κατασκευές (ικριώματα, περιφράξεις, ράμπες κλπ) κατασκευάζονται χωρίς άλλη άδεια.

 

Απευθύνσου στον μηχανικό σου για τις ακριβείς διατάξεις περί εργοταξιακών περιφράξεων.

 

Υ.Γ: Φυσικά δεν είναι θέμα της κάθε πολεοδομίας και του κάθε υπαλλήλου, κακώς σε συμβούλεψε η επιθεώρηση εργασίας. Αν γίνει ατύχημα αυτοί οι ίδιοι θα σε γδάρουν επειδή δεν είχες περίφραξη 2 μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την νομοθεσία για την ασφάλεια των έργων, η περίφραξη εργοταξίου πρέπει να έχει ύψος δύο μέτρα και να είναι αδιαφανής.

 

Κατά την περίοδο ισχύος της οικοδομικής αδείας, όλες οι εργοταξιακές κατασκευές (ικριώματα, περιφράξεις, ράμπες κλπ) κατασκευάζονται χωρίς άλλη άδεια.

 

Απευθύνσου στον μηχανικό σου για τις ακριβείς διατάξεις περί εργοταξιακών περιφράξεων.

 

Υ.Γ: Φυσικά δεν είναι θέμα της κάθε πολεοδομίας και του κάθε υπαλλήλου, κακώς σε συμβούλεψε η επιθεώρηση εργασία. Αν γίνει ατύχημα αυτοί οι ίδιοι θα σε γδάρουν επειδή δεν είχες περίφραξη 2 μέτρα.

 

Για την σύντομη απάντησή σου. Δυστηχώς ο μηχανικός μου , μου είπε από την στιγμη που τους εκάνε την αίτηση και αυτοί δεν μας το εγκρίνουν , δεν μπορεί να κάνει τίποτα άλλο , στην κυριολεξεία μου είπε "Σηκώνω τα χέρια, τέτοιο πράγμα δεν μου έχει ξανατύχει" . Μήπως υπάρχει η πιθανότητα κάποιος να έχει τις διατάξεις περί περίφραξης;

Και πάλι ευχαριστώ για την σύντομη απάντησή σας!

Link to comment
Share on other sites

Είναι ότι την περίφραξη την έκανα μετά απο συζήτηση με τον μηχανικό μου γιατί είχα πρόβλημα με τον γείτονά μου (από τον οποίο αγόρασα και το οικόπεδο) και κάθε μέρα μου έκανε καταγγελίες- και συνεχίζει ακόμη- με αποτέλεσμα όταν τοποθετήθηκαν οι λαμαρίνες έκανε ξανά καταγγελία στην Αστυνομία χρησιμοποιόντας ένα ενημερωτικό έγγραφο που είχε , το οποίο έλεγε ότι δεν μπορώ νά κάνω παράνομες εργασίες στο ύψος της πιλωτής του κτιρίου μου , παρά μόνο αυτές που προβλέποντε απο την Ο.Α με αποτέλεσμα να γίνει μύνηση απο την Αστυνομία για αυθαίρετη κατασκευή και από τότε εχω μπει σε διαδικασία αναζήτησης νομοθεσίας για να την χρησιμοποιήσω όταν έρθει το δικαστήριο..

Σας ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, δεν πρόκειται να βρεις στο διαδίκτυο απάντηση στο πρόβλημά σου, κι επειδή πολλά μπορεί να συμβαίνουν που δεν είναι δυνατόν να τα γνωρίζουμε και δεν τα γνωρίζεις ούτε κι εσύ (αν τα γνώριζες δεν θα χρειαζόσουν βοήθεια), χρειάζεσαι σοβαρή υποστήριξη από μηχανικό.

 

Συζήτησε ανοιχτά με τον μηχανικό σου, δες τι μπορεί να σου προσφέρει, κι αν δεν επαρκεί απευθύνσου σε κάποιον που να ξέρει από μέτρα ασφαλείας και πολεοδομική νομοθεσία.

 

Γενικά, ισχύουν όσα έχω γράψει ήδη.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, δεν πρόκειται να βρεις στο διαδίκτυο απάντηση στο πρόβλημά σου, κι επειδή πολλά μπορεί να συμβαίνουν που δεν είναι δυνατόν να τα γνωρίζουμε και δεν τα γνωρίζεις ούτε κι εσύ (αν τα γνώριζες δεν θα χρειαζόσουν βοήθεια), χρειάζεσαι σοβαρή υποστήριξη από μηχανικό.

 

Συζήτησε ανοιχτά με τον μηχανικό σου, δες τι μπορεί να σου προσφέρει, κι αν δεν επαρκεί απευθύνσου σε κάποιον που να ξέρει από μέτρα ασφαλείας και πολεοδομική νομοθεσία.

 

Γενικά, ισχύουν όσα έχω γράψει ήδη.

 

Είναι να βρώ ξεκάθαρη νομοθεσία και όχι παραπομπές.

Για παράδειγμα κάτι που να λέει ξεκάθαρα ότι το ύψος προσωρινής περίφραξης εργοταξίου οικοδομής θα πρέπει να είναι το ελάχιστο Χ μέτρα και η περίφραξη να είναi κατασκευασμένη απο το Ψ υλικό και με τις συγκεκριμένες προδιαγραφές.

Και πάλι ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκάθαρες απαντήσεις δίνει κάποιος όταν εργάζεται... εδώ παραθέτουμε εξ' αποστάσεως γνώμες και όποιος θέλει μοιράζεται τις γνώσεις του. Η τελευταία σας δημοσίευση είναι πολύ απαιτητική από φόρουμ που απευθύνεται σε επαγγελματίες και προσφέρει εθελοντικά βοήθεια σε ιδιώτες.

 

Νομίζω ότι ο AlexisPap ήταν σαφής... Αν δεν καλύπτεστε από τον μηχανικό σας αναζητείστε κάποιον πιο καλό γνώστη της συγκεκριμένης νομοθεσίας. Δεν προτείνω δικηγόρο παρά μόνο αν έχει σχετική εμπειρία.

 

Πάντως για το θέμα σας θεωρώ μεγάλο καραγκιόζη το γείτονά σας και σίγουρα έχετε δίκιο.

Εγώ όμως θα έκανα τη πάπια και θα έβαζα πλέγμα.

 

http://www.microkat.gr/index2.php?option=com_docman&task=doc_view&gid=558&Itemid=83

ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑ ΣΤΙΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΕΛ.ΙΝ.Υ.Α.Ε, ΕΚΔΟΣΗ 2001

σελ 116, παράγραφος 14.1.5

 

Δυστυχώς δεν έχω κάτι άλλο πρόχειρο...

 

Κοίτα και αυτά... (νομίζω ότι βοήθησα κάπως)

 

http://www.elinyae.gr/el/item_details.jsp?item_id=2876&cat_id=887

http://www.elinyae.gr/el/item_details.jsp?item_id=2171&cat_id=688

http://www.elinyae.gr/el/item_details.jsp?item_id=1002&cat_id=417

http://www.elinyae.gr/el/item_details.jsp?item_id=2868&cat_id=887

http://www.elinyae.gr/el/item_details.jsp?item_id=2279&cat_id=692

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.