Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιο λογισμικό για στατικά (ξύλινες στέγες);


palex

Recommended Posts

Πήγα στο θέρετρό τους , αλλά δεν μπόρεσα να βρω αυτό που ψάχνω . Μάλλον θα χρειαστεί να το υπολογίσω όπως στο πανεπιστήμιο !

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα είχε πέσει στα χέρια μου ένα πρόγραμμα σε Excel μιας εταιρίας από Κομοτηνή που ήταν αποκλειστικά για ξύλινα και έκανε όλους τους ελέγχους πολύ αναλυτικά. Ιδανικό γι αυτόν που θα έκανε την επίλυση με οποιοδήποτε στατικό πρόγραμμα και ήθελε ένα εργαλείο για διαστασιολόγηση μελών και έλεγχο συνδέσεων. Δυστυχώς δε θυμάμαι το όνομά του.

 

Χάρη νομίζω πως είναι το Roof της Civiltech σε πρώιμο στάδιο .. πριν το αναλάβει η εν λόγο εταιρία

Link to comment
Share on other sites

λες? δεν το χα σκεφτεί έτσι. Αλλά μου έκανε εντύπωση οτι έχεις μια ξύλινη στέγη και θέλουν να δουν και το ζευκτό, μήπως καταλαβαίνουν και τι βλέπουν.

Link to comment
Share on other sites

Είδα το WOODexpress και έπαθα την πλάκα μου ! Αλλά μου ήρθε και εμένα η αποροία : τι κάνεις στην περίπτωση μίας τετράριχτης στέγης ; για να μην πω ποιό περίπλοκης .

Πάντως θα πω το παράπονό μου : ακόμα και το WOODexpress δεν έχει στις επιλογές του και τη δική στέγη . Γιατί ; δεν είναι και τόσο σπάνια ...

Link to comment
Share on other sites

Για τετράριχτες επιλυω το ζευκτό με το μεγαλύτερο άνοιγμα. Μην υπερβάλλουμε κιόλας. Όπως λέει και η παροιμία, βρήκαμε παπά να θάψουμε 5-6!

Εγώ προτείνω να προσομοιώνουμε τα κεραμίδια με επιφανειακά πεπερασμένα και εννοείτε με χαρακτηριστικά μη γραμμικά. Επίσης μια pushover της στέγης με χιόνι να δούμε ποιά τεγίδα αστοχεί πρώτη. Μην μιλήσω και για ικανοτικό!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω να προσομοιώνουμε τα κεραμίδια με επιφανειακά πεπερασμένα και εννοείτε με χαρακτηριστικά μη γραμμικά. Επίσης μια pushover της στέγης με χιόνι να δούμε ποιά τεγίδα αστοχεί πρώτη. Μην μιλήσω και για ικανοτικό!

 

ασε που το πετσωμα πρεπει να ελεγχθει και σε υβωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το πρόγραμμα woodexpress της runet είναι πολύ καλό για ξύλινες κατασκευές. Την τετράρριχτη στέγη τη λύνεις ως δίριχτη (για τα δικτυώματα, τεγίδες κλπ) και κάνεις επιπλέον έλεγχο (με επίλυση μεμονομένης δοκού) των διαγώνιων δοκών στις 4 γωνίες της στέγης. Αυτοί οι δοκοί συνήθως χρειάζονται μια διατομή επάνω ή επιπλέον στήριξη στο μέσον τους (γίνεται με δοκό που πατάει στην πλάκα αν υπάρχει ή σε άλλη διαγώνια δοκό που "δένει" της γωνίες των τοίχων)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.