Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιστροφή χρημάτων για έκδοση άδειας


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι. Είμαι νέος τοπογράφος και δυστυχώς δεν γνωρίζω πολλά πράγματα γύρω απο τις άδειες. Συγνώμη αν η ερώτηση έχει απαντηθεί αλλού αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό...

Στο θέμα: Σε αίτηση άδειας που κατατέθηκε σε πολεοδομία με όλα τα σχέδια και τις απαιτούμενες πληρωμές, χρειαζόταν και εγκριση αρχαιολογικής υπηρεσίας η οποία όμως γνωμοδότησε αρνητικά. Άρα δεν βγαίνει η άδεια. Τα δικαιολογητικά όμως κατατέθηκαν. Τα σχέδια μαζί με τις πληρωμές. Οι πληρωμές που έγιναν μπορούν να επιστραφούν μερικώς (δεν μιλάω για τα χρήματα που αναλογούν στη μελέτη);

Link to comment
Share on other sites

δεν θα επέστρεφα με τίποτα τις αμοιβές μελετών που εκπόνησα...

εκτός αν η άδεια δε προχώρησε λόγω δικής μου υπαιτιότητας-παράβλεψης.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα επέστρεφα με τίποτα τις αμοιβές μελετών που εκπόνησα...

εκτός αν η άδεια δε προχώρησε λόγω δικής μου υπαιτιότητας-παράβλεψης.

 

Συμφωνώ μόνο που:

α)η εκπόνηση αφορούσε σπίτι του πατέρα μου

β) η εκπόνηση έγινε απο εμένα σε συνεργασία με τον πολιτικό μηχανικό που εργαζόμουν (κι συνεργάζομαι ακόμη)

γ) η άδεια δεν βγήκε και τα χρήματα που έχουν κατατεθεί είναι περί τις 10000 ευρώ. Όπως γνωρίζεται τα περισσότερα είναι ΤΣΜΕΔΕ, φόροι, κλπ... Τα χρήματα που αντιστοιχούσαν καθαρά στον μηχανικό τα έχουμε πάρει πίσω (νομίζω περι τα 2000 Ε) αλλά τα υπόλοιπα τι γίνεται;;;

Link to comment
Share on other sites

απο το σύνολο της αμοιβής, το 30% περίπου είναι οι κρατήσεις, φόροι, ΤΣΜΕΔΕ, κτλ...

 

άρα οι 7.000 περίπου είναι η αμοιβή μηχανικού, που είναι και λογικό για μία μονοκατοικία, αν κατάλαβα καλά??

 

βασικά μήπως έπρεπε πρώτα να γνωμοδοτήσει η αρχαιολογία βάσει μελέτης, και μετά να κατατεθεί ο φάκελος?

θελω να πω, μήπως το λάθος είναι όντως δικός σας?

Link to comment
Share on other sites

εισφορές:

19%φπα

10%ΦΕΜ, 4% τοπογράφοι

3%ΤΣΜΕΔΕ ΕΜΠ

1,5%ο ΤΣΜΕΔΕ Ιδ/η

και κάτι ψιλά ας ΙΚΑ και Εφορία

 

σύνολο περίπου 32-35% ....κάτι δε συμβαδίζει δε μπορεί να είναι τα φορολογικά 8κ και η αμοιβή 2κ...

Link to comment
Share on other sites

Πως γνωμοδότησε αρνητικά η αρχαιολογική υπηρεσία ???

 

Έγιναν δοκιμαστικές τομές ????

 

Γιατί να γίνουν πληρωμές πριν την έγκριση της Αρχαιολογικής υπηρεσίας σε περιοχή που μάλλον ήταν γνωστή για το "πρόβλημα" της ????

Link to comment
Share on other sites

Για τα ποσοστά ειλικρινά δεν ξέρω. Κρίνω πως ο μηχανικός έδωσε αντιστοιχία των χρημάτων πίσω.

Για την οικοδομή ήταν επέκταση καθ ύψος (προσθήκη Α ορόφου σε ισόγειο κατοικία) και κατ επέκταση (υπόγειο κάτω από το μπαλκόνι του ισογείου). Βρισκόταν δε σε απόσταση λίγο μεγαλύτερη από >60μ από αρχαιολογικό χώρο 6ου μ.χ. αιώνα (το μόνο που υπάρχει από τον χώρο είναι τα ψηφιδωτά παλαιάς βυζαντινής εκκλησίας).

Δεν πιστεύαμε ότι θα υπήρχε πρόβλημα καθότι την αίτηση που υποβάλλεις στην αρχαιολογική υπηρεσία την υποβάλλεις για τις εκσκαφές. Εκσκαφές σε προσθήκη καθ ύψος δεν έχεις. Για την κατ' επέκταση είναι έκτασης 20 τμ σε υπάρχων τσιμεντένιο δάπεδο.

Η αρχαιολογική απάντησε μετά 1 έτους ότι διαφωνεί λόγω οπτικής βλάβης... Στο ενδιάμεσο μην πιστεύοντας ότι υπάρχει πρόβλημα, μιλώντας και με αρχαιολόγο από την υπηρεσία καταθέσαμε και τα υπόλοιπα χαρτιά περιμένοντας το χαρτί από την αρχαιολογία. Το περίεργο είναι ότι αν δεν βάλω στην αιτούμενη άδεια επέκταση

(το υπόγειο) αλλά μόνο προσθήκη Α ορόφου η πολεοδομία ΔΕΝ χρειάζεται έγκριση αρχαιολογικής υπηρεσίας, που σημαίνει πως βγάζω κανονικά άδεια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.