Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απο εδω και περα Κολλεγια=ΑΕΙ


george_RES

Recommended Posts

Επιτρεψτε μου να γινω πολυ κακος. Υπαρχει κολλεγιο στην Ελλαδα που

να δινει πτυχιο/διπλωμα μηχανικου και να εχει εστω ενα εργαστηριο, μια

ρημαδα μηχανη εφελκυσμου ισα ισα για να λενε οτι εχουν εργαστηριακο

εξοπλισμο?! Επειδη απ`οσο ξερω δεν εχουν ΤΙΠΟΤΑ, θα υπογραφουν

μελετες εστω και για μονοοροφο κοτετσι ανθρωποι που αναθεμα κι αν

θα εχουν μπει σε εργαστηριο κατα την διαρκεια των σπουδων τους???

 

Για μενα το κρατος θα πρεπει να αντιμετωπισει συνολικα το προβλημα

μαζι με τα ΕΔ των ΤΕΙ/ΑΕΙ και των κολλεγιων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 49
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Συμφωνω ΜScENg μαζι σου, φυσικα δεν λεω οτι το να εχει καποιος εργαστηρια λυνει αμεσα το προβλημα της γνωσης (εξαλλου με τα λεφτα που θα μαζεψουν θα φτιαξουν εστω και τα υποτυπωδη!!!), για μενα το μεγαλυτερο προβλημα θα ειναι το επιπεδο των σπουδων που θα προσφερουν.

Καλως ή κακως τα ΑΕΙ κ ΤΕΙ εχουν ενα ποσοστο καθηγητων οι οποιοι ειναι επιστημονικα καταρτισμενοι και με πολλες επιστημονικες δημοσιευσεις.

Απο προσωπικη εμπειρια γνωριζω και εαν ρωτηθω μπορω να αναφερω ΑΕΙ κ ΤΕΙ που συνεισφερουν επιστημονικο εργο σε παγκοσμια κλιμακα με καθηγητες οι οποιοι θεωρουνται απο τους καλυτερους στο κοσμο.

ΕΕ ναι λοιπον τετοιοι καθηγητες υπαρχουν και σε ΑΕΙ αλλα και σε ΤΕΙ, και ειναι αξιοσεβαστοι καθηγητες οι οποιοι ασχολουνται με το επιστημονικο τους αντικειμενο σε βαθος και δημοσιευουν σε κορυφαια παγκοσμια και ευρωπαικα επιστημονικα περιοδικα. Αυτοι οι ανθρωποι μπορουν αν εκπαιδευσουν μελλοντικους οχι μονο επαγγελματιες αλλα και μελλοντικους επιστημονες.

Προσωπικα ειμαι της αποψης να λυσουμε πρωτα τα προβληματα της ελληνικης Τριτοβαθμιας εκπαιδευσης (και να μην τα αφηνουμε να διαιωνιζονται 25 χρονια τωρα) και μετα μπορουμε να δωσουμε και στους αποφοιτους των κολλεγιων αυτα που τους αναλογουν.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις απολυτο δικαιο George. Απ`οσο ξερω στα κολλεγια δεν απαιτειται

να εχει κανεις διδακτορικο για να διδαξει, ξερω περιπτωσεις ανθρωπων

με μαστερ η και με μονο το βασικο πτυχιο να διδασκουν! I rest my case..

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ΜScEng!! Κοιτα κ εγω μεταπτυχιακο εχω αλλα δεν νομιζω οτι εχω ουτε κατα διανοια την ικανοτητα να διδαξω εξ'ολοκληρου ενα μαθημα χωρις την καθοδηγηση ενος καθηγητη με επιστημονικη εμπειρια.

 

Ακομα και οι δικοι μου καθηγητες (αποφοιτος ΤΕΙ ειμαι:P, και δεν ντρεπομαι να το δηλωσω!!χεχε) ειχα την τυχη να ειναι καταξιωμενοι επιστημονες στο πεδιο και το αντικειμενο που σπουδαζα, μαλιστα 3 απο αυτους διδασκανε παραλληλα και στο Πολυτεχνειο, ενω δημοσιευαν ερευνητικες δουλειες τους οχι σε ελληνικα περιοδικα αλλα σε περιοδικα οπως το Energy Policy, Renewable Energy κ.α

Link to comment
Share on other sites

Στα ΤΕΙ τα μονιμα μελη ΕΠ ειναι ανθρωποι με διδακτορικα και με

δημοσισευσεις σε διεθνη περιοδικα και συνεδρια. Αν εχουν τετοιους

και τα κολλεγια καμια αντιρρηση και ας εχουν και καθηγητες εφαρμογων

με λιγοτερα προσοντα για εργαστηριακα μαθηματα.

 

Ομως οπως ειπες και εσυ ενα αποφοιτος δεν ειναι σε καμια περιπτωση

ετοιμος να κανει μαθημα σε 3βαθμια εκπαιδευση ενω αποφοιτος με

μαστερ οριακα πιστευω μπορει να το κανει.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τον τίτλο της ενότητα "από εδώ και πέρα κολλέγια =ΑΕΙ" και διερωτώμαι και εγώ όπως και ο παρακάτω συνάδελφος .

