Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνδιασμός Διαφορετικών κλίσεων σε φωτοβολταικά συστήματα


Excadrix

Recommended Posts

Excadrix είσαι Πολ Μηχ και λογικά γνωρίζεις από ΓΟΚ.

Το ότι το κάνουν άλλοι δε σημαίνει ότι είναι και νόμιμο.

Άλλωστε στο Πολεοδομικό (και όχι μόνο) σύμπαν είσαι ΟΚ έως ότου φας καταγγελία.

Το ρισκάρεις σε μία επένδυση 25-ετίας?

 

Προσωπικά και ως Μηχανικός έχω αποτρέψει όλες τις περιπτώσεις όπου υπήρξε αυθαίρετη κατασκευή.

Κι ας πήγαν σε άλλους!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε chris προφανως εχεις ξεχαστει οτι ζεις στην Ελλαδα που τακτοποιουνται οι ημιυπαιθριοι , που συντομως θα τακτοποιουνται και τα αυθαιρετα που ανοιγουν τα "κλειστα" επαγγελματα και κλεινουν νεες ευκαιριες για τους νεους κτλ κτλ... Δεν θα μου φαινοταν λοιπον περιεργο να υπαρχει καποια καινουργια "συμπληρωματικη" οδηγια περι φωτοβολταικων μιας και η πριν ενα χρονο η ΔΕΗ ψοφαγε για να σου αγορασει φωτοβολταικα που να σου δινει το δικαιωμα να βαλεις φωτοβολταικα σε περγολες. Και επειδη εχω δει να πουλανε τις λεγομενες φωτοβολταικες περγολες θεωρησα οτι πολυ πιθανον να υπαρχει κατι τετοιο.Προφανως με τον υπαρχον ΓΟΚ απαγορευεται βαλεις περαν φυτων οτιδηποτε αλλο σε περγολα δεν μας ειπες κατι καινουργιο εγω ρωτησα μηπως εχει αλλαξει κατι σχετικα μονο με τις περγολες και εξαλλου οπως ειπα θα το ψαξω πιο διεξοδικα πριν κανω την επενδυση.

Link to comment
Share on other sites

Excadrix δεν είχα καμία διάθεση να σε πικάρω.

Συγγνώμη αν το ύφος της γραφής έδωσε κάτι τέτοιο.

Ήταν περασμένη και η ώρα βλέπεις ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η φωτό δεν μου φαίνεται για ελληνικό σπίτι.

Αλλά κι εγώ αν βάλω μια φωτογραφία μου στη σκαλωσιά χωρίς κουπαστή, δεν σημαίνει ότι επιτρέπεται.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τις πέργκολες από Πολεοδομικής άποψης είναι ξεκάθαρο:

Υπάρχουν απλά και μόνο για να στηρίζουν φυτά.

 

Το λάθος ξεκίνησε από το ΥΠΕΚΑ που προσθέτοντας σκίαστρα και προσόψεις έδωσε "πάτημα" στους διάφορους να προχωρήσουν με τη διαδικασία.

 

Το να βάλεις Φ/Β σε πέργκολα δεν απαγορεύεται, απλά από τη στιγμή που θα βάλεις παύει να είναι πέργκολα. Είναι στεγασμένος χώρος και μετράει στο Σ.Δ. Επομένως, αν έχεις υπόλοιπο ΣΔ μπορείς κάλλιστα να βγάλεις άδεια για προσθήκη στεγάστρου ή μετατροπή πέργκολας σε στέγαστρο. Ξέρω κάποιον ο οποίος θα το κάνει.

 

Επίσης, υπάρχουν πολλοί που απλώς πάνε και βάζουν Φ/Β πάνω σε πέργκολα και υπογράφουν την ΥΔ ότι όλα είναι νόμιμα. Άλλωστε η νομιμότητα στην Πολεοδομική Νομοθεσία υφίσταται μέχρι την καταγγελία.

 

Θεωρώ, όσο μπορώ να είμαι σίγουρος, ότι δεν υπάρχει κάποιο άλλο παραθυράκι για πέργκολες. Θυμάμαι μάλιστα έναν Μηχανικό που τις πρώτες μου ημέρες ως Μηχανικός μου είχε πει:

- Και τα πανιά στις πέργκολες παράνομα είναι!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο ότι οι πέργολες είναι ΜΟΝΟ για φυτά αλλά διαφωνώ στο θέμα ΣΔ και στεγάστρου.

Η τοποθέτηση των ΦΒ στη πέργολα δεν είναι απαραίτητα και δημιουργία στεγασμένου χώρου. Δεν μπαίνουν υποχρεωτικά με μηδέν κλίση τα πανέλα... Θα βρείς ακόμη και στο διαδίκτυο φωτογραφίες με ΦΒ σε πέργολα υπό κλίση, σαν να είναι κάτω στη ταράτσα...

Αυτό απλώς ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΝΟΜΑ... γιαυτό και δεν περνά... αλλιώς δεν είναι σε καμία περίπτωση στεγασμένος χώρος.

Η πέργολα, π.χ. με κυματοειδές πανί, δεν είναι στεγασμένη, είναι εμφανέστατα τα κενά...

 

Απλώς δεν μπορεί κανείς να ελέγξει τέτοια πράγματα... σε μια μέρα μέσα σκεπάζονται, κλείνουν και αλλάζουν χρήση...

Μακάρι στο άμεσο μέλλον με ηλεκτρ. ταυτότητες κλπ να επιτρέπονται όλο και περισσότερα τέτοια στοιχεία που είναι ζωτικής σημασίας για την άνετη διαβίωση στον ελληνικό χώρο, με την ηλιοφάνεια που έχει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.