Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέματα εφαρμογής Γ.Ο.Κ.


Recommended Posts

Επι του αρχικου ερωτηματος

 

Απο αρθρο 8 ΓΟΚ παρ. 3 μεταξυ αλλων , δεν μετρανε στην καλυψη

α. αρχιτεκτονικα στοιχεια, β. κατασκευες του αρθρου 17 γ. σκιαστρα της παρ. 6 του αρθρου 11.

Αρθρο 17 μεταξυ αλλων κατασκευες για στηριξη φυτων (περγκολες )

Αρθρο 11 παρ. 6 σκιαστρα μονιμα η σταθερα εως 40 εκ. η μεγαλυτερα κατοπιν εγκρισεως ΕΠΑΕ.

 

Νομιζω οτι απο συνδυασμο ολων των παραπανω και μεσω ΕΠΑΕ υπαρχει η δυνατοτητα αυτη η κατασκευη σαν ψαροκοκκαλο να μην μετρησει στην καλυψη. Ισως να ειναι και στην κριση του ελεγκτη μηχανικου.

 

Απο εκει και περα

 

Απο την οπτικη γωνια που το κοιταω μου δινει την εντυπωση οτι ερχεται απειλητικα κατα πανω μου με σκοπο να με κατασπαραξει. Ισως η κεντρικη ιδεα της συνθεσης να ειναι μια αναφορα στην λογοτεχνια του υπερφυσικου/μεταφυσικου τρομου (King , Lovecraft κλπ).

 

Επισης μπορω με σιγουρια (και ...υπερηφανεια !) να πω οτι αυτο δεν το εχει σχεδιασει Πολιτικος Μηχανικος. Αυτα εγω τα χαρακτηριζω ο εφιαλτης του ΠΜ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάντως εντάσσεται αρμονικά στο φυσικό και οικιστικό περιβάλλον δε συμφωνείται??

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εντάσσεται αρμονικά στο φυσικό και οικιστικό περιβάλλον δε συμφωνείται??

 

Αυτό είναι!!! Αυτό έκανε !!!! Του χε φάει ην κάλυψη και την δόμηση ο άλλος. Προσαρμόστηκε στο Γ που έκανε ο άλλος στο άλλο οικόπεδο!!! Αρχίζει και έχει λογική...

 

@TheoTDM όχι δεν είναι Photoshop ...δυστυχώς. Πάντως theo αν ήταν σπίτι σου θα είχες εστεγασμένη θέση για την μηχανη 8-)

Link to comment
Share on other sites

@TheoTDM όχι δεν είναι Photoshop ...δυστυχώς. Πάντως theo αν ήταν σπίτι σου θα είχες εστεγασμένη θέση για την μηχανη 8-)

 

Ναι στάνταρ.... :lol: :lol: :lol:

 

Αλήθεια η ράμπα ή τα πάρκινγκ που είναι ?

:shock:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και ένα άλλο ενδεχώμενο , όσο αφορά το κάτα πόσο ήταν δυνατόν να εγκριθεί κάτι τέτοιο : να το σχεδίασε ο ίδιος ο ελεκτής ! φυσικά την υπογραφή την έβαλε άλλος , ξέρετε εσείς ...

 

Πάντως , επειδή θεωρώ πως ο καθένας σε κάθε δίκη πρέπει να έχει το δικηγόρο του , εγώ δέχομαι να αναλάβω την υποστίρηξη του "κατηγορούμενου" και λέω πως εμένα μ'αρέσει . Ναι , κυρίες και κύριοι , μ'αρέσει . Μάλιστα το όλο σύνολο μου θυμίζει ένα άλλο έργο (με την ευρεία ένοια της λέξεως) και συγκεκριμένα την ταινία

(2000) Joint Security Area

Αυτή λοιπόν η ταινία τελειώνει με έναν τρόπο που κάνει τους θεατές να απορήσουν τα μέγιστα για την τελευταία πράξη του πρωταγωνιστή . Το λοιπόν , δεν υπήρχε σαφέστατος λόγος , όσες φορές και αν δει κάποιος την ταινία . Υπήρχαν αρκετες δυνατές εξηγήσεις που οι θεατές στο τέλος αναρωτιούνται και διαδίδουν την έκπληξή τους για την ταινία .

Έτσι και εδώ , μπορεί ο ποιητής (και εδώ με την ευρεία έννοια της λέξεως) πολύ απλά να ήθελε να μας υποβάλει σε έντονες απορροίες τις οποίες και συζητάμε με άλλους !

Link to comment
Share on other sites

Φιλε TheoTDM900 νομιζω οτι υπερβαλεις...και το γκαραζ αλλα και η κεντρικη εισοδος δεν χρειαζεται πανω απο 5 λεπτα για να τις εντοπισει καποιος..

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι οτι πολλα παραθυρα ειναι ουσιαστικα κρυμμενα πισω απο κολωνες(κυκλικες επι το πλειστον), κατι που δεν εξυπηρετει..εκτος κι αν δεν προοριζεται για κατοικια,τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

προσπαθώ να ξανακατεβάσω αυτήν την απίστευτη φωτογραφία... εξηγήστε μου κάποιος γιατί δεν μπορώ να κάνω download από τη σελίδα που με στέλνει....τί πρέπει να κάνω? ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.