 

 

Υπάρχει κανένα Κολλέγιο πανελλαδικώς το οποίο παρέχει αναγνωρισμένα προγράμματα σπουδών ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ;

Προς τι λοιπόν η "Κολλεγιοσυζήτηση";

 

Από την στιγμή λοιπόν που δεν υπάρχει ως τώρα ένας τίτλος μηχανικού από κολλέγιο ο οποίος να αναγνωρίζεται ως προς τι όλη αυτή η συζήτηση και προπαντός ως προς τι αυτή η εξίσωση στον τίτλο της ενότητας από την στιγμή που δεν αποδεικνύεται ότι ισχύει κάτι τέτοιο στον κλάδο των μηχανικών ?

Link to comment
Share on other sites

Το topic ανοιξε λογω του νομοσχεδιου που νομιμοποιει και ΘΑ δινει διακιωματα σε αποφοιτους κολλεγιων.. Οπως εχω αναφερει σε προηγουμενο μνμ το αμερικανικο πανεπιστημιο αθηνων υποστηριζει οτι δινει πτυχια με αναγνωριση στην ελλαδα και οχι στην Βουλγαρια..

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Άσε όμως πρώτα να τα δώσει .Και προπαντός άσε πρώτα να αναγνωριστούν .

Χωρίς να έχουμε αναγνωρισμένο μηχανικό έστω και έναν για δείγμα από κάποιο κολλέγιο ή ιδιωτικό πανεπιστήμιο δεν μπορούμε να προαποφασίζουμε εμείς και να εξισώνουμε τα κολλέγια με τα ΑΕΙ από την στιγμή που γνωρίζουμε ότι οι όποιες αναγνωρίσεις πρόκειται στο μέλλον να γίνουν θα γίνονται υπό προϋποθέσεις που ορίζουν τα ΠΔ .

Όσον αφορά το τι ισχυρίζεται το ένα κολλέγιο και τι το άλλο αυτό δεν αποτελεί απόδειξη ότι ισχύει κιόλας .Χωρίς να έχουμε δείγμα ακόμα δεν ισχύει τίποτα .

Από ότι κατάλαβα το θέμα βάση και του τίτλου του όμως αφορούσε κολλέγια και όχι ιδιωτικά πανεπιστήμια .Άλλο λοιπόν είναι τα κολλέγια που είναι παραρτήματα στην χώρα μας και άλλο τα όποια ιδιωτικά πανεπιστήμια που εδρεύουν στην χώρα μας από τα οποία οι απόφοιτοι τους θα είναι υποχρεωμένοι να εγγραφούν στα επιμελητήρια των χωρών τους πριν από την όποια περαιτέρω εξέταση τους από τις αρμόδιες αρχές του δικού μας κράτους .

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λέει ο lazarosk. Κοιμηθείτε και η τύχη σας δουλεύει. Επειδή θα δώσουν ΕΔ τα κολέγια αύριο, σήμερα μην σκάτε μωρέ. Ωχ αδελφέ καούρα, μέχρι αύριο ποιος ζει και ποιος πεθαίνει.

 

Να λυθεί το πρόβλημα των ΕΔ των ΤΕΙ; Κάτσε να πάρει πρώτα ΕΔ ο 1ος απόφοιτος κολεγίου και βλέπουμε, θα το σκεφτούμε τότε. Ομοίως και για τους Μηχανικούς ορυκτών πόρων. ΕΔ σήμερα; Απαπαπα. Κάτσε να πάρει ΕΔ από κολέγιο ο 1ος μηχανικός ορυκτών πόρων, με εργαστήρια κρουσης βοτσάλων στην παραλία, και μετά θα εξεταστεί το αίτημα τους.

 

Ρε παιδιά αλήθεια, ποιος το ψήφισε αυτό το τζιμάνι και μπήκε στο ΤΕΕ μου λέτε;

 

ΥΓ lazare συνεχίζεις να εξευτελίζεσε μιλώντας για εξετάσεις από το Ελληνικό κράτος, αφού είναι γνωστό σε όλους πλέον πως, οι απόφοιτος κολεγιου μπορούν και μόνο με πρακτική άσκηση να πάρουν τα ΕΔ. Σταμάτα να παραπληροφορείς επιτέλους.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις έναν απόφοιτο κολλεγίου μηχανικό που να αναγνωρίστηκε να μου δείξεις ?

 

Από εκεί και πέρα όλα τα άλλα που λες είναι περιττά .

Και μπορείς να τα επαναλαμβάνεις όσες φόρες θέλεις .

Η ουσία είναι ότι σήμερα δεν υπάρχει κανένας απολύτως απόφοιτος μηχανικός από κολλέγιο ο οποίος να αναγνωρίστηκε επισήμως από την χώρα μας.

Άσε λοιπόν πρώτα να βγει κάποιος και να αναγνωριστεί από τον κλάδο μας και μετά φωνάζετε όσο θέλετε .

 

Και όπως λέει και ο συνάδελφος

 

Υπάρχει κανένα Κολλέγιο πανελλαδικώς το οποίο παρέχει αναγνωρισμένα προγράμματα σπουδών ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ;

Προς τι λοιπόν η "Κολλεγιοσυζήτηση";

 

Βλέπεις δεν είμαι μόνο εγώ που καθιερώνει αυτήν την άποψη και θέση αλλά και άλλα άτομα στο φόρουμ .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.