Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τροφοδοσία χωρις ουδέτερο


Recommended Posts

Καλησπέρα...

έχω μια τριφασική παροχή 4χ1,5 ( τρεις φασεις και γείωση) ομως το μηχανημα που έφερε ο πελατης απαιτει και ουδετερο... Πως μπορω να το συνδεσω ωστε να εχω σωστη λειτουργια??? να περαστει καλωδιο ουτε λογος.... να μεινει το μηχανημα χωρις γείωση ουτε λογος (απαραδεχτο).....σκεφτηκα να βαλω εναν τριφασικο μ/τ ωστε να μου προκυψει ο ουδετερος.... ειναι σωστο???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Σκέφτεσαι να βάλεις τριφασικό Μ/Σ που στο δευτερεύον έχει σύνδεση αστέρα 4 αγωγών;

 

Άλλη λύση για να δημιουργήσεις τεχνητό ουδέτερο (Ν') είναι να συνδέσεις σε αστέρα τρεις παναμοιότυπους αντιστάτες (R ή ή RL, RLC) και στον κόμβο που θα δημιουργηθεί θα έχεις τον ουδέτερο.

Θα πρέπει οι αντιστάσεις να είναι πολύ μικρότερες σε Ω σε σχέση με τα Ω του φορτίου έτσι ώστε όταν παραλληλίζονται οι αντιστάσεις του φορτίου με τις αντιστάσεις του αστέρα να μην χαλάει πολύ η συμμετρία του αστέρα και επακόλουθα και η συμμετρία των φασικών τάσεων. Δεν το έχω δει στην πράξη αλλά σε εργαστήριο όταν χρειάστηκε ουδέτερος για μετρήσης και δεν υπήρχε (το οργανο μέτρησης είχε βέβαια πολύ μεγάλη εσωτερική αντίσταση). Το τίμημα του μικρού R είναι η υψηλή κατανάλωση kWh.

Δεν ξέρω αν πήρες καμιά ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον θα χρειάζεται 220 V για το βοηθητικό κύκλωμα.

οπότε μάλλον θα εννοεί παραπάνω Μ/Σ 380 V / 220 V, γιατί ο Μ/Σ που ανέφερα παραπάνω λόγω μεγέθους ισχύος πιθανόν να κοστίζει πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν σε κάθε 3φασική συσκευή αν δε κάνω λάθος, εκτός κινητήρων θέλουμε ουδέτερο. Τι συσκευή είναι? Αν χρησιμοποιεί κάπου μια φάση θα χρειάζεται.

Από οσο ξέρω η ΔΕΗ δεν κουβαλάει ουδέτερο. Ετσι δεν είναι .? Αρα με τη γείωση δε γίνεται κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Από οσο ξέρω η ΔΕΗ δεν κουβαλάει ουδέτερο. Ετσι δεν είναι .?

 

Στο δίκτυο Χ.Τ. κουβαλάει ουδέτερο. Και ο οποίος δημουργείται στον ουδέτερο κόμβο του δευτερεύοντος τυλίγματος του Μ/Σ υποβιβασμού (20 kV / 0,4 kV)

Αυτό που δεν κουβαλάει είναι τη γείωση, την γείωση την κατασκευάζει ο ηλεκτρολόγος-εγκαταστάτης.

 

Αρα με τη γείωση δε γίνεται κάτι?

Επειδή το δυναμικό του ουδετέρου είναι ίσο με το δυναμικό της γης (0 Volt) κάτι τέτοιο θα δούλευε*, φυσικά κάτι τέτοιο απαγορεύεται να γίνεται γιατί άλλος είναι ο σκοπός υπάρξης του αγωγού γείωσης.

 

* αν υπάρχει ΔΔΕ τότε θα ενεργοποιείται ο ΔΔΕ επειδή θα το βλέπει ως διαρροή (την όδευση ρεύματος από τη γείωση), άρα δεν θα δουλέψει πρακτικά.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις έναν μικρό Μ/Σ, όχι για να τροφοδοτήσεις ολόκληρο το μηχάνημα, αλλά μόνο για την δημιουργία ουδετέρου...

Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιήσει 3φασικό Μ/Σ δεν αρκεί να πάρει μόνο τον ουδέτερο, θα πρέπει να πάρει και μια φάση. Οπότε είναι το ίδιο μπελάς με τη χρήση ενός μονοφασικού Μ/Σ.

 

Επιπλεόν, αν χρησιμοποιήσει Μ/Σ πρέπει να προσέξει τα μέσα προστασίας από ηλεκτροπληξία.

 

Το βοηθητικό κύκλωμα είναι πολύπλοκο? Μήπως είναι προτιμότερο να το μετατρέψεις σε 400V?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Γείωση δε μπορείς να πάρεις από κάπου αλλού και το καλώδιο της γείωσης να το κάνεις ουδέτερο;

Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιήσει 3φασικό Μ/Σ δεν αρκεί να πάρει μόνο τον ουδέτερο, θα πρέπει να πάρει και μια φάση.

 

Αν χρησιμοποιήσει 3Φ Μ/Σ θα πρέπει στα άκρα του πρωτεύοντος τυλίγματος να συνδεθούν οι 3 φάσεις και από τα άκρα του δευτρεύοντος τυλίγματος να αναχωρήσουν οι 3 φάσεις και ο ουδέτερος για την σύνδεση της συσκευής.

Η ισχύς του Μ/Σ θα πρέπει να υπερκαλύπτει την ισχύ της συσκευής σε αυτήν την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.