Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή μηχανικού έπειτα από άδεια μελέτης


Recommended Posts

Λόγω κακής επικοινωνίας με τον μηχανικό που ανέλαβε την άδεια οικοδομής (μελέτη) αφού έχω εξοφλήσει την εργασία του μπορώ να αναθέσω σε άλλον μηχανικό την εργασία επίβλεψης (η οικοδομή δεν έχει ξεκινήσει ακόμα)?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει δηλωθεί στην Πολεοδομία και ως επιβλέπων ο ίδιος θα πρέπει πρώτα να γίνει παραίτηση του και μετά ορισμός νέου Επιβλέποντα.

Link to comment
Share on other sites

Τυπικά, ακόμη και αν δεν έχεις πληρώσει την επίβλεψη ή δεν έχεις ορίσει ως ιδιοκτήτης άλλον, ορίζεται ως επιβλέπων μηχανικός ο μηχανικός που έκανε τη μελέτη.

Ζητάς λοιπόν από τον μελετητή δήλωση παραίτησης και ορίζεις ταυτόχρονα και νέο επιβλέποντα με δήλωση ανάθεσης. Ο νέος επιβλέπων πρέπει να κάνει με τη σειρά του αποδοχή.

* σημαντικό: ο μελετητής μπορεί να σε ταλαιπωρήσει μέχρι να σου δώσει την παραίτηση (υπάρχουν και αυτά τα φαινόμενα)

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει 2 φορές να αναλάβω εγώ την επίβλεψη σε μελέτη-επίβλεψη αλλού μηχανικού.

Στη 1η περίπτωση δεν είχε πληρωθεί η επίβλεψη και δεν χρειάστηκε καμία παραίτηση του συναδέλφου, η ανάθεση της επιβλεψης απο εμένα έγινε απευθείας με την κατάθεση των απαιτούμενων δηκαιολογητικων στην πολεοδομία .

Στην 2η περίπτωση η επίβλεψη είχε πληρωθεί.

Εκει τα πράγματα ήταν πολυ δύσκολα διότι ο συνάδελφος ήθελε να μην κάνει την επίβλεψη (αφού την είχε πληρωθεί) αλλα ο πελάτης μου πολυ σωστά ήθελα την αμοιβή της επιβλεψης να επιστραφεί σε εκείνον για να την δώσει σε μένα.

3 μήνες καθυστέρησε όλη η οικοδομη.

Τελικά δεν έμαθα ποτε τι ακριβώς συμφωνήσαμε, παρα μόνο ότι κάποια στιγμή στα χέρια μου ήρθε μια υπεύθυνη δήλωση του συναδέλφου που έλεγε ότι δεν έχει καμία οικονομική απαίτηση απο τον ιδιοκτήτη πέραν του ότι είχε λάβει εώς εκείνη την στιγμη.

Εγω για να δώσω ρεύμα στην οικοδομη πλήρωσα κανονικά όλη την αμοιβή της επιβλεψης καθώς και το ΦΠΑ αυτής.

 

Χάρης

 

Υ.γ έχω ακούσει χωρίς να έχω επιβεβαιώσει ότι μηχανικ΄ος που παραιτήθηκε απο επιβλεψη έργου δημιούργησε πολλά προβλήματα στον επόμενο συνάδελφο όπως και ιδιοκτήτη της οικοδομής.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω τελικά χρειάζεται παραίτηση από τον πρώτο μηχανικό αν δεν εχει πληρωθεί η επίβλεψη ή δεν είναι απαραίτητο? Το ΄ρωτάω επειδή μου δώθηκαν 2 διαφορετικές απαντήσεις.Διότι ο μηχανικός μου παρ'όλο που με ταλαιπώρησε αφάνταστα για την μελέτη φιλοδοξεί να κάνει την επίβλεψη.

Link to comment
Share on other sites

Για να ακριβολογούμε ο ιδιοκτητης έχει κάθε δικαίωμα να "παραιτήσει" τον μηχανικό επιβλέποντα κάθε στιγμή.

 

Απλά υπάρχει μια διαδικασία.

 

Ο ιδιοκτητης παραιτεί τον μηχανικό.

Η άδεια μπαίνει σε αναστολή μέχρι να οριστεί νέος επιβλέπων.

Η πολεοδομία κάνει αυτοψία για να διαπιστώσει αν έγιναν μέχρι την ημερα της παραιτήσεις έργα στο οικόπεδο ώστε να αποδοθούν οι αναλογούντες αμοιβές επιβλέψεις στον παραιτούμενο.

Ο νέος επιβλέπων που θα επιλέξεις μπορεί φροντίσει τα διαδικαστικά της πολεοδομίας.

Συνήθως είναι σωστό δεοντολογικά ο νέος επιβλέπων να ζητήσει να μιλήσει με τον παραιτούμενο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